Anemi İle Mücadele İçin Hangi Besinler Yenmeli?Anemi İle Mücadele İçin Hangi Besinler Yenmeli - www.viphanimlar.com

Anemi, kırmızı kan hücreleri sayısında ya da hemoglobin seviyesinde azalmaya bağlı olarak gelişen bulgudur.

Nefes darlığı, aşırı yorgunluk, solukluk, göğüs ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve sık görülen enfeksiyonlar gibi belirtiler anemi belirtileridir.

En sık görülen anemi; demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi özellikle hamile, emziren ve doğurganlık çağındaki kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur.

Demir eksikliği anemisini önlemek ve tedavi etmek için besinler nelerdir?

Kırmızı et

Kırmızı et - www.viphanimlar.com

Kırmızı et bol miktarda demir kaynağıdır. Sığır eti vücut tarafından emilmesi çok daha kolay olan yüksek miktarda demir sağlar. Kırmızı et tüketimi de kas ve cilt için iyidir.

Ispanak

Ispanak - www.viphanimlar.com

Ispanak aneminin önlenmesine yardımcı olan yeşil yapraklı sebzelerdendir. Yarım fincan ıspanak tüketerek, günlük demir ihtiyacınızın yaklaşık % 20’sini anemi tutmasını önleyebilirsiniz.

Pancar

Pancar - www.viphanimlar.com

Pancar tüketiminin kan için iyi olmasının birkaç nedeni var. İlk olarak, pancar demir içeren demir içerir. İkincisi, kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Yer fıstığı

Yer fıstığı - www.viphanimlar.com

Yer fıstığı 4,6 mg demir içermektedir. Yer fıstığının düzenli tüketimi, anemiden muzdarip iseniz yer fıstığı tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi  - www.viphanimlar.com

Güne yulaf ezmesi başlamak size enerji verir ve vücudunuzun yeterince kırmızı kan hücresi üretmesine destek olur. En iyi sonuç için demir ve B vitaminleri ile takviye edilmiş yulaf ezmesini tercih edin.

Tam tahıllı ekmek

Tam tahıllar - www.viphanimlar.com

Günlük demir ihtiyacınızın % 6 kadarını tam tahıl ekmeğinden alabilirsiniz. Ayrıca tüm tahıl ürünlerini günlük diyetinize dahil etmek harika bir fikir.

Yumurta

Yumurta  - www.viphanimlar.com

Yumurta, antioksidanlar ve protein bakımından zengindir. Günde bir yumurta yemek yemekten aldığınız demir miktarını arttırmanın harika bir yoludur.

Nar

Nar  - www.viphanimlar.com

Demir bakımından zengin meyvelerden olan Nar, kalsiyum, yüksek demir, potasyum, bakır, mineral ve vitaminler içerir.

Domates

Domates  - www.viphanimlar.com

Kanser hücreleriyle savaştığı bilinen likopen ve C vitamini açısından zengin domates anemiden kurtulmak için günlük diyetinize eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Domates

Bal

Bal  - www.viphanimlar.com

Şeker yerine bal tüketmeniz sağlık için çok yararlıdır. Aynı zamanda, uygun vücut işlevi ve optimal sağlık için gerekli olan diğer birçok vitamin ve mineral ile yüklüdür.
Vücuttaki hemoglobini arttırmaya yardımcı olan magnezyum ve bakır içermektedir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Domates Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürmek İçin Meyve Suları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir