Cildinizi Koruyan Doğal 17 Güneş Koruyucu

Cildinizi Koruyan Doğal 17 Güneş Koruyucu - viphanimlar.com

Cildinizi güneş ışınlarından korumak önemlidir ve doğal güneş kremleri geleneksel kimyasal güneş kremi losyonlarına mükemmel bir alternatiftir.

Sonuçta, cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır ve cildinizi dış dünyadaki sert elementlerden korumak ve vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldırmakla görevlendirilmiştir. Bu görevleri yerine getirirken olduğu gibi, cildiniz güneşin UV radyasyonunun zararlı etkilerine karşı özellikle savunmasızdır. Bu yüzden kimyasal güneş kremleri kullanılmaktadır.

Peki kimyasal güneş kremlerine alternatifler var mı?

Neyse ki, cildinizi korumak için birkaç doğal güneş kremi var. Doğa, cildinize dikkat etmeniz için gereken her şeye sahiptir; Sadece doğal olarak oluşan bileşiklerin kullanılması gerektiğini ve nasıl uygulandığını bilmek zorundasınız.

Cildinizi Koruyan Doğal Güneş Koruyucular

1. Ahududu Çekirdeği Yağı

Ahududu çekirdeği yağı , UVB dalga boyları için 60’a kadar ve UVA için 7.5’e kadar SPF değeri ile,  doğanın sağlayabileceği en iyi güneş kremleri üzerindedir ve güneş koruyucu için elinizde bulunan herhangi bir ev yapımı tarifte mutlaka ahududu çekirdeği yağı kullanmanız gerekir.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt için kullanılan mucizevi yağlardan biridir. Antiviral özelliklere, bol miktarda orta zincirli yağ asitlerine sahiptir ve harikadır. Artık, güneşten korunma özelliklerinden de yararlanarak,ev yapımı güneş koruyucularınız da için bir temel olarak kullanabilirsiniz.

3. Pirinç Kepeği Yağı

Pirinç kepeği yağındaki aktif bileşik, 1.7’lik bir SPF’ye sahip olan gama orizanoldür. Bu, UV ışınlarını yansıtmakta çok zayıflatır, ancak bileşik güneşe aşırı maruz kalmadan kaynaklanan oksidasyonu durdurmak için çok etkilidir.

4. Jojoba Yağı

UVB için 6’lık bir SPF ile, jojoba UV ışınlarının cildinize girmesini engellemayi sağlar.  Ayrıca cildinizi nemli tutar ve UV ışınlarının verdiği hasarı en aza indirmek için anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Jojoba yağı, güneş ışınlarının çoğu cildinize sızarken, jojoba yağ bazlı güneş koruyucuların cildinizin üst tabakasında kalması anlamına gelir ve cildinizin hem UV ışınlarından hem de bileşen listesindeki zararlı kimyasallardan korur.

5. Buğday Tohumu Yağı

Çalışmalar, buğday tohumu yağının 22 UVB’lik nispeten güçlü bir SPF’ye sahip olduğunu gösterdi. Buğday tohumu, cildinizi uzun süreli hasarlardan korumada aktif rol oynayan tokoferol açısından da zengindir.

6. Havuç Tohumu Yağı

Havuçlardaki yüksek A vitamini seviyeleri, ev yapımı cilt bakım ürünlerine mükemmel bir katkı sağlar. Aynı zamanda hoş bir kokuya sahiptir. Antiseptik ve antioksidandır. Kendi başına kullanabilirsiniz, ancak çalışmalar fotoprotektif doğasını ve antioksidan özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için en iyi kremle kullanıldığını göstermiştir.

7. Avokado Yağı

Mono-doymamış yağların yüksek oranı, avokado yağının, cildinize bronzlaşmasını önleyen güçlü bir koruyucu tabaka oluşturmasını sağlar. Avokado yağı ile ilgili tek sorun, alerjik reaksiyonların olduğu vakalardır.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı kalp sağlığı için bilinir, ancak SPF 8, güneş koruyucu olarak düşünmeye değer kılar, ancak cildiniz için mükemmel olan oksidasyonu önlemektedir.

9. Badem Yağı

Badem yağı , SPF 5’i sayesinde UV ışınlarını yansıtmakta çok güçsüzdür. Ancak, cildinizi yumuşak ve nemli yapan E vitamini açısından zengindir. Badem yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmek  gibi insan vücudu için başka birçok faydaya sahip olduğuna inanılmaktadır, ancak bu iddiaları destekleyen çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır. Uzun vadeli çalışmalardan elde edilen ön sonuçlar ümit vericidir.

10. Soya Yağı

Etkili bir nemlendirici ve güneş kremi olarak doğrudan cildinize uygulanabilir. Diferuloyl gliserol, soya fasulyesi yağında bu kadar etkili olan aktif bileşiktir. UV ışınlarını bloke etmede  etkilidir.

11. Lavanta Yağı

Lavanta kokusunun alışılageldiği sakin ve rahatlatıcı bir durum olan lavanta yağının 5.6 SPF’si, güneşten koruyucular için mükemmel bir bileşen olmasını sağlar ancak cildinize doğrudan uygulanamaz. Ev yapımı karışımınıza büyük katkı sağlar.

12. Aloe Vera

Aloe Vera , cilt bakımında en yaygın kullanılan bitkilerden biridir. Cildinizin sevdiği ve SPF’nin 20’si olan ve onu en güçlü doğal güneş kremlerinden biri haline getiren çok sayıda malzemeye sahiptir. Aloe Vera koruyucu bir önlem olarak mükemmeldir, ancak radyasyondan zarar gören DNA’yı tamir etmek için çok az şey yapar. Avantajlarından yararlanmak için güneşe girmeden önce kullanın.

13. Domates

Domates düşük SPF sahiptir. Bununla birlikte, bu az miktarda ek koruma için diyetinize dahil edilmeye değer. Domates, cilt lezyonlarını iyileştirmek ve cilt kanserini önlemek için iyi çalışan beta-karoten ve likopen sağlayarak zayıf UV bloke edici özellikleri için makyajdan daha fazladır. Domateslerin meyve suyu ve etkilenen bölgeye yayılması, size yardımcı olmayacaktır, bu nedenle, faydaları en üst düzeye çıkarmak için diyetinize bir miktar domates ilave etmeniz gerekecektir.

14. Yeşil Çay

Her gün iki bardak yeşil çay almak , vücudunuzun UV ışığını emerek içeriden güneşin zarar görmesini önlemesine yardımcı olur. Çalışmalar, yeşil çayın yanı sıra topikal uygulamalarında etkili olduğunu göstermiştir.

15. Karpuz

10’luk bir SPF ile karpuz , sizi hem UVB hem de UVA radyasyonundan koruyabilir. Havuç ve biberleri turuncu-sarı rengini veren güçlü bir antioksidan olan bir karotenoiddir. Beta-karoten bazen ‘güneş koruyucu’ besin maddesi olarak gelir ve karpuz bol miktarda bulunur.

16. Zerdeçal

Zerdeçal , hemen hemen her şey için iyi görünen bir bitkidir. Anti-kanserojeniktir, bu yüzden  bileşenleri güneş hasarlı cildin neden olduğu melanomun önlenmesinde yardımcıdır. Zerdeçaldaki kurkumin, bu faydaları zerdeçal veren bileşiktir. Diğer bitkilerin de kurkumin var, ancak zerdeçal çok yüksek dozlarda var. Zerdeçalın faydalarını tüketerek veya öğütülmüş tozunu kendi özel karışımınızla karıştırarak tadını çıkarabilirsiniz. Zerdeçalın, UV ışınlarını cildinize zarar vermesini engellemeyeceğini unutmayın. Yaptığı şey, serbest radikallerin DNA hasarına neden olmasını önlemektir.

17. Shea Yağı

Muhtemelen Shea yağınının cildiniz için ne kadar iyi olduğunu duymuşsunuzdur. Ama bunun yaklaşık 5 SPF ile hafif bir güneş kremi olduğunu biliyor muydunuz?

Shea Yağı İle Cilt Bakımı İçin Tıklayın….

Güneş Yanığına Karşı Doğal Çözümler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir