Boğazda Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?Boğazda Kaşıntının Nedenleri Nelerdir - www.viphanimlar.com

Zaman zaman boğazınız da kaşınma – gıdıklanma olabilir. Bu duygu aslında kaşıntı ve gıdıklanma arasında bir yerdedir. Ayrıca çoğu zaman bu durumu öksürük izler, bu da vücudunuzun boğazınızdaki tuhaf duyumdan sorumlu olan şeyden kurtulmaya çalıştığı anlamına gelir.

Boğazındaki gıdıklama çeşitli sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Umarım yazımız size yardımcı olacaktır. Öyleyse boğazda gıdıklanma hissinin nedenlerine bir göz atalım…

Boğazda Kaşıntı – Gıdıklanmanın Nedenleri Nelerdir?

Bir boğaz gıdıklanması muhtemelen tıbbi bir durumla ya da çevrenizdeki bir şeyle bağlantılıdır. Boğazda ekstra mukoza nedeniyle veya hatta duman gibi dış kirletici bir madde yüzünden semptomla karşılaşabilirsiniz.

Boğazdaki Kaşıntıya Neler Sebep Olur? 

Boğaz Kaşıntısının 8 Nedeni

Tahriş

Tahriş edici maddelere maruz kalmak kesinlikle boğazınızın gevşemesine neden olabilir. Her gün, özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız olabilir. Ayrıca sigara içen bir kişinin yanındaysanız olabilir.
Sigara içiyorsanız, kesinlikle, boğazınızda düzenli olarak gıdıklanma olabilir.

Alerjiler

Alerji olması her türlü olağan dışı durumla karşılaşmanıza neden olabilir ve boğazınızdaki gıdıklama bunlardan sadece bir tanesidir. Söylemeye gerek yok, küf, toz, polen ve evcil hayvan kepekleri gibi bir alerjenle temas ettiğinde böyle suçlanabilir. Farklı insanlar farklı alerjenlere sahiptir ve sizin olanı belirlemeniz sizin için çok önemlidir.

Boğaz ağrısı

Herkes bir boğaz ağrısının çok fazla rahatsızlığa neden olabileceğini bilir. Bu, özellikle her konuştuğunuz, yediğiniz veya içtiğinizde geçerlidir. Hafif bir boğaz ağrısı vakası  gıdıklanma hissetmenize neden olabilir. Bazı durumlarda, boğazınızdaki bir gıdıklama boğaz ağrısı için erken uyarı işaretidir.

Larenjit

Basitçe söylemek gerekirse, larenjit larinksin iltihabıdır. Çoğu zaman, sesinizi aşırı kullandığınızda ortaya çıkar. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon nedeniyle olduğu durumlar vardır. Boğazınızdaki gevrek bir his dışında, larenjit de sesinizde değişikliklere neden olabilir  veya ses kısıklığı olabilir.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı boğaz gıdıklamasının kaynağı olabilir. Bu viral durum boğazınız da dahil olmak üzere üst solunum sisteminizde semptomlara neden olur.Soğuk algınlığı genellikle 7 ila 10 gün sürer. Şiddetli veya kalıcı soğuk algınlığı grip veya sinüzit gibi başka bir durumun işareti olabilir.

Sinüzit

Postnazal akıntı (geniz akıntısı)  neden olduğu bir boğaz gıdıklaması sadece soğuk algınlığı hızına sahipken ortaya çıkar. Aynı zamanda sinüzit muzdarip iseniz karşılaşabileceğiniz bir şey. Ayrıca bazen sinüs enfeksiyonu olarak da adlandırılır, sizi birkaç haftadan birkaç aya kadar her yere götürebilir. Sinüzit burun tıkanıklığına ve bazı yüz alanlarında ağrı veya baskıya neden olabilir.

Reflü 

Bu sizi şaşırtabilir, ancak mide asidi boğazınızın gıdıklanmasına neden olabilir. Reflü hastalığınız varsa, midenizdeki asit, yemek borunuzu geri çekerek gıdıklama hissine neden olabilir. Bu, özofagus ve mide arasındaki açıklığın sıkıca kapanmaması durumunda ortaya çıkar.
Bu durum aşırı yemek yemenin, belirli yiyecekleri yemenin veya yedikten hemen sonra yatmanın sonucu olabilir. Yemek borunuzun zarar görmemesi için doktorunuz tarafından teşhis  ve tedavi edilmelidir.

Gırtlak kanseri

Çoğu zaman, boğaz kaşıntısı ciddi bir şey değildir. Bununla birlikte boğaz gıdıklaması boğaz kanseri gibi daha ciddi bir durumun bir işareti olabilir.
Sigara içiyorsanız, aşırı alkol kullanıyorsanız veya insan papilloma virüsü olan HPV varsa, boğaz kanseri yaşama riskiniz artar.

Sürekli olan boğaz kaşıntısı – boğaz gıdıklanması uykunuzu bozabilir, günlük işlerinizden dikkatinizi dağıtabilir, boğazda ağrı ve tahrişe neden olabilir. Bu durumda tıbbi yardım alabilirsiniz. Bir KBB uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

Boğaz Ağrısının Nedenleri Ve Doğal Çareleri

Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Gargara

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir