Cildinizi Güneşten Koruyan En İyi 5 GıdaCildinizi Güneşten Koruyan En İyi 5 Gıda - viphanimlar.com

Cildinizi güneşten korumak gerektiği bilinen bir bilgidir. Güneş koruyucu kullanarak, UV ışınlarını engelleyebilirsiniz fakat bu  süreçte cildinize dikkat edin.

Peki güneş  ışınlarına karşı cildinizi içeriden yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Cildinizi doğal olarak koruyabilecek besin ve vitamin içeren bazı gıdalar vardır.

Cildinizi güneşten korumanıza yardımcı olmak için hangi yiyeceklere ihtiyaç olduğunu öğrenin!

Cildi Güneşten Korumak İçin Hangi Gıdaları Tüketmeli?  Cildi Güneşten Koruyan Gıdalar Nelerdir?

1. Narenciye Meyveler

Zayıflamak İçin Greyfurt

Limon, greyfurt ve portakal gibi turunçgiller C vitamini açısından zengindir. Araştırmalar, E vitamini ile birlikte uzun süreli C vitamini tüketiminin güneş yanığının potansiyelini azaltabileceğini bildirmiştir.

C vitamini içerisine yüklenilmesinin yanı sıra, narenciye meyveleri,% 34 daha düşük bir cilt kanseri riski ile bağlantılı olan limonen içerir. Ayrıca, turunçgillerin antioksidanları da vardır, bu da hücrelerin güneş yanığı sırasında meydana gelen ve muhtemelen cilt kanserine yol açan serbest radikal hasardan korunmasında çalışır.

2. Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay, sadece büyük bir kilo kaybı çare değildir, aynı zamanda cildinizi korumaya yardımcı olabilir. Yeşil çay, enflamasyonu azaltan, serbest radikallerle savaşan ve sonuçta cilt kanserinin gelişmesini engelleyen bilinen bir doğal kimyasal olan EGCG içerir.

Kafeinsiz yeşil çay kullandığınızdan emin olun, çünkü kafein vücudunuzu kurutur.

3. Ispanak

Ispanak - viphanimlar.com

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, marul, lahana, ıspanak ve  pazı gibi yapraklı yeşil sebzeler, hayvan çalışmalarında UV ışığının yol açtığı hücre büyümesini durduran antioksidanlar zeaksantin ve luteinin en iyi kaynaklarıdır.

4. Çilek

Çilek - viphanimlar.com

Çilek, güneş yanığı tedavisi ve güneş yanığı koruması ile yardımcı, çift görev çalışır. Çileklerin yüksek C vitamini düzeyleri, cildiniz çok fazla güneşe maruz kaldığında oluşan kanser oluşumunda büyük rol oynayan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, çilekler güneş yanığından gelen ağrıyı azaltmaya yardımcı olan tanenler içerir.

Güneşte yanmış cilde hafifçe çilek püresi sürüldüğünde, hızlı ve tamamen doğal bir rahatlama sağlar.

5. Domates

Domates ve domates suyu - viphanimlar.com

Domates doğanın güneş kremi olarak bilinir. İngiliz Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre , yaşları 21-47 arasında değişen ve üç ay boyunca  çeyrek fincan (veya dört çorba kaşığı) zeytinyağında domates salçası tüketen 20 sağlıklı kadını cildi daha iyi korunmuştur. Tek başına zeytinyağı tüketenlere kıyasla güneş yanığına karşı bu formül daha etkilidir.

Domates ve domates bazlı ürünler antioksidanın  büyük bir kaynağıdır likopen UV radyasyona bağlı etkilerine karşı uzun süreli koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir