Maranta Çiçeği – Dua Çiçeği BakımıMaranta Çiçeği Bakımı

Halk arasında Dua Çiçeği ismi ile anılan Maranta çiçeği yeşilin tüm tonlarına sahip muhteşem yapraklarıyla ilgi çeken saksı bitkisidir.

Dua Çiçeği bulunduğu ortama farklı bir hava katar.  Evde ve ofis gibi yaşam alanlarımızı süsleyen bitkiler arasında baş sıralarda yer alır. Nedeni ise, bitkinin iri, güzel ve gösterişli yaprakları, uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır.

Doğada birçok çeşidi vardır. Değişik formlardaki yapraklarının üzerinde desenler bulunan dua çiçeği, dekoratif bir görünümü vardır. Dua çiçeğinin yaprakları genelde elips şeklindedir ve damarının her iki yanında çeşitli renklerde desenler vardır. Türüne göre renkleri ve şekilleri değişse de dua çiçeğinin yaprakları her zaman oldukça ihtişamlı görünür.

Evlerimizi ve iş yerlerimizi süsleyen Dua Çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Maranta Çiçeğinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

Maranta Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Dua Çiçeği soğuğa dayanıklı değildir. Sıcaklık 5 derecenin altına düştüğünde, olumsuz etkilenir.

Maranta çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Bolca gün ışığını sever. Aydınlık yerler yapraklarının parlak ve canlı kalması için gereklidir. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.
Maranta çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez ve yapraklarında solma ve kararma meydana gelir.
Dua çiçeğinin neme ihtiyacı vardır. Yüksek oranda neme ihtiyaç duymaktadır. Nem ihtiyacı karşılanamadığı zaman, bitkinin hem sağlığı hem de görünümü bozulacaktır. Nemsiz kaldığında yapraklarının uçları kıvrılır ve kahverengi lekeler oluşur.

Maranta çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarının sararmasına ve çiçeklerinde solmasına sebep olur.
Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Dua Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği – Dua Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Dua çiçeğinin su ihtiyacını anlayabilmek için öncelikle toprağını kontrol etmelisiniz. Toprağına parmağımızı batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Eğer dokunduğunuzda toprak yüzeyinin kuruduğunu fark ediyorsanız, sulama zamanı gelmiş demektir. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Maranta çiçeği, yazın sık sulanmalıdır. Yaz aylarında haftada en az 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir.
Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su oda sıcaklığında, dinlendirilmiş ve mümkünse kireçsiz (ve klorsuz) olmalıdır. Sulamayı yaptıktan sonra saksının altındaki tabağa sızıntı olursa, suyu mutlaka dökmelisiniz. Fazla sulama yapıldığı zaman köklerde çürüme olabilir.
Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır.

Maranta Çiçeğinde Saksı Seçimi Nasıl Olmalı?

Büyük saksılar, bitkinin kökleri için doğru bir seçim değildir. Dua çiçeği için geniş ama derin olmayan saksılar tercih edilmelidir. Dua çiçeğinin kökleri saksının içine tam olarak yerleşmiş olmalı ve yaklaşık 10 santimetre derinliğinde bir saksı en ideal olanıdır. Saksı değişimi için en doğrusu iki ya da üç sene beklemektir.

Maranta Çiçeğinin Toprak Değişimi Ne Zaman Ve Nasıl Yapılmalıdır?

Maranta çiçeğinin toprak değişimi çiçeğimizin durumuna bağlı olarak yılda bir kere sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak seçiminde humuslu ve lifli toprak kullanmak gelişimini iyi yönde etkiler. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.

Maranta Nasıl Çoğaltılır?

Maranta çiçeğinin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olur. Bitki köklerinden ayrılıp ufak bir saksıya dikilip sulama ve bakımına devam edilmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir