Hıçkırık Neden Olur ? Doğal Çareleri Nelerdir?Hıçkırık Neden Olur ? -viphanimlar.com

Her ne kadar hıçkırıklar sadece bir dakika sürse bile, sizi huzursuz hissettiriyor. Hıçkırıklara neyin sebep olduğunu bilmek önemlidir.

Hıçkırık, nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram kasının istemsiz olarak ani bir “spazmı” dır. Spazmlar olduğunda, ses telleri kapanır ve hıçkırık sesi çıkarır.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırıkların nedenleri kişiden kişiye değişir ve çevreye ve duruma bağlıdır. Herkes için aynı değildir.

Hıçkırığa Sebep Olanlar

Hızlı ve çok hızlı yemek
Aşırı yemek ya da içmek,Yani gerekenden daha fazla yemek.
Gazlı içeceklerin içilmesi
Fazla alkol içmek
Çiğneme sakızı ile yutma
Şeker emme
Bazı ilaçlar
Sıcaklıkta ani değişiklikler
Zehirli dumanlar
İnme veya beyin tümörleri
Diyaframı kontrol eden sinirleri tahriş eden hastalıklar
Heyecan veya duygusal stres
Karın cerrahisi

Geçmeyen Hıçkırık Neden Olur? 

Nadir durumlarda, hıçkırıklar günler veya haftalarca sürebilir. Bu durumdan ya da hasta tarafından alınan bazı ilaçlardan dolayı altta yatan bir durum sorumludur.
Nadir görülmesine karşın bir aydan fazla süren hıçkırıklar da vardır. Bu denli uzun süreli hıçkırıklar yorgunluğa, uykusuzluğa ve kilo kaybına neden olabilir. İnatçı hıçkırıklar ciddiye alınmalıdır çünkü çok daha önemli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir.

Geçmeyen Hıçkırığın  Ardındaki Sebepler Nelerdir?

Sinir Hasar

Sinir irritasyonu veya diyafram kasına hizmet eden vagus veya frenik sinirlere verilen hasar. Sinirlerde bu tip problemlere bir tümör, kist, guatr, larenjit veya boğaz ağrısı yol açabilir.

Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları

Merkezi sinir sistemindeki bir tümör ya da enfeksiyon veya diğer bir hasar, vücudun hıçkırık refleksini kontrol eden mekanizması üzerinde olumsuz bir etki yaratmış olabilir. Felç, MS, menenjit, beyin travması gibi rahatsızlıklar bu duruma örnek verilebilir.

Metabolik Hastalıklar ve İlaçlar

Alkolizm, anestezi, diyabet, böbrek yetmezliği, kemoterapi (kanser tedavisi için), steroidler, sakinleştirici ilaçlar benzeri faktörler uzun süren ve kişilerde rahatsızlık veren boyutlara ulaşan hıçkırığın nedenleri arasında sayılabilir.

Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Çoğunuz hıçkırıkları durdurmak için herhangi bir ev ilaçları olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Hıçkırık İçin Evde Uygulanabilecek İlaçlar:

Hıçkırıklardan kurtulmak için sürekli hıçkırıkların nasıl durduğuna dair en iyi yöntemler:

Hızlı bir şekilde bir bardak su için (tercihen soğuk su) veya buzlu suyla gargara yapın. Bu şok tedavisi distraksiyona neden olur ve süreçte hıçkırıkları durdurur.

Gazlı içecekler ve gaz üreten yiyeceklerden kaçının.

Nefesinizi hemen tut.

Limon içini ısırın.

Kağıt torbasına nefes verin (kağıt poşetini başınızın üzerinden çekmeden). Kalp ve inme hastaları bu ilacı benimsemekten kaçınmalıdır.

Kokulu tuzlar kullanın..

Bir bardak taze yoğurt için 1 çay kaşığı tuzu ekleyin. İyice karıştırın ve yoğurdu yiyin. Yutmadan önce, ağzınızda yoğurdu biraz.

Yoğurdun ekşi tadı hıçkırığın geçmesini sağlar.

Dilinizin arkasına bir buçuk çay kaşığı kuru şeker koyun. 2 dakika arayla 3 kez yapın.

1/2 çay kaşığı sirke yutun. Ve bir bardak su iç. Ayrıca bir bardak suya 1 çay kaşığı sirke karıştırıp, yavaşça içebilirsiniz.

Ağzına 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi koyun. Birkaç saniye bekletin, daha sonra tereyağını çiğnemeden yutun. Fıstık ezmesi mevcut değilse, badem ezmesi tercih edebilirsiniz.

Kakule kas rahatlatıcı özellikleri vardır, bu nedenle hıçkırıklarını durdurabilir. Bir bardak sıcak suda 1 çay kaşığı kakule tozu karıştırın. 15 dakika boyunca bir kenara bırakın ve zorlayın. Şimdi yavaşça iç.

1 çay kaşığı 5-10 dakika su içeren bir kapta kuru papatya otu demleyin. Hıçkırıkların bitmesi için yavaşça için.

1 tatlı kaşığı karabiber tozu alın (taze öğütülmüş). Hapşırmayı sağlamak için bir süre koklayın. Sürekli hapşırma yaptığından, otomatik olarak hıçkırık da durur.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir