Menopoz Döneminde Elektrik Çarpma Hissi İçin Doğal TedavilerMenopoz Semptomları- viphanimlar.com

Menopoz sırasında, kadın vücudundaki hormonlar karışıktır.  Tam da bu nedenle, sıcak basması, gece terlemesi, duygu durumunda dalgalanmalar ve vajinal kuruluk menopoz dönemine geçen bir kadının yaşadığı genel sorunlardır.

Bazı kadınlarda genel belirtiler dışında ayrıca elektrik çarpması gibi his olabilir.  Bu elektriklenme hissi  cildinizin altında bir sürtünme ya da bir kas grubundan diğerine giderken bir elektrik dalgası gibi hissedilir. Tedirgin olmanıza gerek yok menopoz döneminde bunu yaşandığını bildiren çok sayıda  kadın vardır.  Şayet bu elektriklenme hissi çok yoğunsa, mutlaka hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Hormon replasman tedavisi ya da HRT ile tedavi edildikten sonra bu elektrik şoku duyumlarının ortadan kalkması ya da azalması beklenebilir, ki bu da menopozun bu rahatsız edici semptomları için en etkili tedavi olarak kabul edilir.

Menopoz döneminde elektrik çarpması hissini yönetmek için evde deneyebileceğiniz bazı doğal şeyler vardır.

Menopoz Döneminde Elektrik Çarpma Hissi İçin Evde Neler Yapılabilir?

Yağlı balık yemek tüketmek.

Uskumru, somon, ringa, alabalık, sardalye, ton balığı gibi yağlı balıklar düzenli olarak diyetiniz de yer almalıdır.  Bunun nedeni, sinirlerin mükemmel şekilde korunmasına yardımcı olan omega-3 yağ asitlerinin tüm iyi kaynakları olmalarıdır, bu da size bu menopoz elektrik şoku duyumlarından kurtulmanızı sağlar.

Taze ve organik meyve ve sebzeler  tüketin.

Vücudunuzun uygun şekilde beslendiğinden emin olmak için günlük diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze eklenmesi tavsiye edilir; bu elektrik şoku duyumları gibi menopoz semptomları ile savaşırken önemlidir. Hormonların daha da bozulmasını önlemek için organik olanları tercih edin.

Serin  kalınmalı

Menopozal elektrik çarpması hissi yaşayan bir çok kadın, bu rahatsız edici çarpma hissinin sıcak basmaları ile örtüştüğünü bildirmektedir. Bu nedenle vücudunuzu serin tutmak için iyi bir fikirdir. Bu, klimalı ortamların içinde kalmanın yanı sıra günde bol miktarda sıvı tüketerek yapılabilir.

Düzenli egzersiz

Bu elektrik çarpması hissi de dahil olmak üzere, menopozun çeşitli olumsuz belirtileri, düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, minimum düzeyde tutulabilir. İş için en iyi olanlardan bazıları, yürüyüş yapmaktan, bisiklete binmekten, su aerobiği hafif ve ılımlı olanlardır.

Stresi azalt

Son olarak, uzmanlar, diğer menopoz semptomlarının yanı sıra  elektrik çarpması hissini önlemek için stresi azaltmayı önermektedir. Yapabildiğiniz kadar stres oluşturucu olaylardan kaçınmaya çalışın. Özellikle aktif ve gergin bir günün sonunda, en sevdiğiniz stres atma aktivitelerinize katılın. Vücut masajı, spa, müzik dinlemek veya yoga yaparak günün stresini üzerinizden atın.

Menopoz ile ilgili dikkatinize çekecek makaleler…

Menopozun Cilde Etkileri

Menopozda Göz Kuruluğuna Dikkat

Menopoz Semptomlarını Azaltan Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir