Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir? - www.viphanimlar.com

Minik kırmızı bir meyve olan ahududunun kendine özgü renk ve lezzeti bilinir. Bu lezzetli meyvenin yapraklarının bitkisel çay yapmak için kullanıldığını biliyor muydunuz?

Kırmızı ahududu yaprağının çeşitli hastalıkları tedavi edici özelliği vardır. Ahududunun meyvesi kadar yaprağı da çok faydalıdır. Gelin ahududu yaprağının faydalarına bir göz atalım….

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayının Sağlık Faydaları:

Doğurganlığı Artırır.

Kırmızı ahududu yaprağı çayın geleneksel kullanımları, hem erkek hem de kadınlar için dengeleyici hormon seviyelerini düzenler ve doğurganlığı artırır.

Kardiyovasküler Sağlık

Kırmızı ahududu çayında bulunan potasyum konsantrasyonu, kan basıncını azaltmaya ve kalp-damar sisteminizi kalp krizi, ateroskleroz ve felçlere karşı korumaya yardımcı olur.

Hamilelikte Yardımcı Olur.

Kırmızı ahududu yaprağı çayı, özellikle de doğum eylemini hızlandırması ve doğumun kolaylaştırılması gibi hamileliğe yardımcı olma yeteneği ile popülerdir. Bu çay en çok 32 haftaya ulaşan hamile kadınlar tarafından alınır. Bu, bedenlerinin doğumdan önce faydaları asimile etmelerine izin vermektir.

Bir araştırmaya göre , araştırmacılar ahududu yaprağı alınmasının gebelik öncesi ve sonrası gebelik şansını azaltmada ve sezaryen ihtiyacını azaltmada yardımcı olabileceğini bildirmişlerdir.

Sindirime Yardımcı Olur.

Kırmızı ahududu yaprağı çayının anti-inflamatuar özellikleri, yatıştırıcı mide ağrılarına ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bağırsak hareketlerini normalize ve kramp ve şişkinlik kolaylaştırmak yardımcı olabilir düz kas kasılmasını teşvik edebilir.

Ancak, aşırı miktarda içtiğinizde, bu etkiler bu çayı müshil yapabilir, bu nedenle ılımlı bir şekilde içilmelidir.

Cilt Sağlığı

Ahududu yaprağı çayı , ciltte tahrişi iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Yüksek seviyelerde C vitamini ve E vitaminin yanı sıra diğer içerdiği antioksidanlar nedeniyle akne, sedef hastalığı ve egzamadan kaynaklanan iltihapları rahatlatır ve bu etki için içerek veya topikal olarak kullanılabilir.

Ahududu Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ahududu yaprağının sağlığa faydalarından yararlanmak için nasıl çayı nasıl hazırlamalıyız?

Her fincan için 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterlidir.

Kurutulmuş ve ufalanmış ahududu yapraklarını  1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatın.

Ocaktan aldıktan  sonra 5 dakika soğumasını bekleyip süzerek içilmelidir.  Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe (gebelik ve emzirme dönemi hariç) günde 1  bardak uyumadan yarım saat öncesi içebilirsiniz.

Ahududu Yaprağı Çayının Yan Etkileri

Ahududu yaprağı çayı rahim bölgesini etkilemektedir bu sebepten dolayı; gebeliğin erken döneminde kesinlikle içilmemelidir. Doğuma yardımcı olduğu için doğum kasılmaları başladığında doğumun daha kolay gerçekleşmesi için tavsiye edilmektedir. Fakat doktorunuza danışmanızı ve doktor  kontrolünde en fazla 1 bardak tüketilmelidir.

Emzirme döneminde etkisi konusunda herhangi bir araştırma bulunmadığı için pek tüketilmesi tavsiye edilmez.

Eğer herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ahududu yaprağı çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Bu linkler ilginizi çekebilir…

Doğurganlığı Arttıran Baharatlar Ve Otlar

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Beluga Nedir, Siyah Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Arpacık Soğan Tüketmek İçin 7 Neden

Çilek Yemek İçin 12 Sağlıklı Neden

Papaya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir