Gül Suyunun Cilt ve Sağlık İçin FaydalarıGül Suyunun Cilt ve Sağlık İçin Faydaları - www.viphanimlar.com

Gül sadece bahçelerde ve vazolarda estetik açıdan hoşluğu ve güzel kokusu ile değil, aynı zamanda cilt ve sağlık için de harikadır.

Güller geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmıştır. Eskilerde saraylarda hükümdarlar ve sarayın kadınları cilt sağlığını geliştirmek için gül yapraklarıyla yıkanırlar ve saçlarına uygulamak için gül özünü çıkarırlardı. Asya ülkelerinde kadınlar gül yapraklarını dudaklarına ve yanaklarına doğal bir renk tonu olarak kullanırlar.

Gül cilt ve saç bakımı için kullanılabilir. İşte gülün cilt ve sağlık için diğer kullanımları ve faydaları:

Gül Suyu Nedir?

Gül suyu, gül yapraklarının buhar ile damıtılmasıyla elde edilen bir üründür. Ortaçağ da dahil olmak üzere yüzyılladır gül suyu kullanılmıştır.

Gül Yaprakları Ve Gül Suyunun Cilt Ve Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Güzellik İçin  Faydaları:

Gül suyu, anti-bakteriyel, antienflamatuar ve antiviral olarak iyileştirici özellikleri ile bilinir.  Gül suyu;  A vitamini, C vitamini E vitamini ve D vitamini bakımından zengindir.

Gül yaprakları, zengin C vitamini içeriği nedeniyle harika bir güneş kremi işlevi görür. Gliserin, gül suyu ve salatalık suyunu karıştırarak bir losyon oluşturun. Güneşe çıkmadan cildinize uygulayın.

Çok sayıda güzellik sırrıyla tanınan Kleopatra, yüz maskelerinin çoğunda gül suyu kullandı. Ciltteki gözenekleri sıkılaştırdığı ve yaşlanma belirtilerini önlediği bilinmektedir.

Gül suyu, gözeneklerinize yerleşerek hafif nemli yapısıyla, cildi ferahlatmaya yardımcı olur.  Ciltte gül yaprağı esansı kullanarak cildi nemlendirebilirsiniz.

Gül suyu harika bir toniktir. Gül suyu, cildi temizler, kirden ve yağdan arındırır. Pamuk topunu gül suyuna batırın ve normal bir tonik gibi kullanın.

Sivilce ile mücadele için harika bir üründür. Gül suyu ve kekik suyu  karışımıyla, cildinizde çıkan ve sizi oldukça rahatsız eden sivilcelerden arındırmada çok etkili bir formüldür. Doğru kullanıldığı taktirde gül suyu, sivilce izlerini de giderir.

Akne kaynaklı izlere; gül suyu, sandal ağacı ve limon suyunun bir araya getirerek etkilenen bölgeye sürülürse izlerde azalma görülür.

Gül suyu ciltte kızarıklık ve tahrişi gidermeye yardımcı olabilir. Sedef ve egzama iyileşmesine yardımcı olur.

Koyu halkaları önlemek için göz altlarına gül suyunu kullanın. Soğuk gül suyunu iki parça pamuğa dökün ve pamukları gözlerinizin altına yerleştirin  birkaç dakika bekletin. Pamukları gözlerinizden aldığınız zaman şişkinliğin azaldığını ve koyu halkaların kaybolduğunu  göreceksiniz.

Gül suyu, şampuanlarda ve diğer saç bakım ürünlerinde kullanılan ana bileşendir. Hem besleyici hem de kafa derisine yatıştırıcıdır. Gül suyu, saçların büyümesini artırarak, saç köklerini güçlendirerek saç derisini canlandırır.

Saç dökülmesini önlediği için gül suyunu doğal bir saç spreyi olarak kullanabilirsiniz. Saçınızı bölünmüş uçlardan uzak tutabilir

Kepek azaltmak ve saç büyümesini teşvik etmek için saç ve saç derisine gül suyu kullanın. Saç derisine gül suyu masajı yapmak kan akışını artırabilir ve cilt tahrişini azaltabilir.

Gül suyu eşsiz ve güzel kokusuyla parfüm olarak da kullanılır. Genellikle temizlik ürünlerine, şampuanlara ve sabunlara eklenir. Gül suyu parfümü banyo yaptıktan sonra sizin gerçekten güzel kokmanıza  ve çok fazla ter nedeniyle biriken kötü kokuların önlenmesine yardımcı olabilir.

Gül Suyunun Sağlık İçin Faydaları:

Ruh halinizi arttırmak ve anksiyete belirtilerini azaltmak için banyo suyunuza gül yaprakları ekleyin. Aynı zamanda cildin ve vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olacaktır.

Gözleriniz yorgunsa, gül suyuna bir bez batırın ve onları hafifletmek için nazikçe gözlerinize yerleştirin.

İshal, boğaz ağrısı ve ateş için doğal bir tedavi olarak gül kullanın.

Sivrisinek ve böcek ısırıklarına gül suyu uygulamak kaşıntıyı durdurmaya, şişliği azaltmaya ve hatta etkilenen bölgeyi serinletmeye yardımcı olabilir.

Dahili ve topikal olarak kullanılan gül, uykusuzluk, yorgunluk ve depresyon semptomlarını azaltabilir.

Aromaterapi söz konusu olduğunda gül  en çok kullanılan çiçeklerden biridir.

Gül çayı zihin ve beden için mükemmeldir. Bedeni detoksifiye etmek ve bedeni yatıştırmak için kullanılabilir. Haftada en az 3 kez içmek, mide sorunlarına yakalanma olasılığını azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Gül İle Cilt Bakımı

Parlak Ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Gül Maskesi

Kuru Ciltlerin Tedavisi İçin 5 Doğal Ev İlacı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir