Hamilelikte Ödem Nasıl Önlenir?Hamilelikte Ödem Nasıl Önlenir - www.viphanimlar.com

Vücutta yaşanan şişlik,  ödem olarak adlandırılan  aslında  hücrelerin içinde sıvı birikmesi olarak belirti veren bir durumdur. Yani vücudun su tutmasıdır. 

Ödem özellikle eller, ayaklar ve hatta yüzde yaşanan şişkinlik genişleyen uterusun vücudun alt kısmına normal kan dolaşımını engellemesinden dolayı görülür. Hamilelikte ödem sorunu hamilelik sürecinde yaşanan en önemli zorluklardan biridir.

Hamilelik sırasında normal olmasına rağmen, ödem aynı zamanda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gibi ciddi bir problemin göstergesi olabilir.

Şişkinliğin ilk belirtisinde, hamile bir kadının doktoru tarafından bilgilendirmesi çok önemlidir. Eğer bir sorun yoksa ödem için en etkili  ve basit çareler deneyebilir.

Hamilelikte Ödem Atmak için Ne Yapılmalı?

Tuzlu Gıdaları Azaltın.

Aşırı tuz alımının, sıvı tutulmasına neden olduğu bilinmeyen bir şey değil.

Hamile bir bayan, kendi hayatını ve bebeğinin durumunu tehlikeye atabilecek komplikasyonları önlemek için çok miktarda tuz içeren yiyecek ve içeceklerin tüketimini azaltmalıdır.
İşlenmiş gıda maddelerinden de uzak durulmalıdır.  İşlenmiş gıdalar yüksek miktarda sodyum yani tuz içermektedir.  Dengeli şekilde tuz alınmalıdır. Gebelikte günlük önerilen sodyum miktarı 3000 mg’dır. 

Karbonhidrat Alımını Azaltın.

Tuzdan başka, karbonhidratlar da vücudun bol su tutmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, gebelikte özellikle ödem varsa günlük olarak aldıkları karbonhidrat miktarını azaltmaları gerekir. Rafine veya işlenmiş gıdaların yanı sıra şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak su tutulmasını engelleyebilir.

Bol Su İçilmelidir.

Hamilelikte su içmek  ödem arttırmaz, tam tersine azaltır. Hamilelikte su içmek vücuttaki ödemi gidermek için en iyi yöntemlerdendir. Hamilelik boyunca günde 2 – 2,5 litre su içmek rahat ve ödemsiz bir hamilelik geçirmenizi sağlar.

Hamilelik Döneminde Su İçmenin Önemi

Ayakları Sıcak Tuzlu Suyun İçinde Tutun.

Özellikle ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme varsa;  çok rahatlatıcı bir yolu var. Ilık tuzlu suyla dolu bir kovada ayakları tutmak. 

Tuzlu su yapmak için çok basit bir reçete:  2 litre ılık suda 1/2 bardak tuzu çözün. Ayakların yaklaşık 15 dakika boyunca ılık tuzlu suda kalmasını sağlayın.

Ayakları Yüksekte Tutmak.

Ayakların aşağıya sarkıtılarak oturulması veya sürekli ayakta durmak şişliğe neden olmaktadır. Hamilelerin fırsat buldukça dinlenmeleri gerekir.

Oturun ve ayaklarınızı uzatın. Ayaklarınızın altına yastık koyun.  Ayakların altına yastık koymak, vücudunuzdaki kan ve sıvıların dolaşımı kolaylaştıracak ve ödemden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Uyurken de ayakların altını yastıkla destekleyip,  hafifçe yükseltebilirsiniz.

Ödemli Bölgeye Soğuk Kompres Uygulanabilir.

Soğuk kompres uygulamak kan akışını azaltıp, ödemi dağıtmaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Buz torbası veya buzluktan çıkaracağınız buz küplerini temiz bir beze sarıp 10-15 dk boyunca ödemli bölgeye uygulanabilir.

Bol ve Rahat Kıyafetler Giyimleri Tercih Edin. 

Hamilelik döneminde giyilen kıyafetlerde önemlidir. Gebelik döneminde  ödem ve şişlikten şikayetçi iseniz; vücudu saran özellikle de el bileği, kol ya da ayak bileklerini giysiler size rahatsızlık verebilir. Pamuklu kumaştan yapılmış bol elbiseler hamile kadınlar için ideal giysilerdir.

Potasyum İçeren Ve Lifli Gıdalar Tüketin.

Potasyum içeren  yiyecekler, sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde ödemi önlemek için muz, kayısı, portakal, patates ve pancar gibi potasyum yönünden zengin gıdalar tüketin.

Hamileler İçin 12 Adımda Doğru Beslenme

Lifli gıdalar tüketerek bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasını sağlayarak kabızlığı da önlemiş olursunuz. Vücuttan aşırı sodyum ve suyun atılması için yeterli miktarda lif almalısınız. Günde 20-35 gram lif almaya gayret edin. Öğünlerinizde lifli yiyeceklere bolca yer verin.

Ödemli Bölgelere Masaj Yapın. 

Masajın gebelikteki ödemi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren bazı bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. 

Bacaklarda, ellerde ve kollarda oluşan ödeme masaj yapmak ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Masaj uygularken okaliptüs yağı, limon yağı, nane yağı ve lavanta yağı gibi anti-inflamatuar yağlar kullanırsanız, bu yağlar sıvıyı dokulardan uzaklaştırmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı ile Masaj Yapın.

Şişmiş ayak ve ayak bileklerine hindistancevizi yağı ile masaj yapmanın şişkinliği indirmek için mükemmel bir yol olduğu söylenir. Bu sağlıklı yağ ile, özellikle dairesel vuruşlar ve yer çekimine karşı uzun vuruşlar kullanarak etkilenen bölgelere masaj yapılması fazla sıvıları uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Lahana Yapraklarını Şişmiş Alanlara Yerleştirin.

Hamilelikte  ödemden kurtulmak için ödemli alanlara yani ayaklara ve ayak bileklerine lahana yaprakları yerleştirilebilir.
Ancak, yaprakların birkaç saat önce dondurucuya yerleştirmelisiniz. Bu donmuş lahana yaprakları vücudun suyunu daha etkili bir şekilde çekmesini sağlar.

Soğuk lahana yaprağı uygulamak istemezseniz; beyaz lahananın en dışından aldığınız birkaç adet yaprağı kaynar suyun içerine koyun ve en fazla 1-2 dakika haşlayın. Eğer  uzun süreli haşlanırsa lahananın etkisini yitirmesine neden olur. Haşlanmış olan lahanaları ödem olan bölgeye sarın.

Yaz Sıcaklarında Hamilelere Önemli 10 Tavsiye

Hamilelikte Egzersiz Ve Spor Yapılır Mı

Hamilelikte Neler Tüketilmeli

Hamilelikte Balık Tüketimi

Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı

Hamile Kadınlar Ve Bebekler Neden Avokado Yemeli?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir