Sağlıklı Saçlar İçin Folik Asitin ÖnemiSağlıklı Saçlar İçin Folik Asitin Önemi - www.viphanimlar.com

Vücudumuzun sağlıklı kalması için beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi, saçlarımızın da sağlıklı bir büyüme döngüsünü sürdürmek için belirli besinlere ihtiyacı vardır . Bu besinler kafa derisine ve saç köklerine iyi dengelenmiş ve sağlıklı bir diyetle ulaşır. 

Sağlıklı saç büyümesi söz konusu olduğunda, suda çözünebilen bir B vitamini olan folik asitin faydalarını görmezden gelemeyiz. Diğer vitaminler gibi, saç büyümesini kendi başına değil, diğer B vitaminleri ile birlikte geliştirir. Bu sadece saçlarımız için iyi değil, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve sağlıklı bir vücut sağlamaya yardımcı olur.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, B vitamini ailesinin bir parçasıdır ve aynı zamanda B9 vitamini veya folakin olarak da anılır. Gıdada folat şeklinde doğal olarak bulunur. Folik asit, diyet takviyeleri ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulduğunuz B9 vitamininin sentetik şeklidir.

Folik Asit Saçlarımızın Sağlığı İçin Neden Önemlidir?

Düzenli  olarak  folat tüketmek hücrelerin engellenmeden çalışmasına izin vererek, engelsiz doku büyümesini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Saç büyümesi, deri ve tırnaklar söz konusu olduğunda, folik asit önemlidir.

Araştırmalar, Folik asitin, hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların büyümesini uyaran sağlıklı hücrelerin oluşumunu arttırdığı gösterilmiştir.

Yeterli folik asit içeren bir diyet, daha sağlıklı saç büyümesine yardımcı olabilir. Saç dökülmesiyle karşılaştığınızı fark ederseniz, folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu B vitamini sadece saçlarımıza değil aynı zamanda genel sağlığımıza da katkıda bulunur, DNA üreterek, anemiyi tedavi ederek bazı kanser türlerini ve konturları önler. Ayrıca folik asit, saçları sağlıklı tutarak kırmızı kan hücresi sayımını normal seviyede tutmaya yardımcı olduğundan, saçların erken grileşmesini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Folik Asit Saç Büyümesine Yardımcı Olur mu?

Çalışmalar folik asit ve saç büyümesinin bağlantılı olduğunu göstermiştir. Saç dökülmesi genellikle zayıf bir diyet ve folik asit eksikliğinin bir belirtisidir.
Eksiklik de vücudun yeterince alyuvar üretmediği anemiye neden olabilir. Kırmızı kan hücreleri vücut dokularımıza oksijen sağlar.

Folik asit, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin metabolize edilmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda vücudumuzdaki çeşitli besinlerin emilimine de yardımcı olur. Bunu yaparken, saç köklerinizin tükettiğiniz besinlerden gelen gerekli beslenmeyi alabilecektir.
Besinlerin uygun sentezi, saç köklerinin beslenmesinde yardımcı olabilir. Bu ayrıca saçınıza hacim ve parlaklık katabilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Folik Asit Kaynakları Nelerdir?

İnsanlar ideal olarak, folik asit ihtiyacının çoğunu sebze ve meyveler gibi doğal besin kaynaklarından almalıdır. Bu besleyici yoğun gıdalar sadece folat sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuz için gerekli olan diğer bazı vitamin ve mineralleri de içerir.

Eğer folat ihtiyaçlarınızı tam besinleri yiyerek karşılayamıyorsanız veya folat emilimini engelleyebilecek ve bozabilecek bir durumdan muzdaripseniz, doktorunuz size folik asit takviyeleri yazabilir.

Yaşlandıkça folik asit ihtiyacı artar . 14 yaş ve üstü kişiler günde 400 mikrograma ihtiyaç duyar.

Hamileyseniz, alımınızı günde 500 mikrograma çıkarmalısınız. Saç büyümesi için daha fazla folik asit almak istiyorsanız, doğru doz hakkında doktorunuzla konuşun.

Takviyeleri almak konusunda biraz kuşkunuz varsa, folik asitiniz için her zaman doğal besin kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Daha sağlıklı gıdalar tüketmenin yanı sıra, bu takviyelerin getirdiği yan etkilerden de daha az etkilenirsiniz.

Folat’ın en iyi kaynakları,  yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, avokado, bamya, kuşkonmaz, fasulye, pancar, brokoli, fındık ve tohumlar ideal folat kaynaklarıdır. Fransız fasulyesi, kırmızı biber, acı biber ve brokoli de iyi folat kaynaklarıdır. Saç büyüme oranınızı arttırmak için bunlardan bol miktarda yiyin.

Folik Asit Nedir Ve Folik Asit Eksikliği Belirtileri Neler?

Folat Eksikliğinin Nedenleri Ve Folat Eksikliği Tedavisi

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi İçin Sarımsağın Faydaları

İnce Telli Ve Güçsüz Saçlar İçin 7 Vitamin

Hasarlı Saçlar İçin Ev Yapımı 5 Saç Kremi

2 Yorum

  1. Sabiha Yılmaz 25 Kasım 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 25 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir