Diyabetliler Hangi Meyveleri Yemelidir? 

Diyabetliler Hangi Meyveleri Yemelidir - www.viphanimlar.com

Sebzelerle birlikte, meyveler en sağlıklı besin gruplarından biridir. Meyveler, hücrelerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan önemli bir C vitamini kaynağı içerirler.

Diyabetli insanlar meyve yiyebilir mi?

Elbette şeker hastaları meyve yiyebilir. Ancak, bazı meyveler oldukça şekerli olabilir, bu nedenle  kan şekeri düzeyinizin yükselmesini önlemek için bu asla unutulmalıdır.

Meyve, açlığı bastırmak ve günlük gereken besin ihtiyacımızı karşılamak için en güzel ve sağlıklı bir yoldur. Fakat aynı zamanda şeker içermesi sebebi ile akıllara şu soruları getirmektedir:

Meyve yemek şeker hastaları için zararlı mıdır? Şeker içerikleri bakımından meyveler arasında fark var mıdır? Hangi meyveler daha az şeker içerir?

Yeterli miktarda lif almak diyabetin kontrolü için çok önemlidir. Bol lifli yiyecekleri tüketmek şekerin bağırsaklardan emilimini yavaşlatır ve böylece kan şekeri seviyesi kontrol altına alır. Çoğu meyvenin kabuğu veya etli kısmı lif bakımından oldukça zengindir.

Bazı meyveler daha düşük karbonhidrat içeriği ve glisemik indeksi sebebiyle şeker hastalarının kan şeker seviyelerinde fazla oynamaya sebep olmaz. Diyabet hastaları bu meyveleri rahatlıkla tüketilebilir. Peki bu meyveler nelerdir?

Şeker hastalığı olanlar hangi meyveleri tüketebilir?

Diyabet Dostu 10 Meyve… 

1. Elma

Elma - www.viphanimlar.com

Her derde deva meyvelerden biridir. Günde bir elma, doktoru uzak tutmaya gerçekten yardımcı olur. Elma sindirim sistemini düzenler, bağışıklık sistemi güçlendirir, kilo vermede etkilidir ve kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur. Küçük bir elma, sadece 21 gram karbonhidrat ve 77 kalori ile mükemmel bir meyve seçimidir.

Ayrıca elmalar lifle doldurulur ve iyi bir C vitamini kaynağıdır. Elmaları soymayın ama çok iyi yıkayın , elmaların kabuğu antioksidanlarla dolu olduğundan en besleyici kısmıdır.

Elma Yaşlanmayı Geciktiriyor

2. Avokado

Avokado - www.viphanimlar.com

Avokado yağlıdır, ancak bunlar tekli doymamış yağ olarak bilinen iyi tür yağlardır. Araştırmalar avokadoların kalp sağlığı açısından sağlıklı olduğunu gösteriyor çünkü iyi kolesterol seviyenizi yüksek tutuyor.
Olgun bir avokadoda yalnızca 1 gram şeker bulunuyor.
Avokado ham olarak tüketilir veya salatalarda, dip soslarda ve omlet yapımında kullanılabilir.

3. Çilek, Böğürtlen, Ahududu

Çilek - www.viphanimlar.com

Bu meyveler çiğ yedikleri zaman çok lezzetlidir.
Bir kase ahudududa yalnızca 5 gram (1 çay kaşığı kadar) şeker bulunur.
1 kase böğürtlen ve çilekte 7 gram şeker bulunuyor.
Ayrıca kaynatılıp koyu bir sos yapılabilir. Dondurulmuş veya taze meyveleri 1-2 çorba kaşığı su ile bir tencereye koyun. Koyu bir sosa dönüşene kadar düşük veya orta ateşte pişirin. Günde 1 porsiyon yenilebilir. Bir porsiyon 1/2 bardaktır.

4. Kivi

Kivi şeker miktarı düşük, lif, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Orta boy bir kivide yaklaşık 6 gram şeker bulunuyor. Sadece 1 büyük kivi yaklaşık 13 g karbonhidrat ve 56 kalori içerir. Bu nedenle, diyabet dostu ve diyetinizde mükemmel bir meyvedir.Ayrıca, kivi yıl boyunca mevcuttur ve bu meyve yaklaşık 3 hafta boyunca buzdolabında kalır.

5. Turunçgiller

Portakal- www.viphanimlar.com

Portakalda bulunan flavanonlar, flavonoller ve fenolik asit, özellikle şeker hastalarında büyük koruyucu özellikler göstermiştir. Glikoz metabolizması için, turunçgiller sadece glukoz güncellemesini yavaşlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda glikozun karaciğer ve bağırsaklarda taşınmasını veya hareketini de engeller.
Orta boy bir portakal 70 kaloridir ve 12 gram kadar şeker içerir.
Orta boy bir greyfurtun yarısı 9 gram şeker içermektedir.
Orta boy bir limonda ortalama olarak % 1 oranında şeker bulunur.
Deniz ürünlerine, soslara ya da bir bardak suyun ya da soğuk çayın içine katılabilir.

6. Şeftali

şeftali- www.viphanimlar.com

Şeftali, diyabet dostudur. Şeftali potasyum, lif ve A ve C vitaminleri içerir. Orta boy bir şeftalide 13 gramdan daha az şeker bulunur. Diyetinize ekleyebilirsiniz.
Bu meyve kendi başına lezzetlidir ama isterseniz buzlu çay içine eklenebilir.
Diyabet dostu bir atıştırmalık istiyorsanız, şeftali dilimlerini püre haline getirerek içine tarçın, biraz zencefil ve ezilmiş buz ekleyerek harika ve çabucak bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

7. Karpuz

Karpuz - www.viphanimlar.com

Yazın sembolü karpuzda yüksek potasyum içeriği vardır, bu da onu böbreğin düzgün çalışması için en iyi meyvelerden biri yapıyor. Bu, kandaki ürik asit seviyenizi alt tarafta tutar ve özellikle diyabetik iseniz böbrek hasarını önler.
Ayrıca, diyabet sinir hasarına neden olabilir, ancak karpuzda bulunan likopen etkiyi azaltmaya yardımcı olur.
Karpuzda sanıldığından daha az şeker bulunmaktadır. Fakat porsiyona dikkat etmek gerek. Bir kase dilimlenmiş karpuzda yaklaşık 10 gram şeker bulunur.

8. Erik

Erik- www.viphanimlar.com

Antioksidan, demir, flor ve potasyum gibi mineraller içeren erik şeker hastalarının tüketmesi gereken meyvelerdendir. 100 gr erik 7 gram şeker içerir. Erik kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Erik talı bile olsa, kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmaz. Bu özelliği nedeniyle tip 2 diyabet hastalarına önerilmektedir.

9. Kiraz

Kiraz - www.viphanimlar.com

Düşük glisemik indeksi nedeniyle kiraz günün her saatinde rahatlıkla tüketilebilecek bir yaz meyvesidir.Yüksek antioksidan değeri kanser dahil bir çok hastalığa şifadır. Kan şekerinin dengelenmesinde etkili bir meyve olan kirazı diyabet hastaları için porsiyon miktarına dikkat ettikleri sürece rahatlıkla tüketebilirler. 100 gr kiraz 8 gram şeker içermektedir. Diyabet hastaları günde 1 porsiyon tüketebilir. Bir porsiyon 12-15 adet kirazdır.

Kirazın Bilinmeyen Şifası

10. Armut

Armut - www.viphanimlar.com

Armut lif açısından zengin bir meyvedir. Lif içeriği ile şeker hastalarının rahatça tüketebileceği meyvelerdendir.
Armudun glisemik indeksi oldukça düşüktür. Armudun kan şekerini dengede tuttuğunu söylenmektedir.
Orta boy bir armut yaklaşık 100 kaloridir. 100 gr orta boy bir armut 10 gr şeker içermektedir.

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Şekerden Vazgeçemiyor Musunuz

Şeker Yerine Kullanılabilecek 10 Doğal Alternatif

Diyabet Dostu Bitki Ve Baharatlar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir