Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi İçin En Önemli 4 Besin

Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi

Doğru beslenme, yenidoğan ve bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için yaşamsal öneme sahiptir. 

Piyasada bulunan tüm gıdalar ile emzirmeden iyi olamaz. Anne sütü bebek için daha önemlidir. Uzman doktor tarafından bir sebepten dolayı emzirme engellenmediği sürece  hiçbir yiyecek veya sıvıya ihtiyaç duyulmadan bebeğin ilk altı ayında emzirilmelidir. Emzirmek bir yıl boyunca yapılmalıdır.

Bebeklerin sağlıklı vücut ve beyin gelişimi için yedikleri çok önemlidir. Bebeklerin  gelişimi için yemeleri gereken en önemli 4 besin…

Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi İçin En Önemli Besinler Nelerdir?

Yoğurt

Bebekler için en iyi gıdalardan biri yoğurttur. Yoğurt yaklaşık altı aylıkken bebekler için mükemmel bir besindir. Yoğurt, sağlıklı dişler ve kemik oluşumunda hayati önem taşıyan D vitamini ve kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır. Ek olarak, yoğurt, kardiyovasküler ve nörolojik sağlık ile birlikte bağışıklık sisteminin işlevini de arttırır.

Tek Tahıllı Gevrekler

Tek tahıllı gevrekler, dört – altı aylık bebekler için uygundur. Tek tahıllı gevrekler, bebeklerin vücudundaki hücrelerin oksijenasyonuna yardımcı olan ek demir verirler. Buna ek olarak doğumda annelerinin plasentasından bebeklerin aldığı doğal demir rezervi, altı aylık olduklarında azalmaya başlar. Anne sütü ile karıştırılabilir. Ayrıca, kıvamı ayarlamak için su eklenebilir. Bebeğin sekiz – on aylık olunca, küçük şekilli hububat, veya küçük makarna parçaları konabilir.

Bebekler İçin 10 Sağlıklı Besin

Et

Et, bebekler için en iyi gıdalardan biridir. Mükemmel bir protein kaynağı olmanın yanı sıra, demir, çinko ve B vitamini kompleksi gibi birtakım besin maddelerini de içerir. Demir hemoglobinin özelliklerini arttırarak hücresel oksijenasyonunu geliştirirken çinko, hücresel metabolizmaya yardımcı olur. B vitaminleri, demir ve çinkonun etkilerini arttırmaktadır. Yedi – on aylık bebekler için en iyisi, püre haline getirilmiş et, anne sütü ve sebze püresi ile kombine edilebilir.

Avokado

Avokado bebeklere vermek için en sağlıklı besindir. Bu mucizevi meyve, beyin gelişimine olan olumlu etkileri nedeniyle sağlıklı bir yağ türü, tekli doymamış yağların mükemmel kaynakları olarak hizmet eder. Ayrıca annenin gebelik sürecinde de tüketmesi gereken bir besindir.

Hamile Kadınlar Ve Bebekler Neden Avokado Yemeli?

Amerikalı beslenme uzmanları,  yağ bileşimi söz konusu olduğunda, avokadoların anne sütüne benzediğini söylemekteler. Lezzetli tadının yanı sıra avokadonun hazırlanması  kolaydır. Karışım saflaştırılmış bir kıvama gelinceye kadar püre haline getirilerek bebeğe verilebilir.  Olgunlaşmış bir avokadoya az miktarda anne sütü veya bebekler için özel üretilen süt eklenir. Hazırlama çeşitliliği için, püre haline getirilmiş avokadoları  krem ​​peynir, elma püresi veya konserve balıklarla kombine edilebilir.

Emzirmeden Kesme Kademeli Olarak Ayarlanmalı

2 Yorum

  1. Sevgi 18 Şubat 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 19 Şubat 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir