Kabızlığa Karşı 5 Meyve SuyuKabızlığa Karşı 5 Meyve Suyu - www.viphanimlar.com

Egzersiz eksikliği, bazı ilaçlar ve diğer faktörler kabızlığa neden olan sorunlardır. Bu sorunları diyet değişiklikleri yoluyla tedavi edebilirsiniz.

Diyet değişikliği meyve suları gibi daha fazla sıvı içmek. En iyi meyve suyu seçenekleri lifte yüksek olanlardır.

Kabızlık nedir?

Kabızlık haftada 3 defadan daha az sayıda, az miktarda, çok sert ve zorlanarak tuvalet ihtiyacını gidermektir.
Eğer kabızlık 3 günden fazla ve üç haftadan uzun sürüyorsa, bununla birlikte şiddetli ağrı, kanama, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı ya da ateş gibi belirtiler varsa mutlaka doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Meyve Suları Kabızlığı Nasıl Azaltır?

Evet, meyve suları kabızlığı bir ölçüde hafifletmeye yardımcı olur.
Kabızlık için çeşitli nedenler vardır. Temel faktör uygun diyet ve egzersiz olmamasıdır. Diyetinizde sıvı ve lif eksikse, kabızlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, yeterli egzersiz yapmamak yavaşlayan bağırsak hareketlerine yol açar.

Diyetinize lifli gıdaları ve sıvıları ekleyip egzersiz yapmaya başlarsanız, birkaç gün içinde bağırsak hareketlerinizde iyileşmeyi farkedeceksiniz. Ancak, bu yaşam tarzı değişikliklerini yaptıktan sonra herhangi bir değişiklik bulamazsanız, demir takviyeleri, hipotiroidizm, nörolojik durumlar ve daha fazlası gibi bazı ilaçlar gibi kabızlığın altta yatan bir nedeni olabilir. Doğru teşhis ve ilaç tedavisi için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kabızlık Tedavisi İçin En İyi 5 Meyve Suyu

1. Elma Suyu

Elma suyu çok hafif bir müshil etkisi sağlar. Sıklıkla fruktozdan glikoz oranına ve sorbitol içeriğine bağlı olarak kabızlığı olan çocuklar için önerilmektedir. Ancak, bu nedenle, büyük dozlarda da bağırsak rahatsızlığına neden olabilir.

2. Üzüm Suyu

Üzümler iyi miktarda lif içerir ve hafif bir müshil olarak bilinir. Çoğu zaman, üzüm detoks diyetlerinin bir parçasıdır ve sisteminizi temizlediği bilinmektedir.

Ayrıca, üzümün, belirli kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olabilecek çeşitli başka sağlık yararları olduğu bilinmektedir.

3. Erik Suyu

Kabızlığı hafifleten en popüler meyve suyu, kuru eriktir. Kuru erikteki lif içeriği dışkılarınızı biriktirirken, kuru erik suyundaki sorbitol bunların yumuşatılmasına yardımcı olabilir, bu da bunların geçmesini kolaylaştırır. Ayrıca, erik suyu iyi bir demir ve C vitamini kaynağıdır.

Kurutulmuş kuru erik veya erik tüketmek, kabızlığı tedavi etmenin başka bir yoludur. Bir çalışma , kuru erik kabızlık ile uğraşırken ilk seçenek olarak düşünülmelidir.

4. Armut suyu

Bir diğer harika seçenek ise elma suyundan dört kat daha fazla sorbitol içeren armut suyu. Bu meyve suyu da genellikle kabızlık geçiren çocuklar için tavsiye edilir. Armut suyu, erik suyu kadar vitamin bakımından zengin değildir, ancak birçok çocuk bu tadı tercih eder.

5. Karpuz Suyu

Karpuz, özellikle yazları boyunca mükemmel bir seçimdir, çünkü su tutmanıza yardımcı olacak, bağırsak hareketinizi düzenleyen ve sindirim sisteminizi temizleyecek çok miktarda suya sahiptir.

Hamilelikte Kabız Olmamak İçin Ne Yemeli?

Sindirimi Kolaylaştıran Gıdalar

Hazımsızlık – Dispepsi İçin Doğal Tedavi Önerileri

2 Yorum

  1. Lara Deniz 22 Kasım 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir