Kilo Vermeye Yardımcı Düşük Kalorili YiyeceklerKilo Vermeye Yardımcı Düşük Kalorili Yiyecekler - www.viphanimlar.com

Kilo vermeye yardımcı olan hem sağlıklı hem de çok düşük kalorili yiyecekler tüketmek temel olarak  fazla kalori almamanız ve bazı durumlarda onları yerken kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Kilo verirken  vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri almak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bu yiyeceklerin her biri 100 gramlık porsiyonda 50’den az kaloriye sahiptir.

Aynı porsiyon boyutunda tavuk göğsü 172 kaloriye sahiptir.  Tavuk göğsü, düşük kalorili bir yiyecek olarak kabul edilse de bu yiyeceklerin kalori yönünden çok düşük sıralarda olduğu görülmektedir.

Düşük kalorili yiyecekler nelermiş gelin yazımıza bir göz atalım…

Kilo Vermeye Yardımcı Düşük Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

Düşük kalorili bu yiyecekler iştahınızı bastırmanıza yardımcı olabilir ve öğünler arasında aç kalmanızı önleyebilir!

Kilo Vermeye Yardımcı Düşük Kalorili 14 Yiyecek

1. Kereviz

Kereviz - www.viphanimlar.com

Kereviz kendi başına genellikle pek çok insan sevmez. Kereviz iyi bir K vitamini ve su kaynağıdır, bu yüzden kerevizi mutlaka diyetinize dahil etmelisiniz. Kerevizle yapabileceğin en iyi şey, yemeğini ve salatasını tüketmek olmalıdır.
100 gram kereviz 16 kaloridir.

2. Lahana

Lahana - - www.viphanimlar.com

Lahana, kanser ve kalp hastalıklarını önlemede sık sık gündeme gelir ve genellikle kilo vermeye yardımcı olan yiyecek listelerinde yer alır. Bunun sebebi kalori sayısının o kadar düşük olmasıdır ki, günün sadece normal hareketlerine bakarak onu yakmaya başlarsınız. Lahana çorbası, lahana yemenin en iyi yollarından biridir, çünkü çoğu çorbadan çok daha az kalori içerir.
100 gram 25 kaloridir.

3. Portakal

Portakal- - www.viphanimlar.com

Portakal C Vitamini kaynağı olarak bilinir, ancak diğer meyvelere kıyasla kalorileri de düşüktür. Aynı zamanda mükemmel bir lif, B vitamini, A vitamini ve kalsiyum kaynağı olduklarını biliyor muydunuz?
Portakallar ayrıca kalp hastalığı riskini içerdikleri potasyum seviyesine düşürme avantajına da sahiptir. Günde 1 porsiyon portakal yemek toplam kalori alımını normalden daha düşük tutmaktır.
100 gram 47 kaloridir.  

4. Pancar

Pancar - www.viphanimlar.com

Pancar düşük kalorili bir yiyecektir. Düşük kalorili olmasının yanı sıra pancarlar vücut için mükemmeldir. Pancar tam bir demir ve antioksidan kaynağıdır. Antioksidan rengini veren sadece birkaç seçkin gıdada bulunur. Salatalarda ve turşu olarak kullanabilirsiniz.
100 gramı 44 kalori içerir.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz - www.viphanimlar.com

Kuşkonmaz pek çok öğün için bir garnitür olarak ortaya çıkar ve harika bir seçimdir, çünkü lifli doğası açlığınızı tatmin edeceği anlamına gelir. Kuşkonmaz yüksek miktarda K vitamini, folat, lif ve B1 vitamini içerir. Bir salatada taze kuşkonmaz yemek doyurucudur.  Kuşkonmaz hazırlamanın en iyi yollarından biri ızgara yapmak veya buharda pişirmek en iyi iki pişirme yöntemidir. Kuşkonmazın sağlıklı bir yağda pişirilmesi , bazı besin maddelerini emmenize yardımcı olabilir. 100 gr kuşkonmaz toplam 18 kaloridir.   

6. Kabak

Kabak - www.viphanimlar.com

Kabak kalorisi düşük olduğu için harika bir sebzedir. Kabak, magnezyum, lif ve folatın harika bir kaynağıdır. Aynı zamanda güçlü fito-besinler olan lutein ve zeaksantini de içerir. Bunlar neden harika? Çünkü birçok kanser türüyle savaşmaya yardımcı oluyor. Kabağın salatasını yaparak veya kıvırcık salatasına ekleyerek kullanabilirsiniz. Kabağı sağlıklı bir yağda pişirebilirsiniz.
100 gram kabak 16 kaloridir.

7. Domates

Domates - www.viphanimlar.com

Domates, yiyebileceğiniz en sağlıklı, lezzetli yiyeceklerden biridir. Kalorisi oldukça düşüktür.Domates, C Vitamini ve diğer antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, likopen içerir.

Likopen Nedir – Likopen Hangi Besinlerde Bulunur?

Likopen içeren domates kanseri önleyici etkisi ve kalp hastalıklarına karşı koruma etkisi vardır. Aynı zamanda kilo verirken rahatlıkla tüketebilirsiniz. Az kalorisi vardır. Bu listedeki diğer yiyeceklerle birleştirin, lezzetli, düşük kalorili bir yemek elde edin.
100 gram domates 18 kaloridir.

8. Havuç

Havuç - www.viphanimlar.com

Görme duyunuzu korumak için havuç yemek iyi bir fikirdir, ancak onları yemek için sadece bir nedendir. Ayrıca düşük glisemik gıdalardandır. Bu nedenle kan şekeri seviyelerinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Doğal bir idrar söktürücüdür, böylece vücudunuzdaki fazla sodyum ve ödemden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda antienflamatuar bir gıdadır, bu yüzden vücuttaki enflamasyonu tedavi etmek için kullanılabilir.
100 gram havuç 35 kaloridir.

9. Brokoli

Brokoli - www.viphanimlar.com

Brokoli süper gıdadır. Kalorisi de oldukça düşük olan ve kanserle savaşan bir yiyecektir. Brokoli; D, C ve K Vitamini seviyenizi yükseltmenize, ihtiyacınız olan sağlıklı lifleri sağlamanıza yardımcı olabilir. Sindirim sisteminizin iyi çalışmasına yardım ettiği için kiloyu korumanın anahtarıdır.Yağsız kas geliştirmek için direnç eğitimi alıyorsanız size yardımcı olabilecek bitkisel protein içerir.
100 gram  brokoli 35 kaloridir. 

10. Soğanlar

Soğanlar- www.viphanimlar.com

Soğan birçok tarifte kullanılır, kalorisi düşüktür. Soğan, sağlığınız için mükemmeldir, çünkü kardiyovasküler sisteminize, kemik dokunuza ve bazı kanser türlerinin savaşında yardımcı olur.
Birçoğumuz bir soğanı kendi başına bir besin kaynağı olarak yemeyi tercih eder.

Yemek pişirirken çorbalara ve ana yemeklere eklediğimizde yemeğin kalorisinin artmadığını bilmek güzel. Soğan, genellikle kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek sağlıklı bir gıdadır. Araştırmalar, vücuda yardımcı olan flavonoidler içerdiklerini göstermektedir.
100 gram 40 kaloridir.

11. Greyfurt

Greyfurt - www.viphanimlar.com

Greyfurt, portakala benzer ve vitamin ve antioksidanlarla doludur. Meyveler genel olarak sebzelerden daha fazla kaloriye sahip olma eğilimindedir, ancak sıklıkla tercih edilen bir lezzettir. 100 gramı 42 kalori içerir. 

12. Karpuz

Karpuz - www.viphanimlar.com

Karpuz, doğal olarak tatlı olmasına rağmen düşük kalorilidir. Listemizdeki en tatlı yiyecek olmalı, yine de kalorilerde oldukça düşüktür. Karpuz vücudunuza birçok yönden yardımcı olan antioksidanlara sahiptir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır.  Porsiyon boyutlarında aşırıya kaçmamalıdır.
100 karpuz 30 kaloridir.

13. Limon

Limon - www.viphanimlar.com

Diğer narenciye meyveleri gibi limon da C vitamini deposudur. Karaciğer ve sindirim sisteminiz için çok faydalıdır. Ayrıca sağlıklı miktarda antioksidan içerirler ve neredeyse kalorisizdirler.

Limon nasıl yenir diye düşünmeyin.  Limon yemenin bir yolu olmadığını düşünüyorsanız, bir bardak suya 1 limon sıkıp içebilirsiniz. Bu ayrıca size hızlı bir detoks avantajını da sunar. Ayrıca balıkların ve diğer yiyeceklerin üzerine serperek kullanılması mümkündür.
100 gram limon 20 kaloridir.

Limonlu Su İçmenin Faydaları

14.  Salatalık

Salatalık - www.viphanimlar.com

Salatalık, vücudunuz için harika bir gıdadır. Kanser oranlarını azaltan ve stres düzeylerini yönetmenize yardımcı olabilecek polifenoller içeriyorlar.

Salatalıkta birden fazla B vitamini içerdiğini bilmek sizi mutlu edecektir (B1, B5, B7, Biotin). Ayrıca, vitaminler öncelikle su ve elyaftan oluştukları için sindirim sisteminiz için harikadırlar.

Salatalıkların içinde çok fazla su bulunur, kalorilerin düşük olması şaşırtıcı değildir. Toplam kalori miktarınızı minimumda tutar  rahatlıkla diyetinizde yiyebilirsiniz. Salatalar dışında başka şeylerde tadını çıkarmak istiyorsanız, o zaman harika bir salatalık suyu yapabilirsiniz.
100 gram salatalık 15 kaloridir.

Kilo verme ile ilgili yazılarımız… 

Zayıflamaya Yardımcı Olan 10 Doğal Besin

Kilo Vermek İçin 8 Süper Yiyecek

Zayıflamak İçin Her Gün Bir Yumurta

Kilo Vermek İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Hızlı Kilo Vermek İçin Kahvaltı Önerileri

Yağ Yakıcı 10 Süper Gıda

Kilonuzu Sabit Tutmak İçin Neler Yapmalısınız

2 Yorum

 1. Gonca Kerimova 4 Şubat 2019 Alıntıla
  • Betül ÖzYönetici 5 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir