Giysilerden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?Giysilerden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar -viphanimlar.com

Kahve, dünyanın en popüler içeceğidir. Kahve lekesi gerçekten can sıkıcıdır. Kolaylıkla çıkmayabilir.

Özellikle kahve lekesi kurumuş ise lekeyi çıkarmak zor olabilir, ama kesinlikle imkansız bir iş değildir. Giysilerinize kahve döktüyseniz endişelenmenize gerek yoktur. Sadece mutfağınızdaki birkaç malzeme ile kahve lekesini çıkarabilirsiniz.

Giysilerden kahve lekesi nasıl çıkarılır?

Kahve lekelerinden kurtulmak mı istiyorsanız? En sevdiğiniz kumaştan lekeyi temizlemek için bazı doğal teknikleri öğrenmeniz gerekiyor.

Kahve lekesini çıkarmanın doğal 6 pratik yolu

1. Limon Suyu

Etkili kahve lekesi çıkarma yöntemidir. Kumaşı suyla yıkayarak başlayın. Devam etmeden önce, kumaşın renk hassaslığını test edin. Bunun için kumaşın herhangi bir kısmının dışarıdan görülemeyen bazı limon suyu uygulayın. Kumaşın rengi kaybolmazsa, leke üzerine limon suyu dökün ve herhangi bir beyaz bez veya sünger kullanarak lekenin bulunduğu yeri temizleyin. Limon suyunu tekrar uygulayın ve bir süre bekletin ve tekrar uygulayın.

2. Sirke ve Bulaşık Deterjanı

Bu yöntem sadece lekeler taze ise işe yarar. Her şeyden önce kumaş parçasını masaya veya düz bir yüzeye koyun. Ardından, beyaz bir havlu veya renksiz bir doku alın; suyla nemlendirin ve lekeyi temizleyin. Mümkün olduğu kadar çıkarın (lekeyi yayılabilecek şekilde ovalamayın). Şimdi, kumaşı bir süre akan suyun altına koyun ve fazla suyu sıkın. Bundan sonra biraz sıvı deterjan alın ve doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Bir süre bekletin ve deterjanı sirke batırılmış bir bezle temizleyin. YTıkayın ve havayla kurutun.

3. Karbonat

Bu yöntem için yumuşak bir bez (tercihen beyaz) ve biraz karbonat veya kabartma tozu gerekir. Lekeli kumaşı düz bir yüzeye yerleştirin. Bir bez parçası alın ve su ve kabartma tozu karıştırılarak hazırlanan macun içine batırın. Lekeli kumaşı nazikçe temizleyinyin ve ardından kumaşı akan suda yıkayın.

4. Soda -Maden Suyu

Yeni elbisenizin üzerine kahve mi döküldü? Dökülen kahveyi, giysilerinizden çıkarmak için maden suyu kullanın. Öncelikle kumaşı hafifçe ıslatın. Maden suyunu kumaşın üzerindeki leke yok olana kadar hafifçe ıslatın. Halı veya masa örtüsünden kahve lekelerini çıkarmak için de bu ilacı kullanabilirsiniz .

5. Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı kahve lekelerini çıkarmak için harikalar yaratıyor. Tek yapmanız gereken bir yumurta sarısını çırpmak ve lekeli yere uygulamak. Bölgeyi birkaç dakika boyunca havlu bez ile ovun. Sonra normal su ile durulayın.

Alternatif olarak, yumurta sarısına birkaç damla alkol ve ılık su ekleyebilirsiniz. Şimdi, solüsyonu bir sünger kullanarak leke üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra yıkayın. Leke anında yok olur.

6. Sirke

Sirke sadece kahve lekelerini gidermekle kalmaz, aynı zamanda döşeme, halı ve diğer kumaşlardan gelen meyve suları, çay vb. Lekelerin çıkarılmasında da eşit derecede etkilidir.

Bir kaba aldığınız beyaz sirkenin içine yumuşak bir havluya daldırın ve tamamen temiz olana kadar uygulayın. Sirkenin hoş olmayan kokusunu gidermek için kumaşı iyice suyla durulayın.

Büyük ve sert kahve lekeleri için, 3: 1 oranında sirke ve su karıştırın. Kumaşı hazırlanan solüsyonda en az 8-9 saat (veya gece boyunca) bekletin. Bir sonraki gün giysinizi yıkayın.

Tavsiye konular…

Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

İnatçı Ter Lekeleri Kıyafetten Nasıl Çıkar

Giysilere – Kumaşa Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

2 Yorum

  1. Nuray 1 Haziran 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Haziran 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir