Beluga Nedir, Siyah Mercimeğin Faydaları Nelerdir?Siyah Mercimeğin Faydaları Nelerdir? - viphanimlar.com

Baklagiller ailesinden olan mercimek, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Çorbasından yemeğine, böreğinden salatasına kadar çeşitli şekillerde yapılmaktadır. 

Beluga Nedir?

Mercimeğin sarı, kırmızı ve yeşil türlerini biliriz. Ama mercimeğin siyahı da vardır. Bu mercimek “Beluga.”

Beluga” ismini Beluga hayvarına benzemesinden dolayı almıştır.

Siyah mercimek – Beluga tıpkı diğer mercimek türleri gibi tam bir şifa deposudur.

Siyah mercimek, daha ufak ve sert olan, parlak siyah yüzeyli bir bakliyat türüdür. Lif kaynağı bakımından da oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.

Beluga  Siyah Mercimeğin Faydaları:

Siyah mercimekte  bulunan vitamin, mineral ve proteinlerin yanı sıra demir, fosfor ve folik asit içerir.

Kanserli Hücrelerin Çoğalmasını Önler.

Beluga siyah mercimek, kırmızı meyvelerde ve pancarda bulunan antosiyanin maddesini içeriyor. Antosiyanin, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyen  bir maddedir.  Antosiyanin,  kanser hastalarında, kanserli hücrelerin çoğalarak metastas yapmasını önlemektedir.

Diyette Olanlar İçin Uygundur.

Siyah mercimek diyet yapanlar için de çok uygun ve sağlıklıdır. Kilo kontrolü açısından lifli gıdalar tüketilmelidir. Buna en uygun bakliyat siyah mercimektir. Ayrıca, lifli gıdalar  kronik hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturur.

100 gram siyah mercimeğin tamamı 360 kalori ve 27 gram protein, 1,5 gram yağ ve 9 mg demir içeriyor. Eğer siyah mercimek bulamazsanız yeşil mercimekte deneyebilirsiniz.

Enerji Deposudur.

Beluga, karbonhidrat kaynağıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Kalp Hastalıklarını Önler.

Koyu kırmızı, mavi ve siyah bitkilerde bulunan antioksidan özellikteki pigmentlerden olan Antosiyaninler kanser, kalp hastalıkları, aşırı kilo ve diyabetten korur. Yüksek miktarda antosiyanin içeren Beluga siyah mercimek tüketimi  kalp hastalıklarının ve diyabetin önüne geçiyor.

Kansızlığa İyi Gelir. 

Demir, çinko, magnezyum ve fosfor mineralleri açısından çok iyi bir besin kaynağı olan siyah mercimek demir eksikliği riskini azaltır. İçerisinde bol miktarda demir minerali barındırdığı için kansızlığa çok iyi gelmektedir.

Kasları ve Kemikleri Güçlendirir.

İçeriğindeki magnezyum kas ve sinir fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olurken, çinko vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasını destekler. İçerdiği fosfor sayesinde ise;  kemik ve diş sağlığında etkili bir görev üstlenmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur.

Beluga içeriğinde çok fazla bitkisel protein barındırmaktadır.  Protein, yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur, uzun süre tokluk verir. Zayıflama sırasında kas kaybını önler. Spor sonrası tüketimde de kasları besleyerek güçlendirir.

Gençleştirici Etkisi Vardır.

Antioksidan özelliği sayesinde gençleştirici etkiye sahiptir.

Tavsiye makaleler…

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Bıldırcın Yumurtasının 7 Faydası

Papaya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çilek Yemek İçin 12 Sağlıklı Neden

2 Yorum

  1. Sinem serin 26 Nisan 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 26 Nisan 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir