Bıldırcın Yumurtasının 7 FaydasıBıldırcın Yumurtasının 7 Faydası - viphanimlar.com

Bıldırcın yumurtasının, tavuk yumurtasından daha besleyici olduğunu biliyor musunuz? Buna ek olarak, bıldırcın yumurtaları sağlık için çok yararlıdır.

Bıldırcın yumurtası tam bir protein deposudur. Tavuk yumurtasına kıyasla içeriğinde çok daha fazla aminoasit bulundurur.

1 Adet Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri :

Kalori: 14 kcal
Yağ: 1 gr
Kolesterol: 76mg
Sodyum: 13mg
Potasyum: 12mg
Protein: 1.2g
A Vitamini : 717.0 Vig
Vitamin D: % 1 DV
B12 Vitamini: % 1 DV
Demir: % 1

Bıldırcın Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Bıldırcın Yumurtası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bıldırcın yumurtası yüksek miktarda A vitamini, B1 vitamini ve B2 vitaminlerini içermesi sebebiyle  vücudunuzun vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Ayrıca fosfor, demir, protein içerir.Yüksek oranda protein ve amino asit içerdiği için bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. İçerdiği yüksek oranda D vitamini sayesinde özellikle süt ve süt ürünleri tüketmeyi sevmeyen kişilerin tercih edebileceği bir besindir.

1. Alerjilerin Tedavisi

Bir çok alerjik reaksiyon iyi gelen Bıldırcın yumurtası, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına, Astım, Bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Eğer iltihap, tıkanıklık veya diğer alerjik reaksiyonların belirtileri varsa, bıldırcın yumurtası vücudunuzu normale döndürür.

2. Bağışıklığı Artırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar.
Bıldırcın yumurtası ayrıca vücudunuzda biriken metaller ve toksik bileşenlerden kurtulmanızı sağlar.

Bıldırcın yumurtası, mide rahatsızlıklarını körfezde tutmaya yardım eder. Bıldırcın yumurtaları vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirir.

Ayrıca, bıldırcın yumurtası beyin aktivitesini arttırır ve hafızayı artırır. Yüksek demir içeriği ile bıldırcın yumurtası, vücuttaki hemoglobin seviyelerini arttırmaya da yardımcı olabilir.

3. Diyabeti önlemede yardımcıdır.

Yapılan çalışmalarda, bıldırcın yumurtasının, insülinin denge seviyesini koruyabilen ve kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan , özellikle de diyabetin önlenmesi ve tedavisi için iyi bir durum olan amino asit, özellikle de Lösin içerdiğini göstermiştir .

4. Sağlıklı Cilt

Bıldırcın yumurtası, kollajen üretiminin teşvik edilmesine yardımcı olan bir amino asit olan mükemmel bir protein ve lizin kaynağıdır. Kollajen, cilt tabakasının sıkılığını korumak için gerekli olan bir protein türüdür, böylece kırışıklık ve sarkmayı önler.

E ve C vitaminlerinin katkısıyla aynı zamanda yaşlanmaya karşı özellikle ciltte meydana gelen bozulmalara karşı iyi gelen bir besin olan bıldırcın yumurtası, yaşlanmayla başlayan doku bozulmalarını önleyebilir. Bıldırcın yumurtası yaşlanmaya başlayan hücrelerin yenilenmesi bakımından da çok etkili olmaktadır.

5. Göz sağlığı

Bıldırcın yumurtası, etkileyici bir şekilde yüksek oranda A vitamini seviyesi içerir , bu da görüşünüzü korumanıza yardımcı olur. A vitamininin antioksidan aktivitesi katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olur.  Böylelikle daha iyi görmenize yardımcı olabilir.

6. Anemiyi önler.

Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak bıldırcın yumurtası kullanan kadınların anemi riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bıldırcın yumurtası, kırmızı kan hücresinin oluşumuna yardımcı olan ve kansızlığı önleyen demir içerir.

Bıldırcın yumurtalarındaki amino asit, kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobin düzeyini artırabilir. Hemoglobin kendisi bir proteindir ve besin ve oksijen bağlanmasında ve vücudun her yerinde taşınmasında önemli bir rol oynar.

7. Kolesterolü düzenler.

Bıldırcın yumurtası tüketmek zararlı kandaki kolesterollerin çoğalmasına neden olmaz. Aksine, diyetinize bıldırcın yumurtası eklemek, kolesterol seviyenizi mükemmel bir dengeye getirecektir. Bu bıldırcın yumurtasının büyük miktarda sağlıklı yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Bu yağlı asitler, kalbinizin ve diğer organların işlevi üzerinde faydalı etki içerir.

Kalp kaslarını güçlendirerek kalp hastalıklarına karşı riski azaltır. Bıldırcın yumurtasının her porsiyonunun yaklaşık 1.6 gram doymuş yağ içermesidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir