Difenbahya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?Difenbahya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır - www.viphanimlar.com

Difenbahya evlerimizin salonlarını ve ofisleri dekorasyon amacıyla süsleyen gösterişli, yeşil yapraklara sahip olan bir süs bitkisidir. Bakımı zahmetsiz ve yetiştirilmesi kolaydır. Hemen her ortama uyum sağlayabilir ve rahatlıkla çoğaltılabilir. Birçok toprak türünde, sağlıklı şekilde büyür.

Difenbahya, “Ağlayan Çiçek” diye de bilinir. Kimi zaman yapraklarından ter damlacıkları gibi su çıkarması sebebi ile bu isim anılmaktadır.

Difenbahya Çiçeğinin Özellikleri

Bilimsel adı ‘diffenbachia’ olan iri yapraklı kalın gövdeli difenbahya  genelde dallanıp budaklanmaz. Nadiren dipten sürgün çıkarır.

Boyları 60 cm ile 120 cm arasında değişmektedir. Tropikal bir bitkidir.

Araceae familyasından olan bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır. Tespit edilen 200’e yakın türü olduğu söylenmektedir ancak bilimsel olarak kabul edilmiş tür sayısı 50 civarındadır.

İri ve gösterişli yaprakları uzun süre kalmaz, belirli aralıklarla kendini yeniler. Yetiştirilmesi, bakımının kolay olması ve her ortama uyum sağlamasından dolayı fazla tercih edilir. Neredeyse tüm toprak çeşitlerinde büyür.

Difenbahya bol ışık sever. Fakat direk gün ışığından uzak tutulmalıdır. Işık alan bölge ışık aldığı yöne doğru eğildiği için haftada bir kez bitkinin yönü ışık almayan tarafı, ışık yönüne çevrilmelidir.

Cam önü kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacak yerlere koyulmamalıdır, aksi takdirde yapraklarını döker.

Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır?

Difenbahya bitkisi sağlıklı bir şekilde büyümesi için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş alan odalarda tül perdenin ardından süzülerek gelen güneş ışığını direkt olarak alarak büyürse geniş, sağlıklı ve büyük yaprakları olur. Ancak direkt olarak güneş alması bitkinin formunu bozar.
Bitkinin güneş ışığı alan bölgedeki yaprakları güneşe doğru uzar. Bu sebeple çiçeğinizi haftada bir güneş almayan yönüne doğru çevirerek eşit şekilde büyümesine yardımcı olursunuz.
Kış aylarında mümkün olduğunca uzun süreli güneş alabilmesini sağlanırsa bitki güzelliğini koruyacaktır.
Az ışık difenbahyanın sevmediği bir durumdur. Az ışıkta yeterince beslenemez. Böylece yaprakları sararır, cansızlaşır ve ölür.

Rüzgârdan ve hava akımlarından her bitki gibi difenbahya olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sebepten ötürü difenbahya rüzgardan ve hava akımından korunmalıdır.

Kapı ağzı ya da pencere önü gibi yerlere yerleştirilmemelidir. Rüzgâr bitkiyi salladığında bitkinin sapı yerinden oynar. Bu da toprağın köküne hava akımı girmesine sebep olur. Hava akımı bitkinin ömrünü azaltacağı gibi, yaprakların sararmasına ya da çürümesine de yol açabilir.

Çiçeğin yaprakları bulunduğu ortam çok sıkışık olmamalıdır. Yaprakları başka bir bitkiye ya da eşyaya temas etmemesi gerekmektedir.

Kış mevsiminde, ortam sıcaklığının 5 derecenin altına düşmediği yerlerde bulunmalıdır. Soğuk havalar bitkiye zarar verebilir ve bu sebepten ideal hava sıcaklığı 12 derece olmalıdır.

Difenbahya çiçeğinin nem ihtiyacı çok yoğun değildir. İklim özelliklerine bağlı olarak havanın kuru olduğu yerlerde, yüksek sıcaklıktaki yaz günlerinde fısfısla nem desteği sağlanabilir.

Difenbahya Nasıl Sulanır?

Difenbahya Nasıl Sulanır - www.viphanimlar.com
Difenbahyanın  sulanması yaz ve kış ayları olmak üzere iki türde yapılır.

Bitkinin sulaması yapılırken en önemli kural, toprağının eşit oranda su ihtiyacını karşıladığından emin olunmalıdır.

Bitkinizi sularken ölçü kabı kullanın. Kullandığımız su kabı her seferinde aynı olmalıdır ve her zaman aynı ölçüde ve düzenli aralıkta sulama yapın. Sulama günleri de sabit olmalıdır. Haftanın hep aynı gününde, aynı miktarda su verilmelidir.
Yazın haftada iki kere, kışın ise, haftada bir kere saksı üstten sulanmalıdır. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir.Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir.

Difenbahya bitkisini sularken direkt musluk suyu kullanmanız önerilmez. Dinlendirilmiş ve oda sıcaklığındaki su ile sulayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında buna dikkat etmeniz önerilir. Musluk suyu kış aylarında difenbahya bitkisi için soğuk olabilir. Soğuk su, bitki köklerinin çürümesine yol açabilir.

Son olarak saksıda biriken suyu dökmeyi unutmayın. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasında engellemiş olursunuz.

Difenbahya çiçeği, yaprakları solduktan sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için, sararmış veya çürümüş yapraklar makas yardımı ile kesilip şekillendirilmelidir.

Difenbahya Çiçeğinin Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Difenbahya Bakımı - www.viphanimlar.com

Difenbahya  için toprak seçimi nasıl olmalı?

Difenbahyaların toprak isteği, gevşek yapılı ve hava gözenekleri bol olan, ponzalı bahçe toprağıdır. Ağır ve sıkı topraklardan kesinlikle hoşlanmaz. Yanlış toprakta bitki kökü çürümelere maruz kalabilir.

Difenbahya toprağı ne zaman değiştirilir?

Difenbahya çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kere tercihen Nisan ayında yapılmalıdır.Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğünü tercih etmenizdir. Toprak değişimi bitkinin ihtiyacını karşılamayabilir, böyle bir durumda vitamin desteği yapılabilir.

Difenbahya İçin Vitamin Desteği:

Difenbahya çiçeğinde, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değilsiniz.

Çiçeğin gelişimde gerileme, solgunlaşma varsa; ya da çiçeğinizi budamışsanız bu dönemde bitkimizin hem çiçek açması hemde gelişmesi için çiçek satan mağazalarda satılan çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına uyarak eksiksiz bitkimize verebilirsiniz.

Difenbahya bitkisine vitamin nasıl verilir?

Genelde 1 litre suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyicene karıştırılır. Su ile karıştırlan vitamin bulunduğu ortamdaki çiçeklere sulamadaki standart ölçeğinizle ilaçlı suyu bitkilere on beş günde bir yada ayda bir uygulayabilirsiniz.

Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?

Difenbahya’nın çoğaltılması gövdeden ayrılan yapraklardan bir tanesinin alınarak su dolu bir vazoya konulması ile yapılır. Su dolu vazoda köklenme sağlandıktan sonra, köklenmiş dalı alıp uygun bir toprak ile küçük bir saksıya dikerek rutin bakımlarına ve sulamasına devam edilmelidir.Bitkiniz ilk yaprağını verene kadar ek takviyeye de ihtiyacı yoktur.

Difenbahya Bitkisine Neler Zarar Verir?

1- Aşırı derecede sulanmak ve suyun saksı deliklerinden çıkamaması
2- Hastalanmış bitkilere yakın olması
3- Yanlış toprak seçimi.
4 – Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması
5 – Hastalıklar ve haşerelerden koruyamamak. Bitkinin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkiye zarar vermektedir.
Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkide gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkiden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma kılavuzuna uyarak kullanınız.

Difenbahya Zehirli midir?

Çok tercih edilen bir bitki olan difenbahya çocuklarda zehirlenmeye hatta ölüme yol açabileceği belirlenmiştir.
Yapılan araştırmalar sonucunda zehir olduğu kanıtlanmıştır.
Yaprakların elle ovulması, koparılması ve çiğnenmesi sonucu el, dil ve dudaklarda şişme, yanma, ağrı meydana gelebileceği gibi havayolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi ciddi bulgular da ortaya çıkabiliyor. Hatta zehir, kana karışırsa ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar yaşanabilir.

 

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Sardunya Çiçeği

Maranta Çiçeği – Dua Çiçeği Bakımı

Eçeverya – Saksı Güzeli (Echeveria)

Afrika Menekşesinin Bakımı Nasıl Yapılır

2 Yorum

  1. Meliha 18 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 18 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir