Kırmızı Muzun FaydalarıKırmızı Muz- www.viphanimlar.com

Muz dünyada en çok sevilen meyvelerden biridir. 11 mineral, 6 vitamin, çok miktarda lif ve iyi bir karbonhidrat içeren son derece sağlıklı bir meyvedir.Bu nedenle daha uzun süre süren enerji verir. Çoğu kişi sadece geleneksel sarı muzları bilir ve çok az kişi kırmızı muzu biliyor.

Kırmızı muz, daha az popüler olmasına rağmen, normal muzdan daha lezzetlidir. Bazı insanlar normal muzun ve ahududu tatlılığının birleşimi gibi tadının olduğunu söylüyor . Çok sayıda sağlık faydası nedeniyle diyetinize iyi bir katkı sağlar.

Kırmızı Muz Nedir? 

Kırmızı muz, normal muzdan daha küçük boyutlarda, kabuğu koyu kırmızı ya da mor renklerde olan bir muz türüdür. Bu renkli meyve Doğu Afrika, Asya, Güney Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri üreticileri tarafından ithal edilmektedir.

Dünyada yaklaşık 14 – 15 çeşit muz vardır.  Kırmızı muzun tatlı ve hafif ahududu, çilek tadı vardır.

Sarı muza oranla daha fazla potasyum, beta karoten, demir, B6 ve C vitamini içerir.

Potasyum oranı yüksek olan kırmızı muz,  antioksidan etkisi yüksek antosiyanin içeriğine sahiptir. Aynı zamanda lif ve C vitamini bakımından da zengindir.

Diyabetikler için çok iyidir. Şekeri yavaş yavaş serbest bırakır ve enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olurlar. Potasyum, vitamin C ve beta-karoten bakımından zengin olmaktan başka, kırmızı muz B6 vitamini ve D vitamini içerir.

Kırmızı Muzun Faydaları Nelerdir? 

Kırmızı Muzun İnanılmaz 9 Faydası

1- Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Kırmızı muz diğer meyvelere kıyasla daha az kaloriyi içerir. Dolayısıyla her gün diyetinize kırmızı muz eklerseniz, çok fazla kalori tüketmeden tok kalabilirsiniz. Aynı zamanda içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde sağlıklı kalmanız için yararlı olur.

1 kırmızı muz 90 – 100 kalori içermektedir. Kırmızı muz, sizi daha uzun süre tok tutacak  yüksek lif içeriğine sahiptir ve kolayca parçalanır. Yağ içermez, bu nedenle kilolu olsanız bile kolayca tüketebilirsiniz. Aşırı miktarda yeme ve yemek yeme isteğini önlemeye yardımcı olur.İçindeki lif sayesinde aç hissettirmez ve sizi uzun süre tok hissettirir. Kilo verme hedeflerinizi desteklemenize yardımcı olabilir.

2- Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcıdır.

Kırmızı muz , vücudun düzenli çalışması için şart olan potasyum bakımından zengindir .Potasyumun böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardım ettiği bir sır değildir.
Potasyum, böbrek taşlarının, kalp rahatsızlığının ve kanser oluşumunu engeller.
Kemik sağlığını geliştiren kalsiyum tutulumuna da yardımcı olur. Çocuklar ve yaşlılar düzenli olarak kırmızı muz yemelidir. Bunun nedeni, kemiklerin ve büyümenin düzgün gelişmesi için çocukların yetişkinlerden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymalarıdır.

3- Sigara Bırakmaya Destek Olur.

C vitamini, B6, potasyum ve magnezyum ile dolu olan kırmızı muz, sigarayı bırakmanın etkilerini gidermede yardımcı olur.
Kırmızı muzda bulunan potasyum ve magnezyum vücudun ani nikotin çekilmesinden kurtulmasına yardımcı olur. Nikotin alımının neden olduğu yan etkilerle savaşmaktadır.

4- Mide Yanmasına Karşı Faydalıdır.

Kırmızı muzun antiasit etkisi vardır, bu nedenle eğer sık ​​sık mide ekşimesinden muzdarip iseniz, o zaman günde 1 adet kırmızı muz yediğinizde mideniz rahatlayabilir. Mide yanmalarından tamamen kurtulmak için düzenli olarak bir ay kadar yemeli ve daha sonra sorunla tekrar karşılaşmamak için düzenli olarak devam edilmelidir.

5- Bağışıklık Sistemini Ve Metabolizmayı Güçlendirir.

Kırmızı muz  C vitamini bakımından zengindir . C vitamini, serbest radikallere karşı koruma sağlar, böylece kanser ve kalp krizi ihtimalini azaltır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendirir .
Tek bir kırmızı muz günlük olarak ihtiyaç duyulan C vitamininin % 16’sını içerir. Vitamin C, genel sağlık için çok önemlidir.

6- Kırmızı Muz Kan Yapar.

Kırmızı muz, kan kalitesini ve hemoglobin sayınızı arttıran antioksidan ve vitaminler bakımından zengindir .
Kırmızı muz, proteinlerin parçalanmasına ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan B-6 vitamini içerir.
Aynı zamanda kanınızdaki glikoz seviyesini korur.  Günde 1 kırmızı muz, B vitamini ihtiyacınızın% 20’sini karşılayabilir. Vitamin B-6 eksikliği anemiye neden olur . Eğer anemiden muzdarip olursanız, RBC sayınızı arttırmak için her gün 2-3 muz tüketmeniz gerekir. Aynı zamanda enerjinizi de arttırır.

7- Sindirim ve Kabızlık Sorunu İle Baş Eder. 

Kırmızı muz diyet lifi içerir. Bu nedenle, düzenli barsak hareketleri için şarttır. Kırmızı muzlar bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur. Kabızlık, hazımsızlık ve herhangi bir mide sorunları olan insanlara yardımcı olur.

8- Sağlıklı Cilt Bakımı

Kırmızı muz, C vitamini ve B-6 gibi cildi için gerekli besin maddelerine sahiptir. Bu besinler cildi sıkı ve elastik tutmada yardımcı olur. Kırmızı muzda bulunan yüksek antioksidan içeriği cildin yaşlanmasını engeller. Bu antioksidanlar cildi kırışıklara neden olan oksijensiz radikallerden korurlar. Sağlıklı bir cildi korumaya ve pürüzsüz ipeksi bir cildi yönetmeye yardımcı olur. Ayrıca sivilce veya egzema gibi deri iltihaplanmalarını önleyebilir.

Daha iyi sonuçlar almak için yüz maskesi kullanın:
1 kırmızı muzu ezip, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. İyice karıştırın ve yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

9- Parlak Ve Uzun Saçlar 

Kırmızı muzun tüketilmesi, sağlıklı bir saç tutabileceğine inanıyordu. Çünkü saç için faydalı olan vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Saçların hızlı uzanmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda parlak saç gelişir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir