Kilo Vermek İçin Yürüyüş Faydalı Mı?Kilo Vermek İçin Yürüyüş Faydalı Mı? - viphanimlar.com

Yapılan diyetler ve yoğun egzersiz programları trend kilo verme yöntemleridir. Fakat  yürüyüş kilo vermek için en iyi yollardan biri olarak kabul edilir. Vücudunuz için sadece son derece sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalorileri yakmak için oldukça avantajlıdır.

Günlük yaşamda fiziksel aktivitenin olmaması, uygunsuz yaşam tarzı, kötü gıda seçimleri ve stres, insanların kilo almasına neden olan önemli nedenlerden bazılarıdır. Vücudunuzdaki yağları azaltmak ve hedefe ulaşmak için sorunsuz bir yol arıyorsanız, her gün 2 – 3 kilometre yürümek en iyi seçeneklerden biridir.

Kilo Vermek İçin Yürüyüş İşe Yarar Mı? Kilo Vermek İçin Ne Kadar Yürümeli?

Yürümek Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Kilo vermeyi düşünüyorsanız, aklınıza gelen ilk soru bu olacaktır. Bir yürüyüş programı ile başarı elde etmek için gerekli temelleri ve ilgili hedefler belirlenmelidir. Sadece 2 – 3 km yürümek bile harika olabilir. Bir araştırmaya göre, haftada yaklaşık 5 ila 6 gün boyunca yarım saat kadar yürümenin, 3 aylık bir süreye bağlı tek diyete kıyasla büyük sağlık yararları sağlamada 60 dakikalık yürüyüş (diyetle birlikte) kadar elverişli olduğu önerilmektedir.

Genellikle, her gün 7 – 8 km yürüyüş ağırlığı verimli bir şekilde azaltır. Ama senin için bu mümkün mü?

Zaman ve güç eksikliği bu rutini düzenli olarak izlemenize izin vermeyebilir. 30 dakikalık yürüme bile yeterli gelebilir.  Bunu tüm hafta boyunca yapmanız gerekmez, bunun yerine 4-5 günde yeterlidir.

Diyetinize dikkat ederseniz, krema ve hamur işlerinden uzak durduğunuz sürece yürüyüş ile birlikte kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

Yürüyüş İle Kilo Kaybı Nasıl Olur?

Yürüyüş, kilo kaybı için  tercih edeceğiniz en güzel yoldur.  30 dakikalık bir yürüyüşte yakacağınız kalori sayısını belirleyen pek çok faktör var. Seninle neredeyse aynı zamanda yürüdüğün arkadaşının, senden daha fazla kilo vermesi mümkündür. Bunun sebebi, yürüme hızınız ve vücut ağırlığınız yüzünden olur.
Hızlı kilo kaybetmeyi amaçlıyorsanız, süreyi ve hızı artırmanız gerekir. İdeal olarak, tatmin edici sonuçlar için, saatte 4 – 6 km.  yürümeniz gerekir.

Yarım saatlik bir yürüyüşe günde yaklaşık 150 kalori yakar.

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Yürümek Gerekiyor?

Bir kişi ortalama 100-150 kaloriyi yakmak için yaklaşık 2,000 adım (1 – 1,5 km) yürümek zorundadır.

Yürüyüşü alışkanlık haline getirin ve rutin yaşamınıza dahil edin. Kesinlikle olumlu ve tatmin edici sonuçlar elde edeceksiniz.

Sağlıklı Yürüyüş İçin Tüyolar

Zahmetsiz bir hızda 10 dakikalık bir yürüyüşle rutininizi başlatınız.

Arasıra durarak  esneme egzersizleri yapın.

Hedef kalp atış hızınızı ayarlayın ve yaklaşık 30 dakika –  1 saat  yürüyün.

Yürüyüşü bitireceğiniz zaman rahatlayın ve 5 dakikasını daha yavaş bir tempoda yürüyün.

Daha sonra yürüyüşlerin süresini uzatabilirsiniz. Kalp atış hızını ayarlayın ve 30 ila 60 dakika yürüyün. Ardından, hızı azaltın ve 90 dakikadan 2 saate kadar yürüyüşünüzü tamamlayın.

Kilo vermek için tavsiye linkler… 

Kilonuzu Sabit Tutmak İçin Neler Yapmalısınız

Kilo Vermeye Yardımcı 7 Sağlıklı Besin

Yazın Kilo Verdiren Besinler Neler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir