Çilek Yemek İçin 12 Sağlıklı NedenÇilek Yemek İçin 12 Sağlıklı Neden - viphanimlar.com

Çilek, dünyada popüler ve sağlıklı bir meyvedir. Çileğin faydaları saymakla bitmez. B, C ve K vitamini açısından bir hayli zengin olan ve rengi, kokusu, tadı ile herkesin sevdiği  yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çileğin sağlık için 12 faydası…

Çileğin Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? Çileğin Şaşırtıcı 12  Faydası

Çileğin sağlık için faydası nedir? Çilek hangi hastalıklara fayda eder?  İşte bu soruların cevabı yazımızda gelin bir  göz atalım…

İşte Çilek Yemek İçin 12 Neden

1. Kan Basıncı

Çilekler yüksek potasyum içeriğine sahiptir, bu da yüksek tansiyonlu insanlarda vücuttaki sodyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Yüksek tansiyona sahip olanlara çilek önerilir.

2. Bağışıklığı Artırın.

Çilekler iyi bir C vitamini kaynağıdır. Sadece 1 porsiyon çilek, günlük gereksinimin yaklaşık yarısı olan 51,5 mg C vitamini içerir. C vitamini bağışıklık güçlendirici ve güçlü bir antioksidandır.

3. Kabızlık

Kabızlığı en aza indirmek için lif gereklidir. Elyaf ve su içeriği yüksek olan gıdaların tüketilmesi çilek bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

4. Diyabet

Çilekler lif bakımından yüksektir ve düşük glisemik indekse sahiptirler. Bu kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kan şekerini dengede tutar. Diğer meyvelere göre daha düşük glisemik indeksine sahip olduğundan, şeker hastaları için iyi bir meyve seçimidir.

5. Kansere Karşı Mücadele Eder.

Antioksidanlar ve ellagik asit olarak bilinen fitokimyasal kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Ellagik asit, kanser hücresi büyümesini baskılayarak antikanser özelliklerini verir. Diğer taraftan, antioksidanlar vücudunuzun hücrelerine olabilecek potansiyel olumsuz etkiyi etkisiz hale getirir.

6. Enflamasyonu Azaltır.

Çilekler, eklemlerin iltihabının azaltılmasında yardımcı olan fitokimyasallar ve antioksidanlar açısından zengindir. Çalışmalar, haftada 16 veya daha fazla çilek tüketen kadınların vücutta inflamasyonun bir göstergesi olan yüksek seviyelerde CRP’ye sahip olma olasılığının % 14 daha az olduğunu göstermiştir.
CRP (C-reaktif protein), vücuttaki iltihap hakkında bilgi veren bir değerdir.

7. İnme ve Kalp Sağlığı

Çilekte bulunan C vitamini, kan damarlarını ve arterleri güçlendirir. Ayrıca çilekte bulunan elajik asit kolesterolü de düşürür. Çileğin içerdiği antioksidanlar felçlerle bağlantılı zararlı kan pıhtılarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

8. Göz Sağlığı

Çilekteki antioksidan özellikler, kataraktların – göz merceğinin üstündeki bulanıklaşmanın – daha yaşlı yaşlarda körlüğe neden olabilmesini de önlemeye yardımcı olabilir.

Gözlerimiz, güneşin sert UV ışınlarından serbest radikallere maruz kalmasını önlemek için C vitamini gerektirir ve bu da lens içindeki proteine ​​zarar verebilir. C vitamini de göz kornea ve retina güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

9. Hamilelikte Bebek Gelişimi

Folik asit (veya folat) vücut sağlıklı yeni hücrelerin olmasına yardımcı ama göre birçok yiyecekte bulunan önemli bir besindir. Folik asit özellikle hamile kadınlar için çok önemlidir, çünkü bebeğin gelişmesine yardımcı olur.
Hamilelikte çilek yemek folik asit alımınızı artırmanın iyi bir yoludur.

Hamile Kadınlar Ve Bebekler Neden Avokado Yemeli?

10. Alerji ve astım

Çileklerin iltihap sökücü özelliği iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlar. Yapılan araştırmalar beslenme tarzında yapılan değişikliklerin astım semptomlarının azalmasını sağladığını göstermiştir.

11. Kilo Yönetimi

Çilek düşük kalorilidir. Çileğin 100 gramında 38 kalori vardır. Aynı zamanda yağsız, düşük şeker ve sodyumdur. Diyetlerde rahatlıkla tüketilebilecek bir meyvedir.

12. Kırışıklık Geciktirici

Çilekteki C vitamininin gücü, cildin elastikiyetini ve direncini geliştirmeye yardımcı olan kolajen üretimi için hayati önem taşımaktadır. Yaşlandıkça kolajen kaybettiğimizden kırışıklıklar başlar. C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek daha sağlıklı, daha genç görünen bir cilde neden olmanızı sağlar.

UYARI: Çileğin fazla tüketilmesinin bazı kişilerde alerjiye sebebiyet verebilir.
İyice yıkanmaması durumunda ise böbreklerde kum oluşmasına sebep olabilir.

Pratik Dilim Ve Jülyen Çilek Kesimi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir