Elma Suyunun FaydalarıElma Suyunun Faydaları - www.viphanimlar.com

Elma, yaz – kış en popüler meyvedir. Elma suyu vücudu bazı hastalıklardan korur. Haftada en az üç kez bir bardak elma suyu doktoru uzak tutar.

Vücudu güçlendiren elma suyu vücudu farklı hastalıklara karşı korur.  Sindirimden cilt güzelliğine kadar bir çok faydası olan elma suyu;  A, C, E , B6, K vitaminleri başta olmak üzere daha pek çok mineral ve protein içerir. Ayrıca yüksek oranda demir ve potasyum içerir.

Elma Suyu İçmek Neden Önemli?

Elma suyu, hastalıklara karşı savaşan vitaminler sayesinde vücudu destekler. Elma suyu, kanser, astım, kardiyovasküler hastalık ve kan basıncı gibi birçok sağlık tehlikesine neden olan önemli bitkisel besinlerle ilişkilidir. Antioksidan içeriğinden dolayı birçok kronik hastalık riskini azaltır. Elma, doğrudan kan akışına emilen en zengin fenolik bileşik kaynağıdır.

Elma Suyunun Sağlık İçin İnanılmaz Faydaları:

Elma Suyunun 10 Faydası - www.viphanimlar.com

Elma Suyunun 10 Faydası:

1- Diyabeti Önlemede Yardımcıdır.

Düzenli olarak taze elma suyu içmenin birkaç sebebi vardır.
Elma suyu içilmesi, tip 2 diyabet riskini azaltma ile bağlantılıdır. Elmadaki fito-kimyasalların varlığı kan şekeri regülasyonunda iyidir. Bu fenolik bileşikler daha fazla insülin salgılamak ve sindirim yolundan glikoz emilimine yardımcı olmak için pankreastaki beta hücrelerini uyarır. Elma, özellikle yeşil elma, zengin lif içeriği nedeniyle diyabet için iyidir.

2- Sağlıklı Kilo Kaybını Teşvik Ediyor.

Zayıflama takviyeleri genellikle olumsuz yan etkilere ve komplikasyonlara neden olur. Kilo vermek için güvenli, etkili ve ucuz bir yol taze elma suyu tüketmektir.
Elma suyu düşük kalori değerine sahiptir. Elma suyu, vücuttaki fazla suyu serbest bırakmaya yardımcı olan düşük miktarda sodyum içerir. Vücutta fazladan suyun varlığı aynı zamanda ağır ve şişmanlık hissi verir. Elma suyu, karnınızı dolduran ve sizi aşırı yemekten caydıran liflerle doludur.

3- Kalp Sağlığı İçin Elma Suyu

Eğer kalbinizi seviyorsanız, elma suyunu mutlaka içmelisiniz. Çünkü elma suyu antioksidanlarla doldurulur. Polifenoller ve flavonoidler gibi önemli biyo-kimyasal bileşiklere sahiptir. Bu bileşikler kalp sağlığını geliştirmede iyidir.
Potasyum da kalbe iyi gelir. Potasyum kalbin elektriksel aktivitesini kontrol eder ve asit-baz oranını yönetir.

Bir fincan elma suyu, vücudun günlük gereksiniminden daha fazla potasyum sağlar. Elma suyunun içilmesi de felç riskini düşürür.
Elma suyunun düzenli olarak içilmesi, zengin miktarda C vitamini nedeniyle atardamarların sertleşmesini önler.

Elma suyu, vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve böylece birçok kalp problemlerine karşı korunursunuz. Her gün elma suyu içmeniz birçok hastalığa karşı direnç geliştirmenize olanak sağlar.

Diğer bir deyişle, düzenli olarak elma suyu içilmesi yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç geçirme riskinizi azaltabilir.

4- Elma Suyu Alzheimer’ı Önlemeye Yardımcı Olur.

Yapılan bir araştırmada haftada en az 3 kez taze elma suyu içmek, Alzheimer hastalığından muzdarip olma ihtimalini
% 75’e kadar düşürebilir.
72 ila 93 yaşları arasındaki katılımcılara, bir ay boyunca günde iki kez yarım bardak elma suyu verildi.
Sonuç: Katılımcılar hafıza ve ruh hali gelişimlerini gösterdi.

5- Astımı Önlemede Elma Suyunun Etkisi

Elma suyu, astım ataklarının önlenmesinde etkili olan flavonoidlerle yüklüdür. Bu antioksidan, akciğerlerinizin pürüzsüz olmasını sağlar. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, akciğerler ile süper antioksidan flavonoidler arasındaki pozitif ilişkiyi bulmuştur.

Elma suyunun düzenli olarak içilmesi astım riskini yüzde 30-40 oranında azaltır. Düzenli olarak elma suyu içen astım hastaları, yüksek miktarda C vitamini ve bol miktarda antioksidan nedeniyle daha az hırıltılı solunum ve astım krizi geçirir.

6- Kanseri Önler.

Elma suyu kansere, özellikle akciğer kanserine ve kolon kanserine karşı savaşmaya yardımcı olur. Elmadaki flavonoidler ve fenolik asitler gibi süper anti oksidanlar kanserin önlenmesinde yardımcıdır.
Çalışmalar cilt ve meme kanserine karşı da mükemmel olduğunu göstermiştir.

Elma suyu, kabuğu ile birlikte kanser karşı daha fazla yarar sağlar. Çünkü Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, kuersetin içeriği kabukta daha fazladır.

7- Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir.

Taze elma suyundaki yeterli miktardaki C vitamini, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olan çok güçlü bir antioksidandır. Böylece virüs ve bakterilerin neden olduğu birçok hastalıktan sizi korur. Kemiklerinizi güçlendirirken C vitamini ve demir varlığı da etkilidir.

8- Kabızlığı Önler.

Elma suyu, kabızlık problemi yaşayan kişi tarafından mutlaka tüketilmelidir. Elma doğal bir müshil içerir.
Sabahları aç karnına içilen bir bardak taze elma suyu bağırsak hareketini sağlar ve bağırsak gücünü gastrointestinal kanaldan itmek için bağırsak gücünü artırır. Bağırsak hareketi de kolon kanseri olasılığını azaltır.

9- Elma Suyu İle Cilt Parlak Ve Genç Görünür.

Elma suyu etkileyici C vitamini miktarından dolayı, cildinizin genç görünmesini ve parlak görünmesini sağlayabilir.

C vitamini bir antioksidan olduğu için, cilt hücrelerini, yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikaller tarafından zarar görmekten korur. C vitamini ayrıca toksinleri nötralize etmenize yardımcı olur, böylece cildinizi onarır ve gençleştirir.

Aynı zamanda deri hastalıklarına karşıda iyi gelir. Cildi nemlendiren ve hücreleri kuvvetlendiren özelliği bulunmaktadır.

10- Sağlıklı Saçlar İçin Elma Suyunun Etkisi

Elma suyu ciltle ilgili problemlere olduğu kadar saçlar için oldukça faydalıdır. Elma suyu kepeklere karşı iyidir. Elma suyunun kafa derisi üzerine uygulanması, ardından birkaç dakika sonra yıkanması kepek önleme konusunda iyidir.

Elma Yaşlanmayı Geciktiriyor

Kabızlığa Karşı 5 Meyve Suyu

Elma Sirkesi Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Detoks İçin Faydaları

2 Yorum

  1. Zübeyde 16 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 16 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir