Zerdeçalın Sağlık İçin FaydalarıZerdeçalın Sağlık İçin Faydaları - www.viphanimlar.com

Hint mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan zerdeçal, yüzyıllardır kozmetik ve sağlık için kullanılır. 

Zerdeçal, sağlık faydalarını öncelikle biyoaktif bir bileşen olan nedeniyle alır. Curcumin, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Zerdeçalın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? 

Cildiniz ve saçınız için iyi olmanın yanı sıra zerdeçal, genel sağlığınız için harika bir bitkidir. Birçok araştırma, bileşen curcumin’inin kanser ve çocukluk çağı lösemisini önleyebileceğini göstermiştir.

Zerdeçalın Faydaları

Anti-inflamatuar etkisi

Zerdeçal, iltihapları kontrol etme gücü ile bilinir. Bazı zararlı hastalıklar, örneğin kronik ağrı, iltihap sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle, herhangi bir iltihap olasılığını önlemek istediğinizde, bir tutam zerdeçal  her zaman size yardımcı olacaktır.

Artriti  önlemeye yardım eder.

Yaşlandıkça birlikte eklem ağrısı yaşamak istemezsiniz. Zerdeçal, romatoid artritin gelişimini geciktiren güçlü bir terkip maddesidir.
Zerdeçal, farklı artrit tiplerinden muzdarip insanlar üzerinde inanılmaz etkileri olan curcumin içerir.

Kanseri tedavi eder.

İnsanoğlunun bildiği tüm hastalıklar arasında, kuşkusuz kanser en zararlısıdır ve bilim adamları kanseri önlemek için yöntemler bulmak için kapsamlı araştırmalar yürütmektedir. Son zamanlarda kemoterapi ile kombine edildiğinde, curcumin’in tek başına kemoterapiden daha fazla kanser hücresini öldürdüğünü bulmuşlardır.
Zerdeçal, meme kanseri ve cilt kanserinden muzdarip olanlar için harikadır.

Diyabeti yönetir.

Şeker hastalığı nedeniyle şekerden kaçınmak zorunda kalan herkes, zerdeçalı diyetinize dahil etmeli. Çalışmalar, curcumin’in diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçlardan 400 kat daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kurkuminin antioksidan özellikleri, diyabetle bağlantılı komplikasyonları ortadan kaldırmaktadır.

Gastrointestinal tedavi

Sindirim sorunları olan insanlar için zerdeçal, herhangi bir ilaç kullanmadan iyileştirme potansiyeline sahiptir. Hiçbir yan etki yaratmaz ve aynı zamanda bağırsaktaki probiyotiklerin gelişimini destekler.

Kolesterol kontrolü

Kolesterolün damarlarınızdaki kan akışını engellediği iyi bilinmektedir. Kolesterolü tedavi eden standart ilaçlar genellikle böbreklere ve karaciğere zararlıdır. Doktorlar doğal alternatif olarak zerdeçal tavsiye ediyorlar.

Alternatif ağrı kesiciler

Zerdeçal da ağrı-öldürme özellikleri ile iyi bilinir. Bazı tıp enstitüleri, örneğin yanıkları tedavi etmek için geleneksel ilaç yerine zerdeçalın kullanılmasını önermektedir.

Kalp hastalıklarını önler

Kalp hastalıkları oldukça korkutucudur. Kalp ile ilgili sorunlardan muzdarip birine ciddi sorunlar oluşturabilir.  Zerdeçal tüketmek, endotelin (endotel hücre kültürlerinden salıverilen damar daraltıcı madde) işlevini artırabilir, bu da herhangi bir hastalıktan arınmış sağlıklı bir kalbe sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bağışıklık güçlendirici

Güçlü bir bağışıklık sistemi her zaman faydalıdır ve gripten muzdarip olma olasılığını azaltır. Zerdeçal, vücudun bağışıklık sisteminin uyarılmasıyla sonuçlanan lipopolisakkarit adı verilen bir maddeyi içerir.

Zerdeçalın Faydaları - www.viphanimlar.com

 Çocukluk çağı lösemi riskini azaltır.

Lösemi, 20. yüzyılda dramatik olarak artmıştır. Dahası, beş yaşın altındaki çocuklarda lösemi, Asya’da Avrupa’da olduğundan daha azdır. Bu muhtemelen, zerdeçal tüketiminin Asya’da önemli ölçüde daha yüksek olması ile ilişkilidir. Zerdeçalın vücuttaki lösemi hücrelerinin çoğalmasını engellediği bilinmektedir, bu da çocuklarda lösemiyi önlemek için çok doğal bir yöntemdir.

Karaciğer hastalıklarını önler.

Karaciğerinizi detoksifiye edebilir ve bu da hepatit, siroz ve sarılık gibi hastalıkların başlangıcını önleyebilir. Aynı zamanda vücudunuzdaki serbest radikal saldırılarını önlemede yardımcı olan yüksek antioksidanlar olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Soğuk algınlığını hafifletir.

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısından şikayetler çok yaygındır. Birkaç çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak ılık sütle karıştırmak, boğazınıza yatıştırıcı etki sağlayacaktır. Günde bir kez içmek, bile yeterli olacaktır.

Kilonuzu kontrol altında tutar.

Kilo vermeye çalışanlardansanız  yağ metabolizmasında yardımcı olduğu için zerdeçal deneyebilirsiniz. Aynı zamanda sindirimi iyileştirir, gazı ve şişmeyi azaltır. Her yemeğinize bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve harika sonuçları görün.

Adet sancılarını hafifletir.

Zerdeçal , bir sonraki menstrüasyon döngüsünden iki hafta önce günde iki kez alındığında ve adet kramplarının azaltılması için büyük bir çare olarak kullanılır.

Ruh halini iyileştirir.

Son olarak, genel olarak insanlarla iletişim kurduğumuzda iyi bir ruh halinde olmak her zaman önemlidir. Araştırmalar zerdeçal tüketenlerin, insanlara karşı davranışları açısından önemli gelişmeler gösterdiğini göstermiştir.  Zerdeçal, ruh halinizi dengelemek için bir seçenek olarak kullanılabilir ve sizi mutlu eder.

Zerdeçal ile ilgili linkler…

Zerdeçalın Cilt Ve Saç İçin İnanılmaz Faydaları

Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?

Bel Fıtığı İçin Zerdeçal Çayı!

Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir