Fırında Meyve Nasıl Kurutulur?Fırında Meyve Nasıl Kurutulur? - www.viphanimlar.com

Günümüzde artık herkes sağlıklı beslenmenin bilincinde ve besleyici gıda maddelerini yemeye odaklanıyor. Kuru meyveler mineraller ve diğer besinler açısından zengin olduğu bilinmektedir.

Yıl boyunca yiyebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları evinizde de yapabilirsiniz. Mevsim meyvelerini evinizde rahatça kurutarak daha keyifli zaman geçirirken ve para tasarrufu da sağlarsınız.

Meyveler evde nasıl kurutulur?

İhtiyacınız olan tek şey bir fırın, pişirme kağıdı ve taze meyveler….

Meyveler Fırında Nasıl Kurutulur? Fırında meyveler nasıl kurutulur?

Adım 1 – Hazırlık

Kurutmak için muz, elma, mango, erik, armut, kızılcık, portakal ve hurma gibi meyveleri seçebilirsiniz. Hangi meyveyi seçerseniz seçin, olgun olanları seçin ve ilk önce iyice yıkayın.
Ardından, meyvenin çeşidine göre, çekirdeklerini, çekirdek yataklarını, saplarını ve hasarlı bölgelerini çıkarmanız gerekir.

Elma gibi bazı meyvelerin kabuksuz tadı daha iyi. Yani, meyvelerin kabuğunu soyup soymamak size kalmış. Hazırlıktaki son adım, meyveleri eşit parçalara ayırmak veya kesmektir. Dikkat etmeniz gereken eşit bir şekilde kesmek ve dilimlemektir.

Adım 2 – Kurutma

Şeftali, nektarin ve elma gibi bazı meyvelerin dış kabuklarını alırsanız daha iyi kurur.
Meyvelerin güzel görünmesini ve renk atmasını en aza indirgemek için limon suda 10 dakika bekletin ve süzün.
Tüy yapışmayacak bir bez veya havluyla kurulayın

Fırını 130 ila 160 derece ısıtın. İnce dilimlenmiş meyveler durumunda, tüm meyvelerin daha yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyacağı durumlarda daha düşük bir sıcaklığa gidin.
Elma veya şeftali gibi ince dilimlenmiş meyveler için daha düşük bir sıcaklığı. Çilek ve diğer bütün meyveler daha yüksek ısıyı tercih edebilirsiniz.

Tepsiye pişirme kağıdını serip meyveleri tek bir katman halinde yerleştirin. Meyve parçalarının birbirine dokunmasına izin vermeyin. Parçalar arasında boşluk tutun.
tava döndürün.
Fırına koyun. Her 2 saatte bir tavaları döndürmeyi unutmayın. Her meyve yemek pişirmek için farklı zaman alır. Örneğin muz, elma, erik ve armutlar yaklaşık 6 saat sürer, portakallar yaklaşık 8 ila 10 saat sürer ve Kiraz, çilek ve kızılcıklar yaklaşık 12 saat sürer.

3. Adım – Depolama

Meyve hazır olduğunda, onu fırından çıkarabilirsiniz. Plastik veya cam bir kapta saklayın. Meyvelerin tamamen kurumasını sağlamak için bu kabı sonraki 4-5 gün boyunca açık bırakın. Kurutulmuş meyveleri koyduğunuz kapları her gün sallayın. 5 gün sonra kabı kapatın. Kuru meyveleriniz hazır!

Kuru meyvelerinizi iyi durumda tutmak ve uzun süre yenilebilir yapmak için, serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir