Kışın Kuruyan Gözler İçin Neler Yapılmalıdır?Kışın Kuruyan Gözler - www.viphanimlar.com

Kış aylarının getireceği gerekli değişikliklere hazırlanmak için günlük rutinlerimizi değiştirmek gerekiyor. 

Gözlerinizi  soğuk kış hava koşullarına karşı korumak için ek adımlar atmanız ve kendinizi zorlu rüzgarlardan korumanız gerekir.

Kış ayları için sadece giyimimizi değil sağlığımızı da önemsmeliyiz. Soğuk çatlamış dudaklar, eller kadar gözlerimizi de etkilemektedir. Özellikle kuru göz rahatsızlığı olan kişilerde.

Dışarıdaki zorlu kış rüzgarları ile kuru ısı arasında kış aylarında gözlerimiz çok çabucak tahriş olur ve kurur. Bu atmosferlerden birine maruz kalmak, gözlerimizin içinde ani bir nem buharlaşmasına neden olabilir ve gözyaşı bezlerimiz, gözlerimizin sulu kalması gereken koruyucu, sıvı kaplamayı sürdürecek kadar hızlı sıvı üretemez.
Sonuç, ağrılı, bulanık görme, yanan gözler veya sulanan kaşıntılı kuru gözlere neden olur.

Kış aylarında kuru gözlerden kaçınmak zor olsa da, gözlerinizin olabildiğince nemli ve sağlıklı olmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz birkaç adım vardır.

Kış aylarında gözlerinizi sağlıklı ve nemli hissetmeniz için en iyi ipuçları nelerdir?

Kontakt lenslerinizi nemlendirin. 

Kontakt lens kullananlarda sıklıkla görülen kuru göz rahatsızlığı daha da artabilir.

Kış aylarında kontakt lensler şekillerini kaybetmeye başlayacak ve gözlerinize yapışacak ve sıklıkla ağrı ve bulanıklık hissi verecektir. Bu nedenle, daima ıslak  kalabilmeleri için göz yaşı damlalarını sık sık kullandığınızdan veya kontak lenslerinizi gün boyunca nemli kalmadığından emin olun.

Evinizi nemlendirin

Soğuk kış aylarında bir evin nem seviyesi, gözlerimizin nemli kalması için gerekli olan yüzde 30-55 aralığını kontrol altında tutun. Kuru havayı dengelemek için en iyi yollardan biri, evinize nemlendirici almaktır.

Bol Sıvı Tüketin.

Birçok kişi hafif dehidrasyonun bile gözün sulu bileşenini olumsuz etkileyebileceğinin farkında değildir . Yapay ısı gözyaşlarının buharlaşmasını hızlandırırken, soğuğun sıcaklığı vücudun susuzluğunu azaltabilir, çünkü bu kışın özellikle önemlidir. Bunun için, gün boyunca su yudumlayarak ve çorba, sıvı bakımından zengin meyve ve sebzelerin alımını arttırarak gözlerinizi sulanmasını sağlayabilirsiniz.

Dışarıdayken gözlerinizi koruyun.

Kış aylarında içeride oluşan kuruluk, gözler için yeterince kötüdür. Ancak, sert kış rüzgarları ve dışarıdaki soğuk hava ile eşleştirdiğinizde, kuru göz belirtilerinin kötüleşmemesi için gözlerinizi dışarıdaki acımasız unsurlardan korumanız her zamankinden daha önemlidir. Dışarıda olduğunuz zamanlarda bir kenarlı şapka veya güneş gözlüğü kullanarak gözlerinizi korumanız mümkündür.

Omega3 Alımını Arttırın.

Kış mevsiminin kuru havasının, gözyaşı akışını kısmen kapatarak, gözyaşı bezlerini kurutur. İyi miktarda omega-3 yağ asitleri tüketilmelidir. Diyetiniz bu yararlı besinlerden düşükse, bir balık yağı takviyesi alabilirsiniz. Omega3 gözlerinize giden gözyaşlarının miktarını artıracaktır.

Kontakt lensleri değiştirme konusunda doktorunuza danışın. 

Her zamanki gibi gözlük, göz damlası, rüzgar koruması, güneş gözlüğü denediyseniz ve hiçbir şey yardımcı olmadığı ise,  göz doktorunuza danışıp kullandığınız  kontakt lens tipini değiştirme olasılığı hakkında bilgi isteyin.

 

Göz Sağlığı İçin Makyaj Yaparken Dikkat

Göz Kuruluğuna Karşı Omega 3

Gözleriniz Hakkında Dikkat Çekici Bilgiler

Göz Altı Morlukları İçin Kürler

Kahverengi Gözler İçin Makyaj Önerileri

Yeşil Gözler İçin Makyaj Önerileri

6 Adımda Buğulu Bir Göz Makyajı Yapabilirsiniz

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir