Egzersiz Yapmadan Önce Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Egzersiz Yapmadan Önce Yenmemesi Gereken Yiyecekler- www.viphanimlar.com

Eğer formda kalmak ve vücudunuza dikkat etmek istiyorsanız, özellikle de spor salonuna giderken belirli yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Bazı yiyecekler sağlıklı ve hatta kilo vermek için ideal olsa da , egzersizinizi herhangi bir iyilik yapmaz.
Bu gıda seçenekleri kas krampları, mide ağrısı ve uyuşukluk verebilmekte ve aynı zamanda performansınızı da bozabilir.

Egzersiz, çalışan kaslarınıza pompalanacak büyük miktarda kan gerektirir. Ayrıca, egzersiz sırasında mideye kan akışı azalır. Bu nedenle, karnınızın mide sorunlarına yol açabileceğinden daha fazla çalışmasını istemezsiniz.

İşte egzersiz yapmadan en az iki saat önce yemekten kaçınmanız gereken 9 yiyecek….

Spor yapmadan önce neler yenmemeli? 

Egzersiz Öncesi Yenmemesi Gereken 9 Yiyecek

1- Salata

Hepimiz salatanın diyetlerde en sağlıklı yiyecek olduğunu biliriz. Ama durum böyle değil.
Salata sağlıklı olsa bile, spor yapmadan önce yemek için zararlı olabilir. Yüksek lifli yiyecekler (sebzeler ve meyveler) sindirim sürecini yavaşlatır, bu da egzersiz saatleri boyunca gaz ve şişkinliğe yol açar.  Mesela brokoli, brüksel lahanası, lahana gibi… Bu sebzeler çok besleyici, sağlıklı ve güçlü anti-kanser özellikleri içerirken, kükürt içeren bileşikler bazı bireylerde gaza neden olabilir.

2- Süt Ve Süt Ürünleri

Süt lezzetlidir, ancak sizi uyku hali yapabilir ve sersemlik yapabillir. Bu nedenle, antrenmandan iki saat önce süt ürünleri yemekten veya süt içmekten kaçınmalısınız çünkü sizi uyuşuk hissettirecektir.

3- Yağlı ve Kızarmış Gıdalar

Kızartılmış yağlı ve yağda kızartılmış yiyecekler gibi kızartmalar ve burgerler gibi doymuş yağlar sindirilmekte ve egzersiz yaparken sizi rahatsız edebilmektedir. Bu besinler, egzersiz sırasında kramplara ve şişmeye de yol açabilir.

4- Baklagiller ve Fasulye

Fasulye ve baklagiller yüksek protein içerirler fakat egzersiz sırasında gaz, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olacak şekilde yüksek oranda sindirilemeyen karbonhidratlar içerir.

5- Gazlı İçecekler ve Meyve Suları

Hem gazlı içeceklerde hem de aromalı su ve meyve sularında bulunan şeker ve kabarcıklar, mide rahatsızlığına yol açabilir. Bunlar bir yüksek enerjiye yol açabilen şeker içerir.

Hemen hemen tüm meyve suları yüksek miktarda doğal şeker içerir. Antrenmana başlamadan önce  elma yemeyi deneyin. Bu çok daha iyi bir seçimdir.

6- Baharatlı Gıdalar

Egzersiz yapmadan önce çok sıcak ve baharatlı yiyecekler tüketmek hazımsızlığa ve mide yanmasına neden olabilir, bu da sadece performansınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sizi çok rahatsız eder.
Egzersiz yapmadan önce kolay sindirilebilen ve yumuşak yiyecekleri seçin.

7- Şeker

Antrenmandan önce hızlı bir enerji takviyesi yapmak isteyebilirsiniz ancak, şeker ve çikolata gibi şekerli yiyecekler aslında size karşı tam tersi bir etkiye sahip olacaktır.
Egzersizden en az 1 saat önce hatta daha fazla süreden önce tüketmelisiniz. Çünkü bazı bireylerde hipoglisemisini tetikleyebilir ve kan şekeri yükselir. Baş dönmesine ve yorgunluğa neden olabilir.

8- Spor İçecekleri

Spor içecekleri bazı vitaminler ve elektrolitler sunabilir, ancak yüksek şeker içeriği meyve sularında olduğu gibi mide sorunlara sebeplere neden olabilir.
Bunun yerine, potasyum sağlayan daha düşük sodyum içeren domates suyunu tercih edin.

9- Keten Tohumu Ve Chia Tohumu

Chia tohumu büyük bir lif kaynağıdır. Ancak egzersiz öncesi değil de egzersiz sonrası tüketilir.

Keten tohumu da yüksek miktarda lif içerir. Fakat bu aynı zamanda bir spor salonu seansı sırasında gaz ve şişkinliğe neden olacakları anlamına gelir.
Antrenman sırasında gaz ve şişmeyi önlemek için egzersizden en az 2,5 saat önce onları almanızı öneririm.

İlginizi çekecek makaleler…

Kilo Vermek İçin Yürüyüş Faydalı Mı?

Sağlıklı Ve Fit Kalmanın Şartları

Kalori Yaktıran 8 Aktivite

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir