Anne Sütünü Arttırmanın Doğal YollarıAnne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolları - www.viphanimlar.com

Minik bebeğiniz için yeterli miktarda anne sütü üretemediğinizden mi endişeleniyorsunuz? Bebeğiniz için yeterince süt ürettiğinden emin olmanın en iyi ve en doğal yolları…

Doğum yapan her annenin yaşadığı en büyük kaygılardan biri de süt durumudur. Bebeğiniz için yeterli anne sütü üretemediğinizden endişeleniyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kadın için süt tedariki gayet iyidir. Fakat bazı annelerde süt üretimi az olabilmektedir. Bununla birlikte, anne sütü üretiminizi arttırmanız gerekirse, bunu yapmanın doğal yolları vardır.

Emzirmenin ilk dört ila altı haftası, özellikle de ilk kez anne iseniz emzirmenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda güçlü ve sağlıklı bir anne sütü tedarik edilen zamandır.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Bu öneriler anne sütü üretimini arttırmak için yapabileceğiniz çok basit ve doğal şeylerdir. Süt tedarikinizi artırmanın ne kadar süreceği, tedarikinizin ne kadar düşük başlayacağına ve düşük anne sütü üretiminize ne kadar katkıda bulunduğuna bağlıdır. Bu yöntemlerin çoğu, birkaç gün içinde çalışmaya başlayacaktır.

Anne Sütünü Arttırmanın 13 Doğal Yolu

1. Daha Sık Emzirin.

Yeni doğmuş bebeğinizi beslemekte tereddüt etmeyin. Bebeğinizi sık sık emzirin. Bebeğiniz göğsünüzü emdiğinde, göğüslerinizi süt üretmek için tetikleyen hormonlar salınır. Emzirmek ne kadar çok olursa, göğüsleriniz o kadar fazla süt yapar.

Yeni doğan bebeğinizi günde 8-12 kez emzirilmesi süt üretiminin kurulmasına ve korunmasına yardımcı olabilir. Ancak bu, daha fazla veya daha az beslemenin bir sorun olduğu anlamına gelmez.

2. Bolca Su İçmek

Daha fazla anne sütü üretimini teşvik etmenin en basit yollarından biri vücudunuzu nemli tutmaktır. Günde 8 ila 12 bardak (2-3 litre) su içmek, kurumada dehidrasyonun ve nihayetinde yetersiz anne sütü üretiminin korunmasına yardımcı olur.

3. Sıcak Kompres

Sıcak kompres uygulamak, göğüslere daha fazla kan göndermenin basit bir yoludur. Sadece küçük bir havluyu ılık suya batırın. Fazlalığı sıkın ve kan dolaşımını arttırmak için orta derecede baskı kullanarak memeye uygulayın.

4. Her İki Taraftan Emzirmek

Bebeğinizin her beslemede her iki memeden de beslenmesini sağlayın. Her iki memenin de emzirilmesi uyarısı süt üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

Böylece hem bebek pozisyonu değiştirildiği için daha rahat beslenecek hem de her iki göğüs süt üretimini gerçekleştirmiş olacaktır.

5.  Kimyon Tozu ile Sıcak Süt İçin.

Kimyon,  anne sütünün artırılması için  geleneksel tıbbi bitkidir.  Kimyon sadece süt üretiminde olduğu kadar annenin sindirim sisteminin de iyileştirilmesine yardımcı olarak şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerinde de hızlı bir rahatlama sağlar.

Yatmadan önce, içinde bir çay kaşığı kimyon tozu, bir bardak ılık sütün içinde eritip içmek iyi bir fikirdir. Bunu gece yapmak süt üretimini arttırmaya yardımcı olduğu söylenir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ütüyü de sağlar.

Demir bakımından  zengin olan kimyon tohumu aynı zamanda  doğum sonrası annenin güç kazanarak kendisini daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacaktır.
Kimyonu baharat şeklinde yemeklerinize de ekleyebilirsiniz.

6. Tarçınlı Süt

Tarçın da kimyon gibi  bebeğiniz için daha fazla süt üretmenize yardımcı olabilir. Kimyon sevmiyorsanız tarçın süper bir alternatif olacaktır.

Bir çay kaşığı tarçın tozunu bir bardak ılık sütün içinde eritin ve karışımı daha tatlı hale getirmek için bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

7. Taze Rezene ve Rezene Tohumu

Herkes rezeneye kokusundan dolayı düşkün değildir. Ancak, anne sütü üretimini teşvik etmeye gerçekten yardımcı olduğunu bildikten sonra mutlaka seveceksiniz. Anne sütünün üretme özelliklerinden yararlanmak için taze rezenenin kavurmasını yapabilir, salatalara veya sebze karışımınıza ekleyebilirsiniz.

Rezene tohumu anne sütü arttırmanın etkili yollarından biridir.

C vitamini bakımından zengin olan rezene tohumu anne sütünü artırır ve aynı zamanda “kolik” adı verilen gaz sancılarının önlenmesine yardımcı olur. Bu da anneyi ve bebeği rahatlatır.

8. Susam 

Susam anne sütü üretimini arttırmada çok iyi olduğu söylenir. Süt üretimi için yulaf ezmenize, yoğurt, kahvaltı gevrekleri, salata vs. üzerine serpebilirsiniz.

9. Çemen tohumu

Çemen tohumu anne sütünü artırmanın doğal yollarından biridir. Anneler sütlerini arttırmak için  çemen tohumlarını kullanmaya başladıktan sadece bir hafta sonra sütlerinin arttığını fark edecektir.

Çemen tohumu aynı zamanda anne sütüyle beslenen bebek için kalsiyum, vitamin, mineral ve demir bakımından zengindir.

Çemen  tohumunu yemeklerinizde ve salatalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İsterseniz çemen çayı da içebilirsiniz.

10. Kuruyemiş

Badem, yer fıstığı, kaju fıstığı gibi  çerezler,  antioksidanlarla doludur ve anne sütü üretimine teşvik etmeye yardımcı olur. Düşük sodyumlu ve tuzsuz çeşitler tercih ettiğinizden emin olun!

11. Yulaf Ezmesi

Her kahvaltı ve atıştırmalıkta yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesi daha iyi süt üretimi için ihtiyacınız olan mineral olan demir ile doldurulur. Yulaf ezmesi aynı zamanda sindirim sistemi gibi kalp için iyi bir lif ile doludur. Yulaf ezmesini yoğurt, süt veya meyvelere karıştırarak tüketebilirsiniz.

12. Sarımsak

Birçok insan, kardiyovasküler hastalıkları önlemek için günde 3 diş sarımsak tüketir. Sarımsak anne sütünü de artıran etkili bir gıdadır. Eğer emziren bir anne iseniz, göğüslerinizin yeterince süt ürettiğinden emin olmak için de aynısını yapabilirsiniz.

Ayrıca 3 diş sarımsağı rendeleyip bir bardak suda kaynatın. Yarıya düştüğünde, bir bardak süt ekleyin ve tekrar kaynatın. Ateşten alıp soğumaya bırakın. Süzün ve bir çay kaşığı bal ekleyip her sabah için.

Sarımsak aynı zamanda hem anne hem de bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Eğer sarımsağın kokusundan ve tadından rahatsız oluyorsanız, sarımsak haplarını veya sarımsak yağı kapsüllerini deneyebilirsiniz.

13. Havuç

Havuç atıştırmak göğüslerinizin daha fazla süt üretmesine yardımcı olur çünkü beta karoten ile doludur. Aynı zamanda yağ bakımından düşük ve lif bakımından zengin oldukları için doğum kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Emzirmeden Kesme Kademeli Olarak Ayarlanmalı

Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

Bebeğiniz Emmeyi Red Mi Ediyor

Kilo Almadan Süt Arttırmak İçin 10 Öneri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir