Bebeklerde Aknenin Nedenleri Ve TedavisiBebeklerde Aknenin Nedenleri Ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerin çoğunun, yüzünde, boyununda ve vücutlarında küçük kabarcıklar oluşur. Bebeklerin yaklaşık % 70’inde görülen bu kabarcıklar bebek aknesi olarak bilinen bir durumdur.

Bebek aknesinin nedenleri, Bebek aknesinin belirtileri ve tedavisi nedir? Bebek aknesini önlemeniz için bilmeniz gereken her şey.

Bebek Aknesi Nedir?

Bebek aknesi yeni doğan bebeklerde sık görülür ve doğumdan yaklaşık iki ila dört hafta sonra ortaya çıkar. Bebeğin yanakları, burnu, alnı ve vücudunda kırmızı veya beyaz beneklere neden olur. Bacaklara, özellikle de uyluklara bile yayılabilirler. Bebek aknesi genellikle iz bırakmadan doğal bir şekilde zaman içinde geçer.

Bebek Aknesi Türleri:

Bebekleri iki farklı aşamada etkileyebilen iki tür bebek aknesi vardır:

1. Yenidoğan Aknesi

Yenidoğan aknesi doğumdan hemen sonra üç haftaya kadar yenidoğanlarda gelişebilir. Başı olmayan kırmızı veya pembe lezyonlarla ayırt edilir. Yenidoğan aknesi ağırlıklı olarak yüzlerde, özellikle yanaklarda ortaya çıkar. Çoğu durumda, kafa derisini de etkiler. Bu hafif durum bebeğe rahatsızlık vermez, çünkü kaşıntılı değildir.

2. İnfantil Sivilce

Bebek aknesi, bebek üç ila dört ay sonra ortaya çıkar. Bu tür akne, neonatal akneden daha şiddetlidir, çünkü lezyonlar iltihaplanır ve papüller oluşturur. Cilt iltihabı da bebeğe rahatsızlık verebilir ve ciltte kaşınmaya neden olabilir.

Bebeklerde Akne Nedenleri:

Bebek aknesi için bilinen bir neden yoktur. Ancak popüler olanları listeleyen birkaç teori var. İşte bu nedenlerden birkaçı:

1. Hormonlar

Hormonlar, bebek aknesine yol açan faktörlerden biridir. Anne sütünden bebeğe aktarılabilir.

2. Cilt Hassasiyeti

En hassas cilt, bebek cildidir ve bu nedenle ani değişikliklerden kolayca etkilenir. Dış deri tabakası epidermis tarafından sarılır ve hatta sıcaklıkta bir değişiklik veya sert bir malzemeyle temas bile cildini kolayca etkileyebilir.

3. Alerjiler

Bebek sivilcesine bazı cilt alerjenleri neden olabilir. Belirli gıda ve ilaçlara alerjisi olabilir. Bunun dışında cilt kurdeşen ve egzama alerjik reaksiyonun yaygın nedenleridir. Bu alerjiler benzer görünse de, derideki kabartılar ve egzamalar akne ile benzer değildir. Aksine, bebek aknesi bebeğe rahatsızlık vermez.

4. Maya

Bebek aknesi, maya enfeksiyonunun bir nedeni olabilir. Bu, cilt yüzeylerini ortaya çıkaran ve yeni doğmuş bebeklerde iltihaplanma reaksiyonu oluşturan maya türü olan malassezia türleri ile yayılır. Bu da bebek aknesi ile sonuçlanabilir.

Bebek Aknesi Ne Zaman Geçer?

Bebek aknesi veya yenidoğan aknesi genellikle bir ay sürer ve herhangi bir yara izi olmadan geçer. Bazı vaklarda, birkaç ay sürebilir ve sonra herhangi bir ilaç olmadan temizlenebilir.
Bebeklerdeki akne en fazla 3 – 4 ay içinde geçmedi ise hekime danışılmalıdır.

Bebek Aknesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek aknesi genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın kaybolur ve oldukça zararsızdır. Yukarıda belirtildiği gibi, bebeklerde birkaç gün, hafta ve bir kaç ay süren akne gelişebilir. Bebek aknesi tedavisi için, çocuk doktorunuz bebek aknesi için ne kullanacağını reçete edebilir. Akneleri temizlemek için ilaçlı krem ​​veya merhem yazabilirler. Ancak, bu aşamada bebeğin cildi çok hassas olduğundan ilaçlı akne tedavisi, yüz kremleri veya losyonları fazla kullanmamaya dikkat edin. Akneyi kötüleştirebilir ve cilt tahrişine neden olabilir.

Bebek Aknesi İçin Ne Yapılmalıdır?

1. Bebeğin cildi daima temiz tutulmalıdır. Bebeğin yüzü günlük olarak ılık suyla yıkanmalıdır. Akneli bebekler için cildi nemlendiren yumuşak yüz sabunları kullanılmalıdır.. Sabunla yıkandıktan sonra ılık suyla iyice durulanmalıdır. Herhangi bir şüphe durumunda çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

2. Bebeğin yüzü nazikçe kurulanmalıdır. Cildi daha da kötüleştirebileceği için cildi bir havluyla ovmayın.

3. Bebekteki akneleri sıkıştırmayın veya sıkmayın. Bu bebeğin cildinin daha fazla tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

4. Bebeğin cildinde yağ veya losyon kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu akneyi daha da kötüleştirebilir.

5. Anne sütü bebeğiniz için en iyi besinleri sunabilir. Bebeği pnömoni ve ishalden koruyabilen güçlü antikorlarla yüklüdür. Bu ayrıca bebeği alerjilerden koruyabilir. Anne sütü ayrıca mikrobiyal büyümeyi engelleyebilen antibakteriyel maddeler ve lizozim enzim içerir. Emziren anneler ayrıca anne sütünü pamuklu çubuk ile bebeğin akne gelişen bölgelerine uygulayabilirler. Bu, bebeğin cildine zarar vermeden akneyi iyileştirmenin doğal bir yoludur.

Tavsiye Makaleler…

Bebek Bezinin Neden Olduğu Deri Döküntüsüne Doğal Tedavi

Aşırı Sıcaklarda Egzamaya Dikkat

2 Yorum

  1. Suna Kerimova 1 Haziran 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Haziran 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir