Boyun Kırışıklığı Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?



Boyun Kırışıklığı

Yaşlanma söz konusu olduğunda, kırışıklıklar kaçınılmazdır. Öncelikle mutfağımızda bulunan malzemeler ile kırışıklıklar ile mücadele edebilirsiniz.

Özelikle boyun kırışıkları kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Pürüzsüz bir cilt elde etmek ve boyun kırışıkları için 14 tavsiye…

Bu 14 madde ile kırışıklıkların ilerlemesi engellenebilirsiniz.

Boyun Kırışıklığını Önlemek İçin  Doğal Yollar Nelerdir?

1. Sıvı Alımı

Boyun kırışıklarından kurtulmanın en basit ve en etkili yollarından biri su tüketimidir.
Su, cildinizin uygun nem seviyelerini korumasına yardımcı olur ve bu da canlı cilt dokusunun büyümesini teşvik eder.
Her gün en az 2 litre su içilmelidir. Kafein, asitli içecekler, şekerli meşrubat ve meyve suları ile alkolden uzak durulmalı; çünkü bunlar dehidrasyon etkisine sahiptir.

2. Havuç

Havuç yemek gözler için olduğu kadar boyun kırışıklığından kurtulma konusunda size yardımcı olacaktır.
Havuç A vitamini bakımından zengin olup, kolajen üretimini teşvik eder ve cildinizi canlı tutar.
Her şeyden önce,  çiğ havucu günlük diyetinize ekleyin.

2-3 büyük havucu yumuşayana kadar biraz su ekleyip bir kapta pişirin.  Yumuşayan havuçları çıkarın biraz bal ekleyip blenderde püre haline getirin. Kırışıklık olan bölgelere uygulayın ve durulamadan önce iyice kurumasını bekleyin.

3. Ananas

Ananas doğanın altın meyvelerinden biridir; sağlığınız için boyun kırışıklardan nasıl kurtulacağınız konusunda ve  pek çok yönden harikadır.
Ananasta bulunan enzimler esnekliği artırır, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, zengin vitaminler, mineraller ve lif  bulunması sağlıklı cilt dokusunun büyümesini teşvik eder.

Ananasın kabuklarını soyduktan sonra ananasın etli tarafı ile etkilenen bölgeyi ovun ve durulamadan 20 dakika bekleyip durulayın.

4. Limon Suyu

Ayrıca boyun kırışıklığından kurtulmanın basit yöntemleri arasında limon suyu da bulunur.
Limon suyundaki sitrik asit ölü cilt hücrelerinin derisini atar ve böylece cilt tazelenir. Buna ek olarak, cilt dokusunun canlılığını teşvik eden ve cildin atıklarını ve toksinleri temizleyebilen derin temizleme için sıkıştırma özelliğine sahiptir.
Limon suyunu bir tonik gibi kullanın, boynunuzu ve yüzünüzü temizlemek için kullanın. 5-10 dakika bekledikten sonra durulayın.
Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

5. Zencefil

Zencefil, boyun kırışıklarından nasıl kurtulacağınız alternatiflerden biridir. Zencefil antioksidan etkisinin yanısıra cilt esnekliğini arttırır.
1 çorba kaşığı bal bir tutam zencefili karıştırın ve her sabah bu karışımı yiyin. Günde iki kez zencefil çayı içerek faydalarını da elde edebilirsiniz .

6. Badem

Badem E vitamini zenginidir. Boyun kırışıklarının nasıl giderileceği konusunda birçok güvenilir ve gerçek yöntemlerden biridir.
Cilt dokusunun canlandırılmasına yardımcı olmak için E vitamininin yanı sıra bademde lif, demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve oleik asit bulunur. Bu besinlerin kombinasyonu sağlıklı cilt dokusunu korumak ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için son derece değerlidir.

Gece çiğ sütün içine 3 veya 4 tane badem koyun. Ertesi sabah bademleri soyun ve bademleri kalın bir macun haline getirin.Etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasına ve sertleşmesine izin verin. Sıcak su ile durulayın ve her gün tekrarlayın.

7. Muz

Vitaminler, mineraller ve antioksidan açısından zengin olan muzu  yiyerek bu besin maddelerinden faydalanmanın yanı sıra, cildinize uygulayarak boyun kırışıklarından kurtulmak için bir başka harikadır.

Muz kabuğunun iç kısmını 15-20 dakika boyunca cildinize sürtün.

Ayrıca, olgun muzları kalın bir macun haline getirip etkilenen bölgeye uygulayabilir ve yarım saat kadar bekleyip durulayabilirsiniz.
Her iki çareyi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

8. Aloe Vera

Aloe vera’nın da boyun kırışıklarından nasıl kurtulacağımıza dair şok olması şaşırtıcı olmamalı. Aloe vera, iyileşmeyi, nemlendirmeyi ve yeni hücre büyümesini teşvik eden vitamin ve minerallerden zengin olmanın yanı sıra cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olan malik asit içerir.
Dilim aloe vera oluğunu açın ve jeli çıkarın.
Jeli etkilenen bölgeye uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 15 – 20 dakika bekleyin. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

9. Zeytinyağı

Boyun kırışıklarından kurtulma konusunda en iyi performans gösteren diğer doğal maddede  zeytinyağıdır.

A ve  E vitaminler zeytinyağında serbest radikal cilt hasarıyla savaşmak ve yeni büyümeyi teşvik etmek için bulunur. Buna ek olarak, zeytinyağı cilde nüfuz eden oleik asit içerir, gözeneklerden toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur ve cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olur.
Cildinizi zeytinyağı kullanarak nemlendirin veya avantajını artırmak için listedeki diğer önerilere zeytinyağı ekleyin. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayın.
Ayrıca balı zeytin yağı ile karıştırarak boynunuz ve yüzünüz için nemlendirme maskesi oluşturabilirsiniz. Durulamadan önce maskeyi 30 dakika bekletin. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

10. Fiziksel Egzersiz

Boyun kırışıklarından nasıl kurtulacağınız konusunda fiziksel egzersizin de şaşırtıcı yararlar vardır. Sadece egzersiz, toksinlerin atılmasına yardımcı olmak ve cildi daha fazla besleyici hale getirmek için kan dolaşımını arttırmakla kalmaz, kırışıklıklardan kurtulan dokuların sıkışmasına yardımcı olur.
Haftada 4 kez 30 dakika yürüyün.
Aerobik veya diğer egzersiz derslerine kaydolun.
Egzersiz yapmak için dışarıya çıkarsanız, UV hasarından kendinizi koruyun.

11. Avokado

Avokado, diğer meyve ve sebzeler gibi boyun kırışıklarından kurtulma konusunda da oldukça etkilidir. Avokado da  faydalı yağ ve yağların bir arada olması, vitamin ve minerallerin bol olması, cildinizin daha esnek hale gelmesi ve neminin korunması için cildinizin ihtiyaç duyduğu şeydir.
Bir avokadanın yarısını  çatalla birlikte bir kaseye sıyırın. 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı sade yoğurt ile karıştırın.
Hazırladığınız  macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 30 dakika kurumasına izin verin. Durulayın ve haftada 3-4 kez tekrarlayın.

12. Yoğurt

Ayrıca boyun kırışıklarından kurtulma listesinde yoğurt da var. Yoğurt, antioksidan ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve cildinizi serbest radikallerden arındırır ve yeni cilt dokusunun büyümesini teşvik eder.
Etkilenen bölgeye sade, aromalı olmayan yoğurt uygulayın ve
gece boyunca bırakın ve sabahları durulayın. Her gece tekrar edin.

13. Yumurta Akı

Boyun kırışıklarından nasıl kurtulacağınıza dair eski bir tarif yumurta akı. Yumurta akı, cilt dokusunu sıkıştırmaya yardımcı olan ve kırışıklıklardan ve buruşukluklardan kurtulmaya yardımcı olan bileşikler içeriyor.
İki yumurta akını sarısından ayırın.Krema gibi olana kadar çırpın.

Boynunuza yumurta akını uygulayın ve  kurumasına izin verin. Yaklaşık 30 dakika sonra durulayın. Her gün tekrarlayın.

14. Zerdeçal

Boyun kırışıklarından kurtulma listesinde son olarak zerdeçal var. Zerdeçal cilt dokusunun sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için mükemmel antienflamatuar özellikler vardır.
1 çorba kaşığı bal içerisinde yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve bir parça karabiber ekleyin. Günde iki kez yapın.
Buna ek olarak, zencefil çayı yapmak için yaptığınız gibi zerdeçal çayı da yapabilirsiniz.Günde 2 -3 kez iç.

Yüzde Oluşan Kırışıklıkların 9 Nedeni

Kırışıklıkları Önlemek İçin Doğal Çözümler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir