İnce Telli Ve Güçsüz Saçlar İçin 7 Vitaminİnce Telli Ve Güçsüz Saçlar İçin 7 Güçlü Vitamin

Güçlü ve kalın saçlar her bayanın isteğidir. Saçlarda inceltme problemi, herhangi bir yaş veya cinsiyetle ilişkili değildir, çünkü herkes bu problemlerden yaşamının herhangi bir anında karşılaşabilir.

Stres, sağlıksız yaşam tarzı, hormonal dalgalanmalar, uzun süreli hastalık veya diğer sağlık sorunları gibi çeşitli nedenlerden dolayı saç problemleri yaşanabilir. Saçlarımız da cildimiz gibi sağlıklı besleyici bir diyete ihtiyaç duyar. Vitaminler sağlıklı saçlar için besleyici bir diyetin önemli bir parçasıdır.

İnce Telli Saçlar İçin Vitaminler Nelerdir? İnce Ve Güçsüz Saçlar İçin Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur? 

İnce ve güçsüz saçlar için en güçlü 7 vitamin

1. A Vitamini

A vitamini eksikliği şiddetli saç dökülmesine yol açabilir ve bu nedenle ince saç tellerine yol açabilir. Saç dökülmesini önlemek için kullanılan saç dökülmesi takviyesi ile vücudun A vitamini eksikliğini gidermek için A vitamini içeren besinler alınmalıdır. Bu vitamin genellikle göz sağlığını geliştirdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, saç dökülmesine neden olan serbest radikallerle savaşırken A vitamini sağlıklı saç telleri için gereklidir. Saç derisini yağlamak için gerekli sebumun salgılanmasını destekler.

A vitamininin zengin kaynakları ıspanak, havuç, şeftali , mango , kayısı, yumurta, morina karaciğeri yağı , buzağı karaciğeri, biber ve acı biber, brokoli, vb.

2. B- Vitaminleri

Vitamin B-kompleksi saçın incelmesini önlemek için en iyi vitaminlerdendir.

Biotin veya B 7 Vitamini : Saç dökülmesi tedavisi için oldukça etkilidir. Keratin oluşturmak için gerekli olan tüketilen proteinin parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca, ince ve hasarlı saçlarınıza hacim ve parlaklık katar ve daha kalın saçlar için en iyi vitaminlerden biri olan C vitamini ile birlikte düşünülür.

Bu vitaminin doğal kaynakları arpa , sakatatlar, yumurta sarısı, süt, buğday kepeği, ıspanak, brokoli, lahana, hardal yeşili, soya vb.

Bu yiyecekleri mümkün olduğunca tüketmelisiniz. Vücudunuzdaki vitamin seviyesini dengelemek için takviyeleri de alabilirsiniz. Bir yetişkin için önerilen doz günde 30 mg’dır.

 B 3 Vitamini veya niasin: İnce saçlar için başka yararlı diğer vitamindir. Saç derisinin sağlığını iyileştirir, hasar görmüş saçları onarır ve böylece saç gelişimini destekler. Saç derisinde kan dolaşımını iyileştirerek ve foliküllerde nemi kilitler. Bu da, kepek ve kuru saçı önler.

Bu vitaminin doğal kaynakları fıstık, bira mayası, balık, ton balığı, ayçiçeği çekirdeği vb .

Takviye tablet ve kapsül şeklinde mevcuttur. Dozlar kişinin yaşına bağlıdır. Yetişkin bir erkek için (18 yaş üstü) günde 16 mg iken, yetişkin bir kadın için günde 14 mg’dır. Aynı zamanda, sırasıyla 18mg ve 19mg olan hamile bir kadın ve emziren kadına göre değişir.

B 5 vitamini veya pantotenik asit: Saç dökülmesini azaltan, ölü cildi yok eden ve saça hacim katan bir başka vitamindir. Saç köklerini besler ve yaşlanmadan kaynaklanan hasarı azaltmaya yardımcı olur.

B 5 vitamini alımını artırmak için günlük diyetinizde yumurta, tatlı patates, ayçiçeği tohumu, avokado, baklagiller, lahana ekleyin. Ayrıca, günlük 25-50 mg vitamin B 5 takviyesi alabilirsiniz.

B 12 vitamini: Saç dökülmesi için en iyi vitaminlerden biridir. Saç büyümesi için gerekli olan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. B 12 vitamini eksikliğinden dolayı vücudunuzdaki bu vitaminin dengeli bir seviyesine sahip olmak önemlidir.

Vücudunuzdaki bu vitaminin uygun miktarını korumak için, et, yumurta, süt ürünleri, kümes hayvanları vb. tüketebilirsiniz.

 

4. C vitamini

Bu vitamin, saçın incelmesini önleyen ve daha kalın saçlar için en iyi vitaminlerden biri olan suda çözünen başka bir vitamindir. C vitamini, sadece cilt için değil, saç için de önemli olan kolajen adı verilen bir bileşiğin üretiminden sorumludur. Saçınızı zayıf, donuk ve kuru yapan serbest radikallerle savaşır. Saç derisinde de kan dolaşımını iyileştirir ve böylece temel besinleri ve mineralleri sağlamaya yardımcı olur. Bu vitaminin eksikliği de folikülleri kırılgan yapar.

C vitamini açısından zengin kaynaklar; dolmalık biber, karnabahar, çilek, limon, domates, kabak, kereviz, brokoli, narenciye vb. Uygun reçeteyle alınabilecek takviyeler de mevcuttur.

5. E Vitamini

E Vitamini sağlıklı bir kafa derisi sağlamaya yardımcı olur. Diğer vitaminler ile birleştiğinde, saç büyütme için en iyi vitamin ve aynı zamanda daha hızlı saç büyümesi için en iyi vitaminlerden biridir.

Bunun yanı sıra, E vitamini kan dolaşımını düzenler ve vücuttaki oksijen miktarını artırır.

Bu vitaminin iyi bir kaynakları; zeytin, domates, brokoli, badem, avokado, koyu yeşil yapraklı yeşillik vb.

E vitamini kapsülleri kullanmanın en iyi yolu doğrudan kafa derisine uygulamaktır. Bu saç incelmedi ve erken grileşme problemini etkili bir şekilde çözecektir.

6. K vitamini

K Vitamini saçları güçlendirdiği için saçları kalınlaştırmak için daha büyük bir vitamindir ve saç dökülmesini azaltır.

K vitamini bakımından zengin olan doğal kaynaklar arasında yulaf ezmesi, marul, lahana, buğday, yoğurt , ıspanak, brokoli, lahana, hardal yeşillikleri vb.

Not: K vitamini saç dökülmesi takviyeleri sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanın.

7. D vitamini

Stres saç dökülmesinin ana nedenlerinden biridir. Stres, saç foliküllerinin zarar görmesine neden olur ve D vitamini stres düzeyini azaltır.
D vitamini ya da kalsiferol, kandaki kalsiyum seviyelerini korumakla görevlidir. Araştırmalarda vücuttaki pek çok fizyolojik işlemle birlikte D vitamininin saç büyümesinde de etkili olduğunu tespit edilmiştir.

D vitamininin en iyi ve doğal kaynağı güneş ışığıdır. D vitamini düzeylerini korumak için tüketilebilecek gıdalar; tereyağı, yumurta, peynir, ton balığı, mantar, tahıl vb.

Saç Bakımı İle İlgili Tavsiye Makaleler….

Saçları Besleyen Ve Sağlıklı Uzamasını Sağlayan Maske Tarifi

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ev Yapımı Doğal Şampuan

Sağlıklı Ve Gür Saçlar İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Saç Uzaması İçin Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuru Ve Hasar Gören Saçlar İçin Doğal Saç Maskeleri

2 Yorum

  1. T A M A M 21 Mayıs 2018 Alıntıla
    • Tuba Öz 21 Mayıs 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir