Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin 8 ÖneriKalp Krizi Riskini Azaltmak İçin 8 Öneri - viphanimlar.com

Kalp krizi riskini azaltmak mı istiyorsunuz? Gelin yazımıza göz atalım….

Yaşam tarzınız kalp krizi riskinizi artırabilir. Yaşam tarzınızda sadece basit ve kolay değişikliklerin kalp krizi riskini azalmaktadır. Sağlıklı yaşamak ve kalp krizi riskini en aza indirmek için bu 8 basit adımı deneyebilirsiniz…

Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılır? Kalp Krizi Riskine Karşı Neler Yapılmalıdır?  

Kalp Krizi Riski Düşürmek İçin Öneriler… 

1. Akdeniz Diyetini Deneyin.

Yapılan araştırmalarda diyetinin genel kalp sağlığı ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Bu diyet sebze, meyve, kepekli tahıllar, baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve balıktan oluşan kolay ve lezzetli bir diyettir.

Anahtar bileşenler zeytin, fındık ve zeytinyağı içerir. Bunların kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olduğu bilimsel araştırmalar göstermiştir.

2. Kilo Kontrolü

Obezite ve hareketsiz yaşam tarzı günümüzde en sık rastlanan hastalık sebeplerindendir. Obezite ve hareketsiz yaşam tarzı kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına katkıda bulunur. Bu sebepten kilo kontrolü sağlanmalı ve fiziksel aktiveteler yapılmalıdır.

3. Sigarayı Bırakın.

Sigara içiyorsanız bırakın. Bunu kendi başınıza yapamazsanız, size yardımcı olması için tıbbi destek alın. Son zamanlarda yapılan bir çalışmalarda, sigara içmemenin kalp krizi riskini üçte bir oranından daha fazla düşürdüğü sonucuna varılmıştır.

4. Kolesterolünüzü düşürün

Yüksek kan kolesterolü, koroner kalp hastalığı gelişme olasılığınızı büyük ölçüde artırır. Kandaki fazla kolesterol, arterlerin iç duvarlarına yerleşir, onları daraltır ve daha az kanın kalbe geçmesine neden olur.

200 mg / dL olan toplam kolesterolü hedefleyin; LDL kolesterol, 130 mg / dL ve HDL’nin 35 mg / dL üstünde olmalıdır.

5. Egzersiz

Fiziksel egzersiz kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. En az yarım saat, haftada üç kez egzersiz yapmak için bir hedef belirleyebilirsiniz.

Egzersizler iyidir, ancak yorucu günlük egzersizler ile aşırı yapılan egzersiz aslında faydasından çok zarar verebilir. Bu yüzden aşırı gitmemek için dikkatli olun. En güzel egzersiz yürüyüştür.

Kilo Vermek İçin Yürüyüş Faydalı Mı?

6. Fit kalınız.

Özellikle karın bölgesinde biriken yağ, kalp hastalığı için büyük bir risk faktörüdür. Bu nedenle, doğru beslenilmeli ve egzersiz ihmal edilmemelidir.

7. Sosyalleşme

Psikososyal faktörler kalp hastalığınızın riskini sınırlamada anahtar rol oynar. Anksiyete, stres ve depresyon tüm risk faktörleridir.

Güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmak önemlidir. Bunlar, riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek aile, arkadaşlardır.

8. Tansiyonu Kontrol Altında Tutun.

Dünyada milyonlaraca kişi yüksek tansiyon veya hipertansiyon hastası, bu da en yaygın kalp hastalıkları ve kalp krizi için risk faktörüdür.
Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve en önemlisi de tuz kaçınmaktır.

Kalp Sağlığı Hakkında ki Makaleler….

Sağlıklı Kalp İçin Kadınlara 5 İpucu

Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi

Kan Dolaşımı Doğal Yollarla Nasıl Artırılır?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir