Maydanozun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?Maydanozun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? - viphanimlar.com

Maydanoz, yemekleri ve salataları daha lezzetli hale getiren ve mutfakta iyi sevilen aromatik bir bitkidir. Ayrıca, maydanozun sağlığa sayısız olumlu etkisi vardır.

Maydanozun İçerdiği Vitamin Ve Minerallerin Faydaları Nelerdir? 

K vitamini içeriği sayesinde maydanoz, daha iyi kalsiyum emilimine izin verdiği için mükemmel kemik sağlığını destekler. Uygun kas kasılması için gerekli olan magnezyum ve potasyum mineralleri vardır.

Maydanoz, serbest radikal hasarıyla mücadele eden antioksidanlar olan A ve C vitaminleri içerir.

Maydanoz, A vitamini ve karotenoid yanı sıra beta-karoten gibi antioksidanlar, göz sağlığını artırmaya yardımcı olur .

Maydanoz, B-kompleks vitaminleri içerdiği için vücuda enerji verir. Maydanoz, antibakteriyel ve antifungal olan enzimlere sahiptir.

Maydanoz, B vitamini ve folik asit içerir. Ayrıca, bitkideki potasyum kan basıncını düşürür,bu kalp hastalıklarının ve felçlerinin önlenmesine yardımcı olur .

Demir içeriği ile aneminin giderilmesine yardımcı olur.

İçerdiği potasyum kan basıncını düşürür, bu da kalp hastalıklarının ve felçlerinin önlenmesine yardımcı olur .

Maydanozun Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığı

Maydanoz, oksidatif stresi azaltabilen ve böylece kardiyovasküler sağlığı artıran flavone antioksidanlarda bol miktarda bulunur . Bu bitki, aynı zamanda, arter duvarlarının kalınlaşmasını önleyen yüksek seviyelerde B vitamini ve folik asit içerir.

Ödem Giderir.

Diüretik özellikleri nedeniyle maydanoz, ödemlere karşı güçlü bir ilaçtır. Maydanozun diüretik özellikleri şişkinlik, ödem veya su tutulumunu tedavi etmeye yardımcı olur .
Toksinlerden bahsetmişken, maydanozun kökleri ve yapraklarının karaciğer ve dalak sağlığını desteklemektedir.

Eklem Ağrıları

Maydanoz köklerinden çıkan çay, eklemler ağrılarından muzdarip kişiler için faydalıdır. Maydanoz çayının, düzenli tüketimi, analjezik ve anti-inflamatuar etki sağlar.
Eklem ağrılarını ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur ve güçlü bir antioksidan, kersetin varlığı nedeniyle sert kasları yumuşatır . Özellikle artrit ve eklem problemleri olan kişiler için iyidir.

Bağışıklığı Arttırır.

Maydanoz çayı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik ve mide bulantısı gibi gastrointestinal sorunların giderilmesini sağlar.

Böbrek Sağlığı

Maydanoz, böbrekleri doğal olarak temizler. Yüzyıllar boyunca, böbrek taşı, safra kesesi taşları, mesane enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olan bir diüretik olarak kullanılmıştır .

Hormonları Dengeliyor,

Maydanoz, kadınlarda hormonal dengeyi geliştirmeye yardımcı olur, libidolarını artırır ve östrojen hormonunun salgılanmasını hızlandırır. Bitkinin alımı, adet öncesi sendrom, menopoz veya gecikmiş menstrüasyon döngüsü gibi hormonal bozuklukların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca maydanoz çayı, adet kramplarını ve rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Kilo Verme

Maydanoz, kalori bakımından düşük olan, besin açısından yoğun bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırır , vücuttaki fazla suyu temizler ve böbrekleri ve karaciğeri temizler. Bu da, kilo vermeye yardımcı olur.

Beyin Ve Sinir Sağlığı

Maydanoz, beyin ve sinirlere harika faydaları vardır. Şizofreni, depresyon , Alzheimer ve Parkinson gibi  hastalıklara iyi gelmektedir.

Göz Sağlığı

Maydanoz, A vitamini ve karotenoid yanı sıra beta-karoten gibi antioksidanlar, göz sağlığını artırmaya yardımcı olur. Retinanın hasara karşı korunmasına yardımcı olur. Bitkideki besinler ayrıca göz şişliklerini ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur.

Cilt Bakımı

Maydanoz, C vitamini ve antioksidan, etkili bir kollajen üretim ve deri rengini açan özellikleri vardır.
Bitki, lekelerin ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yağ üretimini dengeleme yeteneğine de sahiptir ve bu nedenle akne için mükemmel bir çözümdür.

Diyabeti Kontrol Eder.

Maydanoz, kan şekeri seviyelerini düşüren ve insülin direncini azaltan myricetin adlı bir flavonoid içerir . Yapılan bir araştırmada, maydanoz verilen diyabetik sıçanların bir ay boyunca kan şekeri seviyelerinde bir düşüş gösterdiği kanıtlanmıştır. Geleneksel olarak, Türkiye’de diyabet için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Romatoid Artrit Kontrolleri

Maydanoz ayrıca romatoid artritlere karşı da etkili olmuştur. Bitkide bulunan C vitamini ve beta-karoten, artriti kontrol etmeye ve artritik ağrıyı azaltmaya yardımcı olan antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Maydanoz suyu veya çayının düzenli tüketilmesi de, artrit semptomlarına bağlı olan ürik asit giderimi sürecini hızlandırdığına inanılmaktadır.

Kanseri Önler ve Tedavi Eder.

Maydanozdaki bir flavon olan Apigenin, kanserin ilerlemesini önler ve tümör büyümesini durdurur. Bitki, prostat, kolorektal ve kolon kanserini önlemede özellikle yardımcıdır . Hem taze, hem de kurutulmuş maydanoz, yüksek seviyelerde apigenin var.

Osteoporozu Önler

Maydanoz, yüksek vitamin B-kompleksi, C ve K ve kalsiyum seviyeleri ile kemik sağlığını artırmaya yardımcı olabilir.  Osteoporozun önlenmesine ve optimal kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur . B vitaminleri ayrıca vücutta bulunan ve kemikleri zayıflatan bir amino asit olan homosistein düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Tavsiye Makaleler…

Arpacık Soğan Tüketmek İçin 7 Neden

Çilek Yemek İçin 12 Sağlıklı Neden

Papaya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pancar Suyu İçmek İçin 8 Neden

Kadınlar İçin Gerekli 13 Vitamin Nelerdir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir