Çocuklarda Stresin Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Stresin Belirtileri Nelerdir? - www.viphanimlar.com

Çocuğunuz  garip davranıyorsa, aniden  öfkeleniyor ve ağlama krizine giriyorsa bunu kötü davranışın bir aşaması olarak görmeyin. Onları disipline etmek için acele etmeyin. Bunlar çocuğunuzun stres altında olduğunun tipik belirtilerdir.

Çocukların, davranışlardaki ani değişiklikler stresin belirtisi olabilir. Stresli bir çocukta aniden öfke nöbetleri görülebilir veya her şeye karşı ilgisizlik gösterebilir. Yeme ve uyku düzenleri de değişebilir ve daha sık baş ağrısı ve mide ağrısından şikayet edebilirler.

Çocuğunuzun stresli olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler vardır. Çocuğun stresli olup olmadığı nasıl anlaşılır? 

Çocuklarda Stresin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

İştahta Değişim
Okula Devam Etme İsteksizliği
Agresiflik ve Saldırganlık
Baş Ağrısı
Mide Ağrısı
Sırt Ağrısı
Sosyal Ortamlardan Uzak Durma (İçine kapanıklık)
Yatak Islatma, Parmak Emme
Ağlama ve Öfke Nöbetleri
Uyku Bozuklukları
Uykuda Kabuslar
Tikler ve Garip Sesler (göz kırpma,sürekli dudaklarını yalamak, tıslama, inilti, boğaz temizleme vs. )
Daha önce olmayan alışkanlıklar (tırnak yeme, parmak kütletme, ayak sallama)

Çocukların Stres - www.viphanimlar.com

Çocukların Stresle Baş Etmesine Yardımcı Tavsiyeler:

Çocuklar ve gençler strese maruz kaldıklarında farklı tepkiler gösterirler. Yetişkinlerde olduğu gibi asosyallik, huzursuzluk, duyarlılık, alınganlık  ve  öfke sorunları çıkarabilir.

Derslere ilgisizlik, sorumluluklarından uzaklaşma, derslerdeki başarısında düşme gibi stres belirtileri olabilir.

Burada annelerin ve babaların iyi bir gözlemci olmaları ve çocuklarının davranışlarındaki farklılıkları ve değişimleri iyi gözlemlemeleri gerekmektedir.

Çocuğunuzun mutlu anlarını ve üzüntülerini yorumlayabilmek için çocuğunuza ilgili ve yargısız dinleyin. Ona kendisini nasıl hissettiğini sorun.

Stresli olduklarında, ses tonu veya kelime kullanımındaki değişikliği fark etmek için çocuklarınızın nasıl konuştuğunu bilmelisiniz. Çocuğunuzla uygun göz seviyesinde, göz kontağı ile dertleşip onu cesaretlendirin.

Çocuğunuzu koşulsuz bir şekilde sevdiğinizi ona anlatın ve sürekli belli edin. Derslerinde başarılı olmamasının onu sevmeyeceğiniz anlamına gelmediğini ona söyleyin ve bunu ona hissettirin. Bu sayede derslerinin kötü olması artık onun için stres kaynağı olmaz. Sizinde desteğinizle daha da başarılı olacaktır.

Çocuğunun zor bir zaman geçirdiğini bilmek bir ebeveyn için üzücü olabilir. Ama unutmayın, çocuklar güçlerini ebeveynlerinden, favori öğretmenlerinden ve çok sevdikleri akrabalarından alırlar.

Çocuğunuza evde veya okulda stresli bir durumla başa çıkma konusunda dikkatli ve şefkatli davranarak yardımcı olabilirsiniz.

Çocuk psikoloji ile ilgili makalelerimiz… 

Çocukların Daha İyi Odaklanmasına Yardımcı Olmanın Yolları

Çocuğunuzu Cesaretlendirecek Cümleler

Çocuk Yemek Yemiyorsa Ne Yapılmalı

Çalışan Anneler Çocukların Ruh Sağlığına Dikkat Edin

Çocuklar Lükse Yöneliyorsa Dikkat

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin İpuçları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir