Limon Kabuğunun Vücuda Faydaları Nelerdir?Limon Kabuğunun Vücuda Faydaları Nelerdir - www.viphanimlar.com

Limon kabuğu yenir mi? EVET… Limon kabuğu yemek güvenlidir. Birçok vitamin, mineral ve lif içerirler, böylece sağlığınıza faydalı olurlar. Limon kabuğu, çeşitli sağlık yararları sunan mineraller, vitaminler ve lif gibi yararlı besinlerle yüklüdür.

Limonun suyunu kullanıp kabuğunu atıyorsanız  sakın atmayın…

Limon kabuğunu, meyve sularına karşılaştırıldığında, besin açısından zengin olduğu bir gerçektir. Ayrıca balık soslarına, tavuk soslarına, çorbalara, salatalara ve içeceklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz…

100 gram limon kabuğu, 160 miligram potasyum, 134 miligram kalsiyum, 129 miligram C vitamini, 10,6 gram lif içerir.

Limon Kabuğunun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Limonun hiçbir kısmı israf edilmemesi gereken doğal iyileştirme özellikleri ile doldurulur. Ayrıca limon kabuğunun suyuna ferahlatıcı bir lezzet katmak, çeşitli yemeklere lezzet katmak ve ev eşyalarını temizlemek de dahil olmak üzere yaygın olarak bilinen kullanımlar içerir.

Limon Kabuğunun Sağlık İçin 10 Faydası

1. Kemik Sağlığı

Limon kabukları kemik sağlığını geliştirmede yardımcı olabilir.
Kemik sağlığının iyileştirilmesinde ve korunmasında yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyum içerir.
Ayrıca, limon kabuğu, romatoid artrit, kemik kırıkları, osteoporoz ve inflamatuar poliartriti gibi çeşitli rahatsızlıkları kemikle ilgili hastalıkların önlenmesine ya da belirtilerini hafifleme yardımcı olur.

2. Göz Sağlığı

Karotenoidler vücudunuzun içindeki A vitaminine dönüşür. A vitamini, gözlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur ve göz enfeksiyonu riskinizi azaltır.

Limon kabuğu, karotenoidlere yüklenir ve göz sağlığının geliştirilmesinde rol oynar. Ayrıca, araştırmalar C vitamininin yaşa bağlı bir göz problemi olan maküler dejenerasyonu önlediğini bildirmiştir.

3. Kanseri Önler

Yapılan son araştırmalar limon kabuğunun kanserli hücrelerle savaşma konusunda kemoterapiden 10 kat daha etkili olduğunu gösteriyor.
Yapılan bilimsel çalışmalar, limon kabuğunda bulunan limonenin ve diğer flavonoidlerin, özellikle ağız, larinks (gırtlak), farinks (yutak), meme, kolon, cilt ve mide kanseri olmak üzere kanserli tümörlerin önlenmesi, oluşumu ve yayılmasında doğrudan bağlantılı olduğunu bildirilmiştir.

4. Kolesterolü Düşürür

Limon kabukları, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini azaltmaya da yardımcı olabilir. Bu, kalbe iyi sağlık sağlar. Bu, limon kabuklarında polifenol flavonoidlerin varlığından kaynaklanmaktadır. İçinde bulunan Polifenol flavonoidler ile kötü kolesterolü düşürür.

5. Kalp Sağlığı

Limon kabuğu yüksek oranda magnezyum, potasyum, kalsiyum içerir. Kan damarı duvarlarını rahatlatır ve kan basıncınızı kontrol altında tutar. Tansiyonunuz stabil olduğunda, bu daha iyi kalp sağlığına dönüşür.

Ayrıca, flavonoid hesperidin, lif ve pigment karotenoid gibi limon kabuğu içinde bulunan diğer besinler, kan basıncını yönetmeye yardımcı olur. Flavonoidler ayrıca zararlı LDL kolesterolü azaltarak kalp sağlığınıza katkıda bulunabilir.
Böylelikle kalp krizi riskini azaltır. C ve P vitaminleri damarları temizler ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar.

6. Toksinlerden Arındırır.

Vücudunuzda toksik elementler bulunur. Limon kabuklarının narenciye biyoflavonoid içeriği nedeniyle, vücudunuzda bulunan bu toksik elementlerin giderilmesine yardımcı olur.

7. Kilo Vermeye Yardım Eder.

Limon kabukları kilo kaybını teşvik eder. Bu, vücuttaki kilo kaybının teşvik edilmesinden sorumlu olan limon kabuklarında bulunan pektin olarak bilinen bileşenden kaynaklanır.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Limon kabuğunda bulunan C vitamini sayesinde hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunursunuz. Limon kabuğu ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

9. Ağız ve Diş Sağlığı

Limon kabuğu ağız sağlığı ve temizliği için çok iyidir. Diş eti hastalıklarının ve ağız içinde meydana gelen yaraların en büyük nedenlerinden biri C vitamini eksikliğidir. C vitamini eksikliği diş eti kanaması, iskorbüt hastalığı ve diş eti iltihabı gibi diş ile ilgili problemlere yol açar.
C vitamini eksikliğini gidermede yardımcı olan sitrik asit bakımından zengin olan limon kabuğu düzenli olarak limon kabuğu tüketildiğinde C vitaminini almanız, ağız ve diş sağlığını korumanızı sağlar.

10. Cilt Bakımı

Limon kabuğu, cilt lekeleri, kırışıklık ve sivilce gibi cilt problemlerin önlenmesinde ve mücadele etmede yardımcı olur. Limon kabuğu ayrıca cildi zehirden arındıran antioksidanlar bakımından zengindir.

NOT: Limon kabuğunu kullanmadan önce çok iyi yıkamaya dikkat edin. Çünkü limonunun nakliye sırasında bozulmaması için özel bir kimyasal kullanılabilmektedir. Bu nedenle limonu fırça veya sert bir bez ile iyice yıkayın.

Limon ve limon kabuğunun sağlık, cilt bakımı, güzellik ve detoks için kullanımlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz….

Limon İle Gelen Cilt Güzelliği

Şeker Ve Limon İle Peeling

Kepeğe Karşı Yumurta Beyazı Ve Limonlu Saç Maskesi

Aknelere Karşı Yeşil Çay Ve Limonlu Yüz Maskesi

Limonlu Su İçmenin Faydaları

Bal Ve Limon İle Siyah Noktalara Elveda

Limon Detoksunun Faydaları

Göğüs Tıkanıklığına Karşı Limon Kürü

Limon Kabuğu İle Eklem Ağrısından Kurtulabilirsiniz

Böbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir