Mor Sebze Ve Meyvelerin Sağlık İçin FaydalarıMor Sebze ve Meyvelerin Sağlık İçin Faydaları - www.viphanimlar.com

Mor sebze ve meyveler, renklerinin güzel olduğu kadar sağlık içinde çok yararlıdırlar. 

Mor yiyecekleri sağlık için yararlı hale getiren antioksidan içeriğidir. Antioksidanların güçlü sağlık yararları çok iyi bilinmektedir.
Meyvelerin ve sebzelerin koyu mor rengi genellikle bu yiyeceklerin iyi bir antioksidan dozuna sahip olduğunun bir işaretidir.

Antosiyaninler  özel bir antioksidan türüdür.  Bitkilere (çiçekler dahil) canlı mor renklerini verir. (Ayrıca domates gibi kırmızı yiyecekler ve yaban mersini gibi mavi yiyeceklere de renk verirler.)

Antosiyaninler,  mor sebzeleri güneş ışığından kaynaklanan hasarlardan, soğuk ve  sıcaklıklardan korur.

Uzmanlar, çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu için,  mor renkte olan meyve ve sebzelerden daha fazla tüketmenizi tavsiye ediyorlar.

Mor Sebze ve Meyvelerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mor Sebze Ve Meyvelerin Sağlık İçin 6 Faydası

1- Yaşlanmayı yavaşlatır.

Bu renkteki meyve ve sebzelerde, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan antioksidan içeriği yüksektir. Yıllara meydan okumak ve daha genç görünmek istiyorsanız, antioksidan seviyeleri diğerlerine göre çok daha yüksek olduğundan, mor renkte olan yiyeceklerin alımını arttırmalısın.

2- Kan basıncını düzenler.

Mor yiyecekler ayrıca , anti-enflamatuar özelliklere sahip Resveratrol dahil Flavonoidler (flavonoller ) içerir .
Bu bileşik aynı zamanda birçok hastalıkla mücadelede, kan basıncını düşürmede ve iyileşmeyi arttırmada yardımcı olabilir.

Kuru erik, patlıcan, kuş üzümü, böğürtlen, kara dut, pancar, concord üzüm (mor üzüm), mor soğan,  ve mor lahana gibi yiyecekler, flavonoidlerin varlığı nedeniyle kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu, yüksek tansiyon ve diğer kalp kaynaklı sağlık sorunlarından muzdarip olma riskiniz olmayacağı anlamına gelir.

3- Kansere karşı korur.

Sayısız araştırma, Resveratrol’ün, kanser hücrelerinin büyümesini inhibe etmeye yardımcı olduğunu ve doğrudan hücre ölümüne neden olarak anti-kanser etkileri olduğunu göstermiştir. Özellikle kolon kanseri riskini azaltır.

4- Daha iyi kalp sağlığı.

Kalp krizi ve diğer kalp problemlerini önlemek için her zaman kalp sağlığını korumanız önemlidir. Yapılan araştırmalarda yüksek miktarda antosiyanin tüketilmesi, arter sertliği, kardiyovasküler risk faktörünü iyileştirdiği görülmüştür.

Çalışmalar antosiyaninlerin pıhtı oluşumunu durdurarak kardiyovasküler hastalık ve felç riskine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bazı kanserleri ve diyabeti önleyebilir ve hafızayı geliştirebilirler.

Mor pigmentlerin oynadığı rollerden biri , vücutta hastalığa yol açabilecek hasarlara karşı korunmaya yardımcı olmasıdır.
Günlük diyetinize mor yiyecekler eklemekten daha iyi bir yol var mı? Bu yiyeceklerin içerdiği antosiyaninler albinizin her zaman en iyi durumda olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

5- İdrar yolu enfeksiyonunu önler. 

Mor yiyeceklerdeki, mor pigmentin idrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip olanlara fayda sağladığı görülmektedir.

Mor renkteki yiyecekler, E. coli gibi bakterilerin idrar yolunuzun duvarlarına yapışmasını engellemektedir.
Bu; mor yiyeceklerde bulunan antosiyaninlerden kaynaklanmaktadır.

6- Beyni güçlendirir.

Mor gıdaların,  beyin gücünü iyileştirdiğine dair kanıtlar var. Araştırmalar mor renkteki sebze ve meyvelerin hafıza arttırıcı etkileri olduğunu  göstermiştir .

Yapılan çalışmalarda mor renkli besinlere rengini veren pigment olan antosiyaninlerin; demans, alzheimer hastalığı, astım, alerji, tip 2 diyabet, artrit ve eklem hastalıkları, depresyon, obezite riskini azalttığı görülmüştür.

Gördüğünüz gibi, mor tonlarda veya daha koyu renkteki yiyecekleri tüketerek kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.
Mor sebzeleri ve meyveleri bütün aileye hitap edecek şekillerde hazırlanıp servis edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz. 

Astımdan Koruyan Beslenme Tipi

Hamileler İçin 12 Adımda Doğru Beslenme

Mutsuz Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

2 Yorum

  1. Fazilet 4 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 5 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir