Lekeleri Çıkarmak İçin 6 Doğal YöntemLekeleri Çıkarmak İçin 6 Doğal Yöntem - www.viphanimlar.com

Çamaşırlardaki lekeler her evde yaşanılan bir sorundur. Lekeleri çıkarmak için kullanılan ağır kimyasal maddelere maruz kalınmasından şikayetçi olan aileler genellikle doğal seçenekleri tercih ediyor.

Çamaşırlardan lekelerin ve kokuların giderilmesini sağlayan ve daha ucuz olan leke çıkarıcı doğal ürünler nelerdir?

Leke Çıkarıcı 6 Doğal Ürün

1- Beyaz Sirke

Beyaz sirke çamaşırları sert kimyasallar olmadan beyazlatmak, aydınlatmak, kokuyu azaltmak ve çamaşırları yumuşatmak için kullanılabilir. Klorlu çamaşır suyu ve yumuşatıcılardan daha güvenlidir.
Beyaz sirke, marketlerde yemeklerde kullanılan elma ve üzüm sirkesinin bulunduğu reyonda satılmaktadır.

Beyaz sirke, giysilerde koltuk altında oluşan ter lekelerini ve kokuyu gidermek, küf lekelerini çıkarmak, çamaşırlarınızı beyazlatmak ve parlatmak için bir anahtardır. Son durulamaya sadece bir bardak beyaz sirke eklenirse çamaşırlar yumuşak kıyafetler olacaktır.

2- Karbonat

Her mutfakta bulunan hamur işlerinde kullanılan karbonat, çamaşırlar için en iyi leke çıkarcılardan biridir ve kullanımı çok ucuzdur. Çocuk pijamaları da dahil olmak üzere tüm kumaşlarda güvenle kullanabileceğiniz mükemmel bir leke çıkarıcıdır.
Karbonat aynı zamanda, deterjan performansını arttırmak, kumaşları yumuşatmakta yardımcı olur.

3- Limon Suyu

Taze sıkılmış yüzde 100 gerçek limon veya misket limonu, asetik asit nedeniyle kumaşlarda doğal bir ağartma etkisine sahiptir.
Sararmış koltuk altı lekelerini ve pas lekelerini çıkarmaya yardımcı olmak için ayrıca beyaz kumaşlardaki meyve suyu lekelerinde de kullanabilirsiniz.

4- Hidrojen peroksit

Giysileri beyazlatmanız gerektiğinde , hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Sert klorlu ağartıcıya iyi bir alternatiftir. Hidrojen peroksit (H2O2), bir ağartıcı olarak kullanılabilen oksitleyici bir maddedir. İlaç dolaplarında ilk yardım dezenfektanı olarak bulunan Hidrojen peroksit çamaşırlar için de en iyi seçimdir. Hidrojen peroksit, su ve oksijene ayrılır ve klor ağartıcısına daha çevre açısından güvenli bir alternatiftir.

Hidrojen peroksit oje, köri ve kırmızı şarap lekeleri ve sararmış koltukaltı lekelerinin çıkarılmasında iyi çözümdür.

5- Boraks

Boraks’ın kimyasal bir laboratuvardan geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak boraks, sodyum, bor, oksijen ve sudan oluşan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Boraks’ın zehirli dumanı yoktur ve çevre için güvenlidir. Boraks cildi tahriş edebilir ve yutulmamalıdır.

Boraks, giysilerin temizlenmesi ve lekelerin çıkarılmasında her türlü deterjanın performansını artırır.
sert suyu yumuşatır ve kokuyu kontrol etmeye yardımcı olur. Hemen hemen tüm ev yapımı çamaşır deterjan tarifleri boraks içerir.

6- Bebek Pudrası, Mısır Nişastası

Bebek pudrası, mutfak nişastası veya düz beyaz tebeşir tozu, yağlı lekeleri yok etmek için harika doğal çözümlerdir. Kumaş üzerindeki yağ veya yağ damlasını anında yakalarsanız, çıkartabilirler!
Yağlı bölgeye bebek pudrası veya mısır nişastası ile bolca serpiştirin veya alanı beyaz tebeşirle ovun. Yağı emmesi için leke üzerinde en az on dakika bekletin; daha sonra fırça ile çırpın. Daha sonra, giysinin etiketindeki yıkama talimatını uygulayarak giysiyi yıkayın kurutun.

 

Giysilerden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

İnatçı Ter Lekeleri Kıyafetten Nasıl Çıkar

Giysilere – Kumaşa Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Ev İşlerini Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir