Papaya Hakkında Bilmeniz GerekenlerPapaya Hakkında Bilmeniz Gerekenler -viphanimlar.com

Papaya,  egzotik meyvedir. Şekli ile armudu andıran Papaya, yumuşak, tatlıdır ve kokusu  kavuna benzemektedir.

Bu meyve turuncu ve sarı renktedir. İçerisinde A, B, C vitamini, magnezyum,demir, fosfor, potasyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Siyah, yuvarlak jelatinimsi tohumları vardır. İşte vitamin ve mineral deposu Papaya hakkında bilmemiz gerekenler

Papayanın Sağlık  İçin Faydaları Nelerdir? Papayanın Yararları Nelerdir?  Papaya Hangi Hastalıklara İyi Gelir? 

Papaya Meyvesinin 11 Harika Faydası

1. Bağışıklığınızı artırır

Bağışıklık sisteminiz sizi hasta eden enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevi görür. Sadece bir papaya, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 200’ünden fazlasını karşılayabilir. Bu, daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için harikadır.

2. Diyabet Tedavisinde

Araştırmalar, yüksek lifli diyetler tüketen tip 1 diyabetiklerin daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tip 2 diyabetliler lipitleri, kan şekerini ve insülin seviyelerini geliştirmiş olabilir. Sadece bir orta papaya yaklaşık 4.7 gram lif sağlar.

3. Kanser İçin Şifa Kaynağı

Papayayı düzenli olarak tüketmek, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir; meyvelerin folat, C vitamini, beta-karoten ve E vitamini içeriği sayesinde, A vitamini açısından da zengindir ve akciğer sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Akciğer kanserine duyarlı kişiler, bu meyveyi günlük diyetlerine eklemeyi düşünmelidir. Yeşil çay ile birlikte papaya alan erkekler, diğerlerine göre prostat kanserine daha az duyarlıdır.

4. Sindirimi İyileştirir

Papaya günlük yendiği zaman sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.  Papayanın içeriğindeki papain ve lif  sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Papayadaki lif zenginliği göz önüne alındığında, kabızlık gibi yaygın sindirim problemleri için doğal bir çare olarak kullanılabilir. Meyve içindeki aktif maddeler sindirim sistemi dahil olmak üzere vücuttan toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.  Ödemleri, iltihapları ve yaraları tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca kornea skar deformasyonunu önler ve böcek sokmalarının tedavisinde yardımcı olurlar.

5. Anti-inflamatuar Etkiler

Papaya, chymopapain ve papain, eşsiz protein sindirici enzimler içerir. Bu enzimler enflamasyonun azalmasına ve iyileşme yanıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

6. Astımın Önlenmesi

Yüksek miktarda belirli besinler tüketen bireylerde astım gelişme riski daha düşüktür. Bu besinlerden biri beta-karotendir. Beta-karoten, kayısı, papaya, kavun, brokoli, havuç ve kabakta bulunur.

Papayanın Faydaları -viphanimlar.com

7. Romatizmal Hastalıklar

Papayada, C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidan besinler, herhangi bir enflamatuar semptomu azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle meyve osteoartrit, romatoid artrit

8.Göz sağlığı  

Papaya, lutein, siptoksin, zeaksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi flavonoidlerle yüklüdür, bu da mukus zarlarını sağlıklı bir şekilde tutmaya yardımcı olur.

9. Kilo Vermeye Yardım Eder.

Papaya, kilo kaybına yardımcı olan diyet lifleri içerir. Orta boy bir papaya da mükemmel bir kilo kaybı gıda yapan 120 kalori içerir.

10. Metabolizmayı Hızlandırır

Düzenli alımı metabolizma hızını arttırdığından, vücudunuz enerji üretmek için hızlı yağ kullanır. Süreçte, yağ hücrelerinin kaybı size daha fit bir vücut verir.

11. Kalp Sağlığı İçin Önemlidir.

Diyetinize daha fazla papaya eklemenin kalbiniz için faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Likopen ve C vitamini açısından zengin meyvelerin kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papayadaki antioksidanlar kalbinizi koruyabilir ve HDL yani iyi kolesterolün koruyucu etkilerini artırabilir.

Papaya’nın Cildiniz İçin Yararları Nelerdir?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir