Çocukların Tuvalet Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?Çocukların Tuvalet Eğitimi

Çocukların tuvalet eğitimi aileler için özellikle de anneler için zorlayıcı bir dönemdir. Anneler çocuklarının tuvalet eğitimine ne zaman başlaması gerekiyor?

Çocuğunuz gelişimsel olarak hazır olduğunda, tuvalet eğitimini başlatmak önemlidir. Tuvalet eğitimine çocukların güvende hissettikleri bir dönemde başlanması gerek

Başarılı bir tuvalet eğitiminde, tutarlı bir eğitim programı, tonlarca övgü ve ödüller ve sabır ve pozitiflik çok önemlidir. Ayrıca kaza durumunda çocuğunuzu asla azarlayıp, kızmayın.

Tuvalet eğitimi bazı anne babalar için eğitim süreci genellikle stresli ve sinir bozucu olabilir.  Biraz sabırlı ve stratejik planlama ile çocuğunuzu etkili bir şekilde eğitebilirsiniz.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Çocuk 24 – 36 ay arasında tuvalet eğitimine hazırdır.  Çocuklar için, tuvalet eğitimi almanın ortalama yaşı yaklaşık 31 aydır ve kızlar için yaklaşık 29 aydır. Çocukların yaklaşık % 98’i üç yaşına göre başarılı bir şekilde eğitimini alır. Yine de tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği de çocuğa göre farklılık gösterebilir.

Tuvalet Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli? Tuvalet Eğitiminde Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için yeterli bedensel ve zihinsel gelişim düzeyine ulaşmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla “doğru zaman” tamamen fiziksel gelişimlerine, mesane ve bağırsaklarını kontrol etme yeteneklerine bağlıdır.

Çocukların tuvalet eğitimine güvenli hissettikleri, sakin bir dönemde başlamalıdır.

Sert Davranışlar Duygusal Gelişimi Etkiler.

Tuvalet eğitimi sürecindeki en önemli nokta çocuğun bu konuda kontrolün kendi elinde olduğunu hissetmesidir. Bu yaş grubundaki çocuklar bireyselliğini ve bağımsızlığını ortaya koymaya çalışır. Kendi kontrollerini kazanmaya çalıştıkları için anne-babanın aşırı ısrarcı olması ve çocuğu kontrol etmeye çalışması çatışmayı artırır. Çocuğun tuvaletini söylemeyi öğrenmesi için onu cesaretlendirmek, teşvik etmeye çalışmak doğru tutumlar olmakla beraber;  zorlamak, baskı yapmak, sert bir tutum sergilemek son derece yanlıştır. Bu konuda katı ve otoriter davranıldığında çocuğun duygusal gelişiminde sorunlar oluşabilir. Ayrıca çocuk sert tutumlar karşısında direnç geliştirerek tuvalet alışkanlığı kazanmayı reddedebilir.

Tuvalet Eğitiminde Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Her çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanabilmek için hazır olduğu dönem fiziksel, ruhsal ve duygusal açıdan farklı olabilir.

Çocuğun tuvaleti ve lazımlığı nasıl kullanması gerektiğini biliyor olması, tuvaleti geldiğinde sözel olarak veya jest ve mimiklerle kendini ifade ediyor olması, gün boyunca bezinin en az iki saat kuru kalabiliyor olması ya da bezi ıslandığında rahatsız olması ve kısa bir uykudan sonra bezinin kuru olması tuvalet alışkanlığı edinmeye hazır olduğunun belirtileridir.

Sabır bir erdemdir!

Tuvalet alışkanlığını kazanma sırasında bazı kazalar ve geri dönüşler yaşanabilir. Bu durumlarda anlayışlı, sabırlı ve destekleyici olmak gerekir. “Bu sefer yetişemedik, ama önemli değil bir dahakine yetişiriz” gibi cümleler daha teşvik edici olacaktır.

Tuvalet Eğitiminde Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Altına kaçırdığında “Hadi bunu birlikte temizleyelim” diyerek çocuğu da sürece dahil etmek gerekir. Çocuğunuzu azarlamayın, utandırmayın, tehdit etmeyin veya cezalandırmayın.

Çocuğunuzun üzerinde kolayca çıkarabileceği giysiler olması önemlidir. Tuvalet ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde lazımlığa veya klozete oturabileceği konusunda seçenek sunabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi sırasındaki aşırı sert ve baskıcı tutumlar çocuğun ters bir tepki geliştirmesine ve bu sürecin çatışmalı hale gelerek daha da uzamasına neden olabilir.

Çocuğunuzu diğer çocuklar ile karşılaştırmayın.

Çocuk, tuvaletinin geldiğini her söylediğinde onu cesaretlendirmek ve bu davranışın oturmasını sağlamak için çocuğa olumlu mesajlar vermek gerekir.

Tuvalet eğitimi verilirken bir düzen oluşturmak önemlidir. Sabah kalkınca, öğlen yemeklerinden sonra ve akşam yatmadan önce, hatta gece uykusunun arasında kaldırılarak tuvalete gidilmesi baskıcı olmadan çocuğa öğretilebilir.

“Artık büyüdün, altını bebekler ıslatır” gibi cümleleri kullanmak,  çocukta özgüven sorunlarına ve suçluluk duygularına neden olabilir.

Özellikle 4 yaşından sonra devam eden ya da bu alışkanlığın kazanılmış olmasına rağmen yeniden başlayan alt ıslatma sorunları durumlarında bir uzmandan mutlaka yardım almak gerekir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir