Muzun Olgunlaşmasını Hızlandırmanın 4 YoluMuzları Olgunlaşmasını Hızlandırmak - viphanimlar.com

Muz, Akdeniz, Karayipler, Doğu Asya’da ve Latin Amerika bölgelerinde popüler olan tropikal bir meyvedir. İyi bir potasyum kaynağıdır.

Yeşil olan muzun rengini sarartması ve olgunlaşmasından sorumlu etilen yayarlar. Muzların olgunlaşmasını hızlandırmanın anahtarı, etilenle olan etkisini manipüle etmektir.

Muzun etilen ile olan etkisini en üst düzeye çıkarmanın basit 4 yolu  vardır…

Muz Nasıl Hızlı Olgunlaşır? Muzun Olgunlaşması İçin Ne Yapmalı?

Muzun Sararması Ve Olgunlaşması İçin 4 Basit Yol…

Muzları diğer meyvelerle birlikte saklayabilirsiniz.

Muzların yaydığı kombine etilen, olgunlaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

İpucu: Muzları domates ve elma gibi diğer etilen bakımından zengin meyvelerle birlikte yerleştirilmesi muzların olgunlaşma sürecini de hızlandırır.

Muzları sıcak bir yerde saklayın.

Muzun sıcaklığına maruz bırakılması meyvenin şekerini ortaya çıkarır ve bu da muzların 24 – 48 saat içinde olgunlaşacağı anlamına gelir. Sadece muzu hemen tüketecekseniz bunu uygulayın. Muzun üzerinde kahverengi lekeler ortaya çıkmaya başlarsa, artık olgunlaşmış demektir.

Olgunlaşmış muz - viphanimlar.com

Muzları bir kağıda sarın.

Muzların kağıt torbaya koyulması  veya bir kağıda sarılması içinde etilen emisyonunu artırarak olgunlaşmayı hızlandırır, böylece yalnızca muz etrafında birikip dolaşır. Bu yöntem sararıp, olgunlaşmasını hızlandıracak  sıcaklığı yakalar. Muzlar bu şekilde  12-24 saat içinde olgunlaşır, böylece bunu gece yapabilir ve sabah uyandığınızda olgunlaşmış muzu tüketebilirsiniz.

Fırın veya dondurucu kullanın.

Hızlı bir çözüm istiyorsanız muzu bir fırına yerleştirmek harika bir fikirdir. 120 derecelik  düşük ısıda fırını açıp muzları 15-20 dakika bekletin.

Bunun tersi de işe yarıyor. Muzları dondurucuda en az iki saat koyabilirsiniz. Fırın ile aynı etkiye sahip olacaktır.

Yine de, muzun aşırı sıcaklıklara maruz kalması  kabuğunu kararmasını ve olgunlaşıp çok tatlı hale getirebilir, bu nedenle yalnızca ne için kullanacağınıza bağlı olarak yapın.  Her iki yöntem de muzun kabuklarını siyaha çevirir, bu nedenle muzları sunum amacıyla kullanacaksanız fırını ve dondurucuyu bırakıp diğer yolları tercih edebilirsiniz.

Pastalarda ve çocuklarınızı hemen yedirmek için idealdir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir