Arpacık Soğan Tüketmek İçin 7 NedenArpacık Soğan Tüketmek İçin 7 Neden - viphanimlar.com

Arpacık soğanı, yemeklerde kullanılan soğan ile aynı familyadandır. Arpacık soğan, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip olup, kilo vermekten, sindirime yardımcı olmaya ve kan basıncını düşürmek için sayısız avantajları vardır.

Arpacık Soğan Nedir? Arpacık Soğan Nerelerde Kullanılır?

Arpacık soğan, sarımsak ile yakından ilişkilidir ve birden fazla dişten oluşan bir başın benzer bir yapısına sahiptir. Renkleri altın kahverengiden gül kırmızısına kadar değişir ve iç etli rengi yeşil ve beyaz renklidir.

Genellikle soğanın kullanıldığı her yemeğe ekleyebilirsiniz. Ve soğan gibi, arpacıkların çiğ olarak yenmesi de mümkün.

Arpacık Soğanın İçeriği Ve Faydaları:

Sahip oldukları keskin koku, arpacıkların sülfür içeren detoks ve inflamasyonla mücadele bileşimlerinde son derece zengin olduklarının açık bir göstergesidir. Bu bileşiklerin varlığı nedeniyle,  serbest radikal hasarına ve kronik hastalıklara karşı etkilidir.

Ayrıca lif, potasyum, manganez ve A, B6 ve C vitaminleri içerir. Arpacık soğanın kalorileriside çok düşüktür ve doymuş yağ ve kolesterol içermezler, yani kalp sağlığı için iyidir.

Arpacık Soğanın Faydaları Nelerdir - viphanimlar.com

Arpacık Soğanın Faydaları Nelerdir?

1- Kalp Hastalığı Riskini Azaltır.

Arpacıklarda bulunan çok sayıda sağlık veren bileşik vardır ve en dikkate değer olanı allicindir.
Uzmanlar, allicinin kanı inceltmede çok iyi olduğunu söylüyorlar. Yani diğer bir deyişle allisin, doğadaki aspirin.
Kanın çok kalın olması iyi değildir, çünkü kan pıhtılaşması oluşumunu teşvik edebilir. Kanın pıhtılaşması, kanama olduğunda faydalı olsa da, kan damarlarının içindeki oluşumu iyi bir şey değildir ve bu, kalp kaslarına veya beyninize giden oksijenli kan akışını engelleyebilir ve bu da sırasıyla kalp krizi veya felce yol açabilir.

2- Tansiyon Düşürücü

Arpacıklar kan basıncını düşürmede de başarılı sonuçlar vermektedir. Çünkü arpacık soğanı, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan potasyum içerir.

3- Diyabet Kontrolü

Arpacık soğanı, diyabet hastaları ve hastalığa yakalanma riski olan kişiler için son derece faydalıdır. Çünkü, Kandaki şeker seviyelerini kontrol edebilme kabiliyetleri vardır.

4- Kanser Riski Azaltır.

Arpacık soğanları, düzenli olarak diyetinize eklediğinizde, toksinlerle savaşmaya yardımcı olan sülfür içeren bileşiklerle yüklendiğinden ölümcül kansere yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Arpacıkların anti-enflamatuar özellikleri sadece kanseri önlemek için değil, aynı zamanda pek çok başka sağlık sorunu için de iyidir. Uzmanlar, kalp hastalığı, osteoporoz, artrit, diyabet ve obezitenin hepsinin inflamasyonla bağlantılı olabileceğini söylüyor. İnflamasyonu kontrol altına alarak onlara sahip olma şansınızı azaltabilirsiniz.

5- Sinirleri Yatıştırır.

Piridoksin de dahil olmak üzere, arpacıklarda bulunan çeşitli mineraller ve vitaminler, düşük stres seviyelerini korumak ve hormonları vücutta uygun seviyelerde tutmaya yardımcı olarak stresi azaltır ve zihninizi rahatlatır.

6- Beyin Fonksiyonunu Geliştirir.

Beyin sağlığı, insan için çok önemlidir. Tüm vücut fonksiyonlarını düzenler. Beyin işleyişi için kritik öneme sahip olan herhangi bir büyük besin maddesindeki eksiklik optimal aktivitede bozulmaya neden olur.
Arpacık soğanında, beyin fonksiyonlarını arttıran vitaminler, mineraller ve amino asitler vardır.

7- Kilo Vermede Etkilidir.

Obezite; diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi bazı hastalıkların riskini önemli ölçüde arttırır. Ancak, sağlıklı kilo kaybı bu riskleri azaltır ve oldukça keyifli bir hayat yaşamanıza izin verebilir. Arpacık, düşük kalorili içeriğinden dolayı kilo vermeye destek olmaktadır.

Tavsiye makaleler… 

Soğuklarda Hastalıklardan Korunmak İçin Sarımsak Tüketin

Evimizde Bulunan 10 Doğal Antibiyotik

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir