Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ev Yapımı Doğal ŞampuanSaç Dökülmesini Önlemek - viphanimlar.com

Hepimiz güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyoruz ama çoğumuzun güzel saçlara sahip olma hayalleri gerçekleşmiyor.Bunlardan biri de saç dökülmesinin kurbanı olmamız. Ancak, saç dökülmesini durdurmak o kadar da zor değil, sadece biraz çaba gerektiriyor.

Saç dökülmesi birçok farklı nedenden dolayı gerçekleşir ve bunların hepsi yaşlanma ile ilgili değildir. Bazı hastalıklarda saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Şampuan Hazırlama… Ev Yapımı Doğal Şampuan Nasıl Yapılır?

Neyse ki, saç dökülmesinden kurtulmak için kimyasal ve pahalı ürünler kullanmadan da aşırı saç kaybını önleyebileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Bu doğal yollardan biri evde saç dökülmesini önlemek için doğal bir şampuan hazırlamaktır. Saç dökülmesi için hazırlayacağımız doğal şampuan uygun fiyatlı ve kolaydır. Karışım % 100 etkilidir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz.

Önerdiğimiz şampuan tarifi gibi ev yapımı ilaçlar saç dökülmesini önlemek ve sağlıklı yeni saç büyümesini teşvik etmek için son derece faydalıdır.

Saç Dökülmesini Önlemek  İçin Doğal Şampuan Nasıl Hazırlanır?

Saç Dökülmesi İçin Doğal Şampuan Malzemeleri:

10 damla Biberiye esansiyel yağı
10 damla Limon esansiyel yağı
2 adet E vitamini kapsülü
Doğal Şampuan
Şampuan Şişesi

Saç Dökülmesi İçin Evde Doğal Şampuan Hazırlama:

1. Adım: Şampuan Baz

Yapacağınız ilk şey nötr pH ile iyi bir doğal şampuan satın almak. Bu tip şampuanlar genellikle bebek şampuanları gibi daha hafiftir. En iyi sonuçlar için, kimyasal maddelerden arındırılmış bir şampuan bulmaya çalışın, özellikle de defneli sülfatlar.

2. Adım: Uçucu Yağlar

Saç dökülmesinin tedavisi için son derece faydalı olan limon ve biberiye esansiyel yağlara  ihtiyacınız vardır.

Limon Esansiyel Yağı

Limon sağlığınızı bir çok seviyede geliştirir. Turunçgil meyveleri, vücuttaki toksinleri ortadan kaldırır, lenf drenajını uyarır, enerjiyi geri kazandırır, cildinizi arındırır ve güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Uçucu yağ ayrıca antiseptik ve antifungal özellikler de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi özellik sağlar.

Ayrıca, limon yağı saçlarınızın güzel kokmasını sağlayan harika taze ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye yağı, canlandırıcı bir yağdır. Bu uçucu yağ sadece kafa derisine kan akışını teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda saç köklerinin büyümesini de uyarır. Hem yağlı saçlar hem de kepek için faydalı olur. Biberiye, sebum bezlerinin ürettiği fazla yağı nötralize eder. Ayrıca, kafa derisinde kuru ve kaşıntılı bir cilde neden olabilecek gözenekleri açar. Sonuç olarak, esansiyel biberiye yağı sağlıklı, güçlü saç büyümesini destekler.

3. Adım: E Vitamini

E Vitamini,  ev yapımı sağlıklı saç bakımı hazırlamak için ihtiyacınız olan son içeriktir.

Kapsül formunda veya yağ olarak elde edebilirsiniz. Yağ kullanıyorsanız, yaklaşık 10 damla ekleyin. Kapsülünüz varsa, iki kapsül açın ve yağı şampuana sıkın.

Dermatologlara göre, E vitamini hasarlı kıl köklerinin onarılmasını sağlayan, sağlıklı saç gelişimini destekleyen en güçlü, yağda çözünen antioksidanlardan biridir. Bir araştırmada, E vitamini takviyesi alan kişilerin, saç büyümesinde % 34’lük bir artış görüldüğü bulunmuştur. Bir başka çalışmada, E vitamininin erkek tipi kellikleri tersine çevirip saç gelişimini % 42 oranında artırabildiğini gösterdi.

E vitamini topikal olarak kullanıldığında, saç köklerini canlandırır, saç kaybını önler, saçı güçlendirir, hacmi artırır ve erken grileşmeyi önleyerek yeni saç gelişimini destekler. Ayrıca, kepek ve kuru, pullu deri dahil olmak üzere iltihaplı saç derisini önler.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Şampuan Hazırlama:

Şampuanınıza 2-3 damla esansiyel biberiye yağı 2-3 damla esansiyel biberiye yağı ve 2 kapsül E vitamini yağı ekleyin. Şişeyi yavaşça yukarı ve aşağı çevirerek yavaşça karıştırın.

Doğal Saç Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Haftada 3-4 kez saçınızı yıkamak için bu ev yapımı şampuanı kullanın. Saç derisine 10 dakika boyunca masaj yapın. Sonra 5 – 10 dakika kadar bekleyin harekete geçsin.

Sonunda, saçlarınızı su ile durulayın. Yeni saçlar bir aydan daha az bir sürede büyüyecek. En iyi sonuç için, yeni saçların büyümeye başladığını gördükten sonra bile bu şampuanı kullanmaya devam edin.

İlgili Makaleler:

Saç Dökülmesini Önlemek İçin 3 Doğal Bileşen

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir