Büyüleyici Güzellikteki Petunya Bakımı Nasıl Yapılır?Büyüleyici Güzellikteki Petunya Bakımı Nasıl Yapılır - www.viphanimlar.com

Petunyalar en popüler bahçe çiçeklerinde biridir. Yaz mevsiminde çiçek açan Petunya, Solanacear yani Patlıcangiller ailesinde çiçekli bir bitkidir. Bu güzel çiçeğin anavatanı Arjantin ve Güney Brazilya’dır. Ülkemizde de yetiştirilen bu çiçek, o bölgelerde doğal olarak yetişmektedir.

Petunyalar dünyadaki hemen hemen her türlü iklim koşullarında yetişen büyüleyici güzellikte bir bitkidir.

Bazı petunya türleri uzun ömürlü olmasına rağmen, melezleri genellikle yıllık olarak yetişir. Bir yıllık ve çok yıllık doğal türlerinden pek çok melezleri üretilmiş olan petunyaların bodurları 1520 cm. olurken, öteki türleri 30 cm. yüksekliği aşar.

Petunya mevsimlik bir bitkidir ve yaz mevsiminde açar. Çiçekleri iridir ve yaprakları yumuşak, tüylüdür. Büyüleyici güzelliğe sahip Petunyalar çok güzel kokarlar.

Petunya Bakımı Nasıl Yapılır - www.viphanimlar.com

Çiçekleri borazan şeklinde genellikle pembe, beyaz, mor, mavi ve kırmızı mercan ve somon renginde olur. Bazen çift renkli de olmaktadır. Beyaz içerisinde mavilikler, pembeli moru çiçekler ile çok çeşitli renk seçenekleri sunar. Yukarı doğru bakan çiçekleri olan türleri vardır ancak aşağı sarkan türde petunyalar da vardır.
Petunya’lar, evlerde pencere önlerinde, balkonlarda saksılarda ve bahçelerde çiçek tarhlarında sevilerek yetiştirilir.

Petunya Bakımı Nasıl Yapılır? Petunya Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Petunya Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli - www.viphanimlar.com

Petunyaların yetişeceği alan seçimi çok önemlidir. Petunyalar bol güneşli yerleri severler. Günün en az 6 saat güneş ışığı aldığına dikkat edin.

Ne kadar güneşli yerleri severlerse de günün birkaç saatini gölgede geçirmeye dayanabilir.
Besince zengin topraklarda yetişirler. İyi gübrelenmiş ve kum ve kil karışımı gevşek topraklarda yetişirler.

Petunya Nasıl Sulanmalı?

Bitkinin fazla çiçek açmasını istiyorsanız düzenli sulama önemlidir. Bitkinin yazın, çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanması gerekmektedir. Bitkinin toprağı kurumamalıdır. Orta seviye bir sulama sıklığı yeterlidir.

Petunyanın toprağı hafif nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak sulanmalı ve toprağı sürekli nemli kalmalıdır. Bitki rüzgardan korunmalıdır.

Yeni ekilen bitkiler, yetişkin bitkilere oranla daha çok sulanmaya ihtiyaç duyarlar. Yine de bitkiyi çok fazla suya boğmamaya da dikkat edin.

Petunya Bakımı - www.viphanimlar.com

Bitkinin bol miktarda çiçek vermesi ve canlı görünmesi için uygun bir biçimde gübreleme de yapmanız gerekir.

Petunya Nasıl Üretilir?

Petunyalar petunya tohumlarından veya yeşil gövde çelikleriyle çoğaltılır. İsterseniz bitkiyi direk olarak çiçek satan peyzajcılardan alabilirsiniz.

Petunya tohumu 2 hafta içerisinde çimlenebilir. Petunya çelik üretimi ise Temmuz ve Ağustos aylarında kumlu toprakta yapılır. Bitki bu yöntemle kolayca köklenir.

Petunya fidesi aralıklı olarak dikilmelidir. Minimum 25 x 25 cm aralıklarla dikilmelidir. Dikim zamanı mayıs ve haziran aylarıdır.

Petunya bitkisini budamayı asla unutmayın. Budama bitki için oldukça mühimdir. Eğer ölmüş çiçekler ayıklanmazsa, bitki topraktan alması gereken besinleri eksik alacaktır. Bu da gelişimini olumsuz olarak etkileyecektir.

Çuha Çiçeği (Primula) Ve Bakımı

Düğün Çiçeği – Girit Lalesi

Viresia – Vriesea Bakımı

Afrika Menekşesinin Bakımı Nasıl Yapılır

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Bir yorum

  1. Meral 13 Temmuz 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir