Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları Nelerdir - www.viphanimlar.com

Ispanak, kışın en popüler yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Çünkü zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Faydaları nedeniyle ıspanağı günlük olarak tüketmeniz önerilir.

Ispanak hazırlamanın çeşitli yolları var. Çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Kendi başına lezzetlidir. Ayrıca başka yemeklere de eklenir. Ispanak ile yapılan tariflere yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Ispanak Hangi Vitamin Ve Mineralleri İçerir?

A, C, E, K, ve B2 (Riboflavin) ve B6 vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein içermektedir.

Aynı zamanda triptofan, diyet lifi, bakır, protein, fosfor, çinko, Omega 3 yağ asitleri, vitamin B3 (niasin) ve selenyum açısından zengindir. Ispanak hem besleyici hem de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Ispanağın Sağlık Faydaları Nelerdir?

Ispanak, anti-enflamatuar özellikler içerir.

K vitamini içeriği ile kemik gelişimini destekler, kemik sağlığını korur.

Kansorejen  etkilerini bloke etmede etkili olduğu bilinen klorofil içerir.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler.

Ispanak Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Ispanağın Sağlık İçin 8 Faydası:

1. Astım Önleme

Yaşları 6-18 arasında değişen 433 çocuk ve 537 çocuk olmayan bir çalışmada, belirli besinleri yüksek olan bireylerde astım gelişme risklerinin daha düşük olduğunu bildirmiştir. Bu bilinen besinlerden biri beta-karotendir. Ispanak büyük bir beta-karoten kaynağıdır.

2. Kemik Sağlığı

Düşük K vitamini alımı daha yüksek kemik kırılma riski ile ilişkilendirilmiştir.

Düşük bir K vitamini alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir riskle ilişkilendirilmiştir. İyi sağlık için yeterli K vitamini tüketimi esastır. Bunun nedeni kalsiyum emilimini arttırması, idrarda kalsiyum atılımının azaltılmasına yardımcı olabilmesidir. Ispanak, süt ürünlerinde bulunan kalsiyumla karşılaştırılabilecek oranda kalsiyum içermektedir.

3. Kanser Önleme

Ispanağın içeriğinde anti kanser özelliği bulunan flavonoidler bol miktarda vardır. Bu sayede ıspanak, mide, meme kanseri ve cilt kanserlerini önlemede etkilidir. Ayrıca prostat kanseri oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

Ispanak tüketimini azalmış prostat kanseri riski ile ilişkilendirmiştir.  Ayrıca ıspanak, kanserin önlenmesinde yardımcı olabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir.

4. Diyabet Yönetimi

Ispanak, glikoz seviyelerini düşürdüğü, diyabetli hastalarda oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği ve insülin duyarlılığını arttırdığı bildirilen alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan içerir .

5. Göz Sağlığı

Göz sağlığı için oldukça faydalı olan A vitamini ıspanakta bol miktarda bulunmaktadır.

Ispanak, yaşa bağlı katarakt ve maküler dejenerasyonu içeren göz hastalıklarına karşı koruyucu bir karotenoid olan lutein içerir. Tahinle yapılan bir sos veya biraz yağ içeren bir yemek veya az miktarda yağ ile tüketirseniz daha iyi emilmesi sağlanır.

Pişmiş ıspanakta Beta-karoten göz sağlığını güçlendirmede yardımcı olabilir. Ayrıca, kaşıntı ve göz ülserini önleyebilir. Ayrıca, ıspanak anti-enflamatuar özellikleri gözlerdeki tahrişi veya şişliği azaltabilir.
Gözlerimizi güneş ışığından kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olur.

6. Hemofili Tedavisi

K vitamini bakımından zengin ıspanak, protrombin üreterek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak hemofili tedavisini sağlar. Glikojen üretimini uyararak karaciğerin çalışmasını sağlar ve aşırı kanamayı kontrol etmek için mükemmeldir.

7. Kan Basıncını Düşürür

Ispanak, düşük sodyum içeriğine ve çok yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Bu mineral bileşimi, potasyum düşürdüğü ve sodyum kan basıncını yükselttiği için yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.

Ayrıca, ıspanakta bulunan folat, kan damarlarını gevşetirken, hipertansiyonun azalmasına ve uygun kan akışının korunmasına katkıda bulunur.

Arterlerin, damarların gerginliğini gevşeterek ve kan basıncını azaltarak, kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır.

8. Kalp Sağlığı

Ispanak sağlıklı kalp için mükemmel gıda olarak kabul edilir. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalin azaltılmasına yardımcı olan antioksidanlar olan mükemmel bir A ve C vitamini kaynağı olmasıdır.

Ispanak ile yapılan tariflerimiz…

Alzheimer’a Karşı Portakallı Cevizli Ispanak Salatası

Ispanaklı Patates Böreği Nasıl Yapılır?

Ispanaklı Bulgur Pilavı Tarifi

Ispanaklı Gözleme Tarifi

Zeytinyağlı Ispanak Kavurması

Biberli Ispanak Sote Tarifi

Ispanaklı Ve Peynirli Makarna

Ispanaklı Çanak Köfte

Börek Tadında Ispanaklı Omlet

Fırında Kahvaltılık Ispanaklı Ekmek Tarifi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir