Böbreklere Zarar Veren Besinler Nelerdir?Böbreklere Zarar Veren Besinler Nelerdir - www.viphanimlar.com

Böbrekler, birçok önemli işlevi yerine getiren fasulye şeklinde organlardır. Böbrekleriniz atıkları idrar yoluyla atmak, kanı süzmek, mineralleri dengelemek, hormon üretmek ve sıvı dengesini korumakla görevlidir.

Böbrekler, tansiyonu ve kan hücrelerini düzenlediği için vücuttaki en kilit organlardan biridir. Böbrek hastalığı için birçok risk faktörü vardır. En yaygın yüksek tansiyon ve kontrolsüz diyabet.
Bu nedenle, böbreklere zarar veren bazı yiyecekleri sınırlandırmak veya bunlardan kaçınmak, kanınızdaki atık ürünlerin birikimini azaltmaya, böbrek fonksiyonunuzu iyileştirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı böbrekler için kaçınmanız gereken yiyecekler neler? Hangi besinler böbrek için zararlıdır?

Böbreklere Zarar Veren 7 Yiyecek:

1. Konserve Gıdalar

Konserve sebzeler, çorbalar ve fasulye gibi yiyecekler, kolaylıkları ve düşük maliyetleri nedeniyle sıklıkla satın alınmaktadır. Ancak, konserve yiyeceklerin çoğu yüksek miktarda sodyum içerir, çünkü raf ömrünü artırmak için koruyucu olarak tuz eklenir.

Konserve ürünlerinde bulunan sodyum miktarından dolayı, böbrek hastalığı olan bireylerin limitlerini aşması veya tüketimini engellemesi önerilir. “Tuz eklenmemiş” veya düşük sodyumlu çeşitler etiketli olanları seçmek en iyi seçenektir.

2. Süt Ürünleri

Peynir, süt ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyumla doldurulur ve idrarınızdaki kalsiyum seviyesini artırır. Bu, daha yüksek böbrek taşı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Zaten böbrek hastalığı olan bireyler için, böbreklerde yapılan filtreleme işini daha kolay hale getirdiği için süt tüketimini azalttığı bildirilmiştir. Bu diyaliz ihtiyacını geciktirebilir.

Tereyağı, doymuş yağ oranı yüksek ve kalp hastalığı riskini artıran bir süt ürünüdür. Ne yazık ki, kalp hastalığı böbrek hastalığı için önemli bir risk faktörüdür ve böbrek hastalığı da kalp için benzer riskler sunar.

Tereyağına olan bağımlılığınızı azaltmak için zeytinyağına geçebilirsiniz.

3. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO’lar)

İşlenmiş gıdaların büyük bir yüzdesi genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar) içerir. Ancak, GDO’lu ürünlerin insanlar üzerindeki uzun vadeli sağlık üzerindeki etkileri, araştırmaların yetersizliğinden dolayı bilinmemektedir.

Ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, ciddi sağlık etkilerinin GDO’larla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bunlar, böbrekler gibi ana organlardaki değişiklikleri içerir.

Tüm bu yiyeceklerden kaçınmak neredeyse imkansızdır, ancak insanların çok çeşitli yiyecekler tüketmeleri ve işlenmiş yiyecekleri ılımlı bir şekilde tüketmeleri tavsiye edilir.

4. Et  

Et önemli miktarda proteine ​​sahiptir. Protein büyüme süreçleri ve kaslarınızın sağlığı için esastır, ancak metabolize edilmesi böbreklerinizin yapması en zor işlerden biridir.

Hayvansal protein, kanda böbreklere zarar verebilecek ve asidoza neden olabilecek yüksek miktarda asit üretir – böbreklerin asitleri yeterince hızlı bir şekilde yok edemediği bir durum.

Ayrıca hayvansal proteinler açısından zengin bir diyet böbrek taşı riskini artırır. Bu nedenlerden dolayı, böbrek hastalığı olan kişiler için yüksek protein diyeti önerilmemektedir. Hayvansal proteinleri daha az tüketmeye veya bu proteinler yerine, mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketmeye çalışın.

5. Kuruyemiş

Böbrek taşlarına eğilimli misiniz, o zaman, fındık sizin için iyi bir aperatif değildir. Fındık , en yaygın böbrek taşı tipinde bulunan oksalat adı verilen bir mineral kategorisi içerir . Geçmişte taşlarınız varsa,  fındıktan kaçının.

6. Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler böbrek sağlığı için çok zararlıdır ve maalesef özellikle de gençler tarafından çok fazla tüketilmektedir. Bu içeceklerin kullanımını en aza indirmek ve hatta tüketmemeyi tavsiye ederiz. Gazlı içecekler, uzun vadede kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek taşı oluşumuna yol açar.

7. Şeker

Şeker, böbrek hastalığının önde gelen nedenlerinden ikisi olan yüksek tansiyon ve diyabet gelişme riskinizi artıran obeziteye katkıda bulunur. Tatlılara ek olarak, genellikle “tatlı” olarak kabul etmeyeceğiniz yiyecek ve içeceklere de şeker eklenir. Çeşniler, kahvaltı gevrekleri ve sinsi işlenmiş şeker kaynakları olan beyaz ekmeklerden kaçının. Paketli ürünler satın alırken malzemelere dikkat edin.

Böbrek sağlığı ile ilgili yazılarımız…

Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı Böbrekler İçin En İyi Besinler Nelerdir?

Böbrek Taşını Önlemek İçin Sağlıklı Meyve Suları

Böbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Bir yorum

  1. Aylin 13 Ocak 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir