Makyaj Malzemesi Alırken Dikkat!Makyaj Malzemesi Alırken Dikkat - www.viphanimlar.com

Makyaj, kadınların daha güzel ve çekici görünmek için vazgeçemediği bir alışkanlıktır. Mutlaka her kadın kalem ve ruj kullanır. Kadınlar için bir tutku olan makyaj malzemeleri tehlikeli olabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre düzenli makyaj yapan kadınlar, birçok zararlı kimyasalı da vücutlarına aldıklarının farkında bile olmuyorlar.

Güzel ve çekici görünmek için kullandığınız makyaj malzemelerinin zararlarından etiketlerini okuyarak  korunabilirsiniz.
Makyaj Malzemelerinin Etiketlerini Mutlaka Okuyun….

Makyaj malzemelerinin etiketlerinin  üzerinde neler yazdığı zaman alınmamalıdır?

Makyaj Malzemelerinin Etiketlerinde Bunlar Yazıyorsa Almayın!!!

Monoetanolamin – MEA

Amin grubu organik bileşiklere dahil olan monoetanolamin kozmetik ürünlerde kullanılan ve oldukça riskli bir maddedir. Etiketlerde MEA içeriğini gördüğünüz makyaj malzemelerin kanserojen madde içerdiğini unutmamalısınız.

Monoetanolamin ve diğer amin bileşenleri en çok cilt temizleyicilerde kullanılır.

BHA ve BHT

Hem gıda hem de kozmetik sanayisinde kullanılan maddeler BHA ve BHT, cilde emilimi gerçekleştiğinde kanserojen etki gösteren maddelerden biridir. Alerjik özellikleri de oldukça yüksek olan maddelere sahip içerikli ürünler hassas kişiler tarafından kesinlikle uzak durmalısınız.

Sodyum lauril sülfat

Sodyum tuzunun diğer adı olan sodyum lauril sülfattır. Köpük formundaki malzemelerde kullanılır. Hindistancevizi yağından elde edilen madde bitkisel içerikli olmasına rağmen masum değildir. Göz kapağı hastalıkları, tahrişi ve hormon bozukluklarına neden olur.

Nanopartiküller

Cilde emildiği zaman oldukça tehlikeli olan bu maddeler içeren nanopartiküller sağlığınızı riske atabilir.

Göz çevresi için kullanılan güneş kremlerinde ve yaşlanma karşıtı kırışıklık önleyici kremlerde bulunan nanopartikülleri, etikette çinko, oksit ve titanyum, dioksit olarak görebilirsiniz.

Alüminyum

Alüminyum, deodorantlarda, cilt kremlerinde ve rujlarda bulunan,  meme kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türlerinin gelişimine ve anemi, solunum yolu rahatsızlıkları, intolerans problemleri gibi rahatsızlıklara neden olan bir maddedir.

Talk

En yumuşak mineralden elde edilen talk oldukça masum görüntüsünün arkasında büyük bir tehlike barındırır. Toksik özelliğe sahip olan ve minik yapılı fiberlerden oluşan talk yumurtalık ve akciğer tümörlerine neden olur.

Formaldehit

Cilt kremlerinden şampuan ve diş macunlarına kadar çoğu kişisel bakım ürününde görebileceğiniz formalin olarak yazan formaldehit maddesidir.  Isısı arttığı zaman zararlı bir kanserojene dönüşen formaldehit için bir çeşit zehir de denilebilir.

Pigmentlerin kaynağı

Özellikle renkli kozmetik ürünü alırken renklerinin kalıcılık oranına dikkat edilir. Pigmentasyon denilen bu özellik sentetik boyalar ile sağlanır. Etiketlerde “F&DC” ile başlayan uzun bir koda sahip olan pigmentasyon boyaları kanserojen etkiye sahiptir.

Petrokimyasal ürünler

Etiketler isopropanol, metil alkol gibi anol ve alkol ekleri ile belirtilen petrokimyasallar solunum sistemi, beyin, böbrek gibi vücut dokularında ciddi riskler oluşturabiliyor. Cilt kuruluğundan kansere kadar birçok probleme sebep olan alkolün kurutuculuk etkisi petrokimyasallarda oldukça yüksek.

 

Göz Sağlığı İçin Makyaj Yaparken Dikkat

Makyajın Sağlığımıza Yan Etkileri Nelerdir

Sağlıklı Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir