Kuşkonmazın İnanılmaz 8 FaydasıKuşkonmazın İnanılmaz Faydaları - www.viphanimlar.com

Kuşkonmazın en nefret edilen sebzelerden biri olduğu inkar edilemez.  Bir çok kişi kuşkonmazı sevmez.

Açıkçası kuşkonmaz, yeryüzündeki en eşsiz görünümlü sebzelerden biridir.  Maalesef pek çok insanın sevmediği ayrı bir tada sahiptir. Bu gerçekten üzücü çünkü kuşkonmazın sağlık için pek çok  yararı vardır.

Kuşkonmaz, magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler yeterli miktarda bulunur. Peki sağlık için kuşkonmazın yararları nelerdir?

Kuşkonmazın Sağlık İçin Yararları:

Kuşkonmaz da kalorilerde düşüktür ve temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doldurulur.

Kuşkonmazın Sağlık İçin 8 Faydası

1- Sağlıklı bağırsak

Kuşkonmazın her porsiyonunda sindiremeyen bir karbonhidrat türü olan inülin vardır. Kalın bağırsakta yaşayan Bifidobacteria ve Laktobasillerin gibi bazı sağlığa faydalı bakteriler bu karbonhidrattan beslenir. Dolayısıyla kuşkonmaz yiyerek inülin alımı, zararlı bakterilerin gelişimini önleyen faydalı bakterilerin sayısını artırır.
Yani kuşkonmaz yediğinizde, mükemmel sindirim sağlıyorsunuz.

2- Düzenlenmiş bağırsak hareketi

Bol miktarda diyet lifi kuşkonmazda bulunur ve bu nedenle bu sebzeleri tüketmek insanın kabızlıktan korunmasında yardımcı olabilir.

3- Kontrollü kan şekeri

Kuşkonmazda bulunan diyet lifi sadece bağırsak hareketini düzenlemek için değil, aynı zamanda kandaki şeker seviyelerinin kontrolsüzce çoğalmasını da sağlar.

4- Kanser riskini önler.

Kuşkonmaz gibi kavrulmuş sebzeler, kanser hücrelerine karşı savaşma yetenekleri nedeniyle çok sevilir ve bu yüzden onları mümkün olduğunca düzenli olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda kemoterapinin başarı oranını artırır.

5- Güçlü bağışıklık sistemi

Kuşkonmazda bulunan pek çok besin maddesinden bir tanesi de C vitaminidir. Herkes bu vitaminin bağışıklık sistemini mükemmel bir şekilde korumak için çok önemli olduğunu bilir.

6- Genç görünümlü cilt

Kuşkonmazda bol miktarda bulunan C vitamini de kolajen üretimi için gereklidir. Yani, kuşkonmaz aslında cildinizin kırışık ve sarkık görünmesini engellemeye yardımcı olabilir.

6- Keskin görüş

Kuşkonmazdan elde edebileceğiniz başka bir vitamin de A vitamini. Göz uzmanları bu özel besinin göz hastalıklarını önlemek ve görüşünüzü sağlam ve keskin tutmak için gerekli olduğunu söylüyor.

7- Sağlıklı bebekler

Gebe kadınların düzenli olarak diyetlerinde kuşkonmaz içermesi gerekir çünkü folatın zengini, fetüslerin sinir sisteminin düzgün gelişimi için gerekli olan bir B vitaminidir.

8- İdrar söktürücü

Potasyum açısından zengin olan kuşkonmaz düşük miktarda sodyum içerir. Asparagin denen aktif bir amino asit ile birlikte içindeki mineraller sayesinde etkili bir diüretik ilaç haline gelir. Bu nedenle adet öncesi şişkinliklerin giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca sinirlilik, yorgunluk ve depresyon tedavisinde yardımcı olur.

Kuşkonmaz ile yapabileceğiniz besleyici bir tarif:

Yumurtalı Kuşkonmaz Tarifi

Bu linkler ilginizi çekebilir:

Doğal Ödem Attırıcı Besinler Nelerdir?

Doğurganlığı Arttıran Baharatlar Ve Otlar

Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir