Kızamık Nedir Ve Kızamık Belirtileri Nelerdir?Kızamık Nedir Ve Kızamık Belirtileri Nelerdir - www.viphanimlar.com

Kızamık, oldukça bulaşıcı olan viral bir enfeksiyondur. Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kızamık Nedir?

Kızamık, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir.
Çocukluklarda daha sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık çocuklar arasında yaygın olduğu doğru olsa da, yetişkinler de görülebilir.

Kızamık Bulaşıcı mıdır? Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık, hasta kişinin mukus veya tükürüğü ile temas ederek kişiden kişiye kolayca yayılabilir.

Hastalığa sahip olan birinin bardağından içtiğinizde veya kişi ile eşyaları paylaştığınızda bulaşma riskiniz artmaktadır.

Öksürme ya da hapşırma aynı zamanda birkaç saat yaşayabilen, havaya yayılan virüslere de neden olur. Hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçebilmektedir.

Kızamık hastası bir kişiyle temas sonrası hastalığın gelişmesi için gereken süre ortalama 10-14 gündür.

Kızamık hastalığı olan kişiler döküntünün başlamasından dört gün öncesine kadar, döküntünün başlamasından itibaren ise dört gün boyunca bulaştırıcı kabul edilmektedir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi otoritelere göre kızamığın çeşitli belirtileri ve semptomları enfekte olduktan yaklaşık 10 gün sonra ortaya çıkar. Başlangıçta, kızamıkların tipik döküntüleri ortaya çıkana kadar sadece soğuk algınlığı veya gripten muzdarip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aşağıdakiler bu viral enfeksiyonun işaret ve semptomlarından bazılarıdır:

Ateş
Kuru öksürük
Göz konjunktivası iltihabı (konjunktivit)
Gözde kızarıklık
Işığa duyarlılık
Burun akması
Boğaz ağrısı
Kas ağrıları
Ağızda grimsi beyaz lekelerin varlığı

Bu belirtiler ve semptomlarla karşılaştıktan birkaç gün sonra, kızarıklık – kızamık işareti ortaya çıkar.

Kırmızı-kahverengi renkte ve kaşıntılı, genellikle kulakların arkasında ortaya çıkmaya başlar, sonra yüzün ve boynun geri kalanına yayılır.

Kızarıklık daha sonra vücudun geri kalan kısmı boyunca yayılır. Bu döküntünün varlığı, daha önce sözü edilen diğer belirtiler ve semptomlarla birlikte kızamıkların bir doktor tarafından doğrulanmasıdır.

Kızamık Tedavisi Nasıldır?

Kızamık için gerçekten bir tedavi yok. Ateş düşünceye kadar yatak istirahati gerekir. Şikayetlere yönelik tedavi uygulanır.

Doktor, ateş ve kas ağrıları gibi semptomlarla başa çıkmak için analjezikler, öksürük şurupları reçete edebilir. Tipik olarak, virüs ve farklı semptomlar 2 ila 3 hafta içinde kendi kendine gider.

Kızamık Başka Hastalıklara Neden Olur Mu?

Kızamık enfeksiyonu tüberküloz enfeksiyonunun tekrar aktif hale geçmesine, zatürreye, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabına neden olabilir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Doğal Tedaviler

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir