Mutfağımızdaki Aromalı Otlar Nelerdir Ve Nasıl Kullanılır?Aromalı Otlar Nelerdir - viphanimlar.com

Doğadan sofralarımıza gelen aromalı otlar yemeklere çeşni ve lezzet katarlar. Bu güzel ve lezzetli aromalı otlar yemeklerimize lezzet verirken sağlık içinde yarar sağlamaktadır. 

Güzel kokulu bu bitkiler aromalı otlar olarak adlandırılıyor. Bu aromalı otların çoğu her evde kullanılmaktadır. Ama bazıları hiç bilinmemektedir.

Nane, fesleğen, dereotu, maydanoz, tarhun vs. bilinirken mercanköşk, pimpinel, miskotu pek bilinmemektedir.

Aromalı otlar ilk çağlardan beri dünyanın her yerinde yemek pişirmede kullanılmışlardır. Birçok yemekte aromalı otlar malzemenin ayrılmaz bir parçasını olmuşlardır.

Mesela soğan ve maydanoz olmadan nasıl bir  salata düşünülmezse bazı yemeklerde de aromalı otlar olmazsa olmaz.
Aromalı otlar taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilirler. Eğer tarif özellikle kurutulmuş olanı gerektirmiyorsa mümkün olduğunca  taze otlar tercih edilmelidir.

Yemeklere, çöreklere, böreklere lezzet veren aromalı otlar nelerdir? Aromalı otlar nasıl ve nelerde kullanılır?

İşte Aromalı Otlar ve Kullanım Alanları: 

1- Melis otu (Melisa) : Nanegillerden olan Melis otunun kokusu ve lezzeti limona benzediği için limon otu da denir. Sebze ve meyve salatalarında, çorbalarda, soslarda kullanılır.  Izgara balık ya da et marinesinde de taze yaprakları ince doğranmış olarak eklenebilir.

2- Frenk fesleğeni: Nanegillerdeıı tropik kökenli bir ottur. Frenk fesleğeni ile  domatesin mükemmel bir uyumu vardır. Çoban  salatasına ayrı bir lezzet katar. Patlıcan ve biberli yemeklerle de önerilir.

3- Kerbel : Ana yurdu Batı Avrupa olan Kerbel keskin bir tada sahiptir. Salatalarda ve özellikle lahana salatasında kullanılır.Balıkların yanında dekor olarak servis yapılır.

4-  Pimpinel : Pimpinel, bir anason türüdür. Çorba, sebze ve balık yemeklerinde kullanılır. İstenirse salatalarda da kullanılabilir.

5- Frenk maydanozu : Yerli maydanozun kıvırcık yapraklısıdır. Fransız mutfağında çok kullanılır. Kokusu hafiftir. Dolmalarda, çorbalarda, salatalarda, garnitürlerde ve süslemelerde sıkça kullanılır. Süslemeye çok uygundur.

6-  Miskotu : Naneyi anımsatan misk otu, yaprakları tarhun otunun yapraklarına benzer. Salatalarda, çorbalarda, dolmalarda, tencere yemeklerinde, yahnilerde kullanılır. Ayrıca kaz, ördek, yılanbalığı gibi yağlı yiyecekleri pişirirken eklenir.

7- Fasulye otu : Özellikle kuru fasulye  ve  diğer baklagiller pişirilirken katılırsa lezzet veren bir ottur.

8 – Maydanoz: Her türlü salata ve yemekte kullanılan en yaygın taze aromalı ottur. Maydanozun köklerinin de kokulu olduğu unutulmamalıdır. Salataların, dolmaların, zeytinyağlı yemeklerin ve çorbaların vazgeçilmez tamamlayıcısıdır.

9- Mercanköşk : Kekiğe benzeyen bu bitki taze olarak tüketilir. Salatalarda olduğu kadar her türlü et yemeği, baklagiller, havuç ve salatalık gibi sebzelerle önerilir. Tadını koruyabilmesi için yemeğe pişmesine yakın konur.

10- Nane:  Ferahlık veren bir taze ottur. Özellikle sebze yemeklerine çok yakışan nane, bazı  et yemeklerinde kullanılmaktadır. Cacık ve yoğurt ile yapılan salatalarda kullnılöaktadır.

11- Rezene : Akdeniz’e özgü bir ottur ve kullanımı çok eski tarihlere dayanır.  Anason kokulu bir ottur ve salatalarda kullanılır.

12- Kekik: Yaz aylarında pazarlarda tazesi satılan kekik özellikle et yemeklerine çok yakışır. Mercanköşk ile aynı yerlerde kullanılır.

13- Tarhun: Kuvvetli ve hafif acımsı bir tadı olan Ortadoğu kökenli bir ottur. Bearnez gibi bazı soslarda vazgeçilmez bir yeri vardır. Rosto et yapılırken de kullanılır. Bazı yörelerde peynire eklenirken bazı yörelerde çorbası yapılır.

14- Biberiye: Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişen ve kışın yaprak dökmeyen biberiye, 1-2 metre yüksekliğinde çalı görünümlü bir bitkidir. Kuşdili olarak da bilinir. Taze veya kurutulmuş olarak kullanılır. Çok kuvvetli bir kokusu ve lezzeti vardır.  Geleneksel olarak kuzu rosto ve ızgaralarda kullanılır. Izgara balık ve deniz mahsulleriyle de kullanılabilir.

15- Dereotu: Maydanozdan sonra Türk mutfağında en yaygın olarak kullanılan taze otlardandır. Zeytinyağlılarda, dolmalarda, çeşitli sebze yemeklerinde ve daha birçok yerde kullanılır. Dereotu, özellikle salatalarda ve dolma içlerinde mutlaka yer alır.

16- Fesleğen: Akdeniz yemeklerinde ve İtalyan yemeklerinde çok kullanılır. Bazı yörelerde Reyhan ismi ile bilinir.  Tazesi daima tercih edilir. Yöresel yemeklerde, dolmalarda, salatalarda, soğuk çorbalarda, soslarda sık sık kullanılır.

17- Defne Yaprağı: Akdeniz Bölgesi’nde yetişen defne ağacının yapraklarıdır. Et marinelerinde , tavuk marinelerinde, kullanılan defne yaprağı tavuk haşlarken kullanıldığında tavuğun kokusunu almakta ve hoş bir tat vermektedir.

18- Kişniş Otu: Çin maydanozu veya  Japon maydanozu diye satılan kişniş otu, çorbadan salataya kadar her tür yemekte kullanılır. Daha çok yöresel yemeklerde kullanılır. Tohumları baharat olarak kullanıldığı gibi kökleri de bazı baharat karışımlarına konulur.

Doğurganlığı Arttıran Baharatlar Ve Otlar

2 Yorum

  1. Behiye Durmaz 14 Mart 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 14 Mart 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir