Gece Terlemesi Neden Olur?Gece Terlemesi Neden Olur - www.viphanimlar.com

Yaz mevsiminde ve odanız sıcaksa, o zaman yatarken çok terlemeniz normaldir. Buna aşırı terleme denir ve mutlaka sıcak neden olabilmektedir.

Geceleri gereksiz yere terliyor musunuz?

Gece terlemeleri  biraz uykusuz kalmanıza sebep olur. Oda sıcaklığının uyumaya elverişli olduğundan eminseniz, gece terlemesinin neden olduğu bazı nedenler var.

Gece Terlemesi Neden Olur? Gece Terlemesinin Sebepleri

Gece Terlemelerine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Menopoz

Sıcak basmalarının menopozdaki en olumsuz belirtilerden bazıları olduğu sır değil. Bu sıcak basmaları herhangi bir zamanda veya günde olabilir.

Açıkça görülüyor ki, gece terlemelerine neden olan menopozla ilgili sıcak basmaları hormonal dengesizlikten sorumlu tutulabilir. Devam eden hormon terapisi, diğer gece menopoz semptomlarının yanı sıra bu gece terlemelerini kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Enfeksiyon

Vücutta bir enfeksiyon meydana geldiğinde, bağışıklık sisteminin bu mikroplara karşı savaşı kazanmasında yardımcı olmak için sıcaklığının yükselmesi olasıdır. Bu nedenle, gece terlemeleri, enfeksiyon nedeniyle ateşi olanlarda çok yaygındır.

Apseler, kemik iltihabı (osteomiyelit) ve endokarditin, ortaya çıkma eğilimi nedeniyle gece terlemelerine neden olduğu bilinmektedir.
Bununla birlikte, ateş yokken bile gece terlemelerine neden olduğu bilinen belli tipte enfeksiyonlar vardır. Bunlardan biri akciğer tüberkülozu. HIV ise başka bir örnektir.

İlaçlar

Bazı ilaçların yan etkileri gece terlemelerine yol açabilir. Antidepresan ilaçlar, gece terlemelerine yol açabilen yaygın bir ilaç türüdür. Antidepresan kullananların % 8 ila % 22’sinde gece terlemesi vardır. Diğer psikiyatrik ilaçlar da gece terlemeleriyle ilişkilidir.

Aspirin ve asetaminofen gibi ateşi düşürmek için alınan ilaçlar bazen terlemeye neden olabilir.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kanda düşük seviyelerde glukoz veya şekerdir. Kanınızdaki şeker anormal derecede düşük seviyelere düştüğünde, aşırı açlık, baş dönmesi, titreme, görme bulanıklığı, hızlı kalp atışı ve aşırı terleme gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Yatmadan önce hipoglisemi meydana geldiğinde, gece terlemeleri yaşamanız büyük olasılıktır. Hipoglisemi diyabetikler arasında yaygın olduğu doğru olmakla birlikte, diyet, obez veya bazı sindirim sorunları olan bireylerde de meydana gelebilecek bir şeydir.

Hipertiroid

Hipertiroid; yorgunluk, kilo alımı, kılcal damarlarda incelme belirgin belirtilere neden olur. Bu etkilerin yanı sıra gece terlemelerine de sebep olmaktadır.

Kanser

Gece terlemeleri bazı kanserlerin erken belirtisidir. Gece terlemeleriyle ilişkili en yaygın kanser türü lenfomadır.

Bununla birlikte, tanı konmamış bir kansere sahip olan kişiler , açıklanamayan kilo kaybı ve ateş gibi sıklıkla başka semptomlara da sahiptir .

UYARI : Yukarıdaki bilgiler profesyonel tavsiye ile karıştırılmamalıdır. Gece terlemeleri gerçekten sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzu ziyaret edin.

Aşırı Terlemeye Karşı Doğal Ve Bitkisel Çözümler

2 Yorum

  1. Fatıma Uzuner 3 Aralık 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 3 Aralık 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir